Súd v Haagu zbavil exprezidenta Pobrežia Slonoviny obvinení z krvavého konfliktu v krajine

Laurent Gbagbo
Bývalý prezident Pobrežia Slonoviny Laurent Gbagbo. Foto: archívne, SITA/AP

HAAG 15. januára (WebNoviny.sk) – Sudcovia Medzinárodného trestného súdu (ICC) v holandskom Haagu zbavili v utorok bývalého prezidenta Pobrežia Slonoviny Laurenta Gbagba a bývalého ministra mládeže Charlesa Blého Goudého obvinení zo zločinov, ktoré nasledovali po sporných voľbách v roku 2010.

Podľa názoru poroty im prokurátori vinu nedokázali. Predsedajúci sudca Cuno Tarfusser nariadil tiež okamžité prepustenie oboch obvinených. Toto nariadenie následne zrušil až do stredy, keď má prokuratúra oznámiť, či sa voči verdiktu odvolá.

Sedemdesiattriročný exprezident sa pred súdom zodpovedal z vyvolania krvavého konfliktu vo svojej krajine po tom, ako v roku 2010 odmietol uznať porážku v prezidentských voľbách.

Niekoľko mesiacov trvajúca kríza si podľa odhadu Organizácie Spojených národov vyžiadala približne 3000 mŕtvych, čo bolo podľa obžaloby výsledkom Gbagbovej snahy „udržať sa pri moci všetkými prostriedkami„.

Gbagbo bol vôbec prvým exprezidentom, ktorý sa postavil pred medzinárodný súd. Vo väzbe bol od roku 2011 a v prípade odsúdenia mu hrozilo doživotie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles Blé GoudéLaurent Gbagbo