Sudca a bývalý šéf ŠTS Truban o svoj post nepríde, znížia mu však plat

Michal Truban
Sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 8. marca 19:45

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a jeho bývalý predseda Michal Truban pochybil, ostane však pracovať na svojom pôsobisku. Rozhodol o tom dnes disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý tak nevyhovel návrhu na preradenie sudcu na súd nižšieho stupňa.

Právoplatné rozhodnutie

Senát skonštatoval, že Truban sa nenamietnutím pre možnú zaujatosť pri rozhodovaní o väzbe obvineného podnikateľa Norberta B. v roku 2020 dopustil závažného disciplinárneho previnenia, konkrétne porušenia povinností sudcu. Uložil mu však trest zníženia platu o 50 percent na dobu šiestich mesiacov. Dnešné rozhodnutie súdu je právoplatné.

„Disciplinárny senát túto vec posudzoval osobitne vnímavo a citlivo,“ povedal predseda disciplinárneho senátu Michal Matulník. Pripomenul, že vo výpovedi Mareka Kodadu, ktorý je svedkom v kauze Dobytkár sa meno sudcu Trubana spomínalo trikrát a navyše v spojení s osobami obvinenými z trestnej činnosti.

Je preto možné predpokladať, že sudca mohol mať záujem takúto výpoveď marginalizovať. Pokiaľ ide o uložený trest, senát podľa neho vychádzal zo strednej škály možností. „Cieľom disciplinárneho senátu nie je rituálne popraviť obvineného,“ zdôraznil Matulník.

Trest nebol najdôležitejší

Podľa navrhovateľa Jána Hrubalu je odôvodnenie rozsudku plne v súlade s odôvodnením podania disciplinárneho návrhu. „To, že ide naozaj o vážny problém, dokumentuje aj to, že rozhodnutie nebolo prijaté jednohlasne,“ uviedol v súvislosti s tým, že päťčlenný senát o verdikte hlasoval v pomere 3:2.

Pokiaľ ide o trest, ten podľa neho nie je najdôležitejšou súčasťou rozhodnutia. „Najdôležitejší problém, ktorý senát vyriešil je, že nám dal za pravdu, pokiaľ ide o právnu kvalifikáciu konania,“ povedal Hrubala.

Truban vinu popiera

Disciplinárne obvinený sudca ešte v decembri 2022 uviedol pred súdom, že si nie je vedomý pochybenia z jeho strany. „Necítim sa byť vinný,“ povedal Truban s tým, že v čase rozhodovania o väzbe Norberta Bödöra k nemu nemal žiadny pomer a takisto nemal pomer k danej trestnej veci. Zároveň zdôraznil, že na jeho možnú zaujatosť nepoukazoval ani dozorový prokurátor prípadu.

Dnešný verdikt označil Truban za politický paškvil a čierny deň pre justíciu. „Jednoznačne boli braté do úvahy len skutočnosti v môj neprospech,“ vyhlásil. Zopakoval zároveň, že výpoveď svedka bola zneužitá len preto, že rozhodol o nevzatí do väzby obvineného Norberta Bödöra.

„Je neprijateľné, že som bol uznaný za vinného z konania, z ktorého som jednoznačne nemal byť,“ zdôraznil Truban s tým, že nevie, ako budú sudcovia rozhodovať, keďže sa voči nim v súčasnosti množia šikanózne disciplinárne návrhy. Dodal, že v tejto súvislosti ešte zváži obrátiť sa na Ústavný súd SR.

Návrh na disciplinárne stíhanie Trubana podali ešte v októbri 2020 súčasný šéf ŠTS Ján Hrubala a šéf Súdnej rady SR Ján Mazák. V rámci disciplinárneho podania Hrubala a Mazák navrhli, aby sudcu preložili na súd nižšieho stupňa. Dôvodom bolo, že sa sudca nenamietol pre možnú zaujatosť pri rozhodovaní o väzbe podnikateľa Norberta Bödöra obvineného v kauze Dobytkár. Vo výpovedi jedného zo svedkov v spise totiž figurovalo meno sudcu v súvislosti s vybavovaním dotácie pre penzión jeho rodiny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HrubalaJán MazákMarek KodadaMichal MatulníkMichal Truban (sudca)Norbert Bödör
Firmy a inštitúcie Najvyšší správny súd Slovenskej republikyŠpecializovaný trestný súd SRSúdna rada SRÚstavný súd SR