Študentský beh odštartuje akciu Týždeň mladých

Beh žena
Foto: alexloves.com

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Bratislava si aj tento rok pripomenie Týždeň mladých – Dni študentstva, ktoré potrvajú od 10. do 17. novembra.

Pripravené podujatia venované spomienke na novembrové udalosti z rokov 1939 a 1989 odštartuje v nedeľu 10. novembra Študentský beh.

Beh bude aj poslednou možnosťou prebehnúť sa po Starom moste v Bratislave ešte pred jeho rekonštrukciou. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa bratislavského magistrátu Daniela Rodinová.

Tretí ročník

Študentský beh sa v Bratislave koná už tretí rok, jeho hlavnou myšlienkou je podporiť športové aktivity u mladých ľudí a študentov, ale i u všetkých, ktorí si chcú študentské časy pripomenúť. Trasa behu je dlhá 12 500 metrov a vedie zo študentského mestečka v Mlynskej doline popri vysokých školách, od Elektrotechnickej k Prírodovednej fakulte, okolo Fakulty telesnej výchovy a športu (FTVŠ) pri moste Lafranconi k nábrežiu Dunaja až k Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Odtiaľ sa bežci vydajú cez Starý Most naspäť po petržalskej hrádzi, cez most Lafranconi až do cieľa v Mlynskej doline. „Cieľom behu je pripomenúť si novembrové udalosti z rokov 1939 a 1989. Práve 17. novembra 1939 povstali pražskí študenti proti fašizmu a nacizmu a ich odvahu o polstoročie zopakovali opäť mladí ľudia, ktorí sa postavili proti vláde komunistickej strany v bývalom Československu,“ uviedla v tlačovej správe Rodinová. Akciu organizuje mesto Bratislava spolu s agentúrou Quinta Essentia. Študentský beh sa koná pod záštitou primátora Milana Ftáčnika, ktorý beh nielen podporuje, ale sa na ňom aj osobne zúčastní.

Stretnutie s primátorom

Bezec behanie
Foto: SITA/Marián Peiger

Študentský beh odštartuje sériu podujatí Týždňa mladých – Dní študentstva. Na ďalšie dve podujatia sa môžu mladí tešiť vo štvrtok 14. novembra.

Na Študentskej hodine otázok a odpovedí sa študenti stretnú s primátorom Ftáčnikom, významnými hosťami novembrových udalostí i osobnosťami kultúrneho, spoločenského a politického života.

Študentská hodina otázok sa bude konať od 14:30 do 16:00 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Druhou štvrtkovou akciou bude projekt ViaDIA na Poštovej ulici, kde budú organizátori s mladými hovoriť aj o zlepšovaní podmienok pre zdravý životný štýl.

Na podujatie prijal pozvanie aj primátor Ftáčnik, s mladými bude hovoriť o možnostiach samosprávy ako zlepšiť podmienky pre zdravý životný štýl či už športovaním, ale aj alternatívnymi možnosťami dopravy, znižovaním hluku a exhalátov v ovzduší a podobne. Projekt ViaDIA tiež ukazuje, že úspešne žiť s cukrovkou znamená aj zodpovedne pristupovať k ochoreniu a dodržiavať všetky diabetické pravidlá. Podujatie organizuje Slovenská diabetologická spoločnosť a podporilo ju mesto Bratislava, Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku, Zväz diabetikov Slovenska a občianske združenie DIADOR.

Interaktívna diskusia

Dni študentstva budú pokračovať aj v piatok 15. novembra diskusiou na témy novembrových udalostí v rámci Interaktívnej diskusie Otvorená minulosť. Diskusia sa bude konať od 14:00 do 17:00 vo Faustovej sieni. V piatok primátor Milan Ftáčnik prijme v reprezentačných priestoroch Primaciálneho paláca 20 politických väzňov, ktorí boli účastníkmi protikomunistického odboja a na vlastnej koži pocítili, čo je to byť vydedencom vo vlastnej krajine, priblížila program Rodinová.

Podujatie organizuje mesto v spolupráci s Ústavom pamäti národa. Týždeň mladých vyvrcholí v nedeľu 17. novembra pri petržalských bunkroch podujatím Otvorenie železnej opony. Akcia odštartuje o 15:00, okrem spomienok na „časy železnej opony“ si budú môcť prítomní pozrieť aj ukážky z obdobia Československej socialistickej republiky. Toto podujatie organizuje mesto spolu s občianskym združením Petržalské bunkre. Súčasťou študentských dní je aj Študentská kvapka krvi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Ftáčnik