Štipľavý koncert Red Hot Chili Peppers prevalcoval Viedeň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Red hot chilli peppers
Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 8. decembra (WEBNOVINY) – Americká rocková skupina Red Hot Chili Peppers (RHCP) ohromila viedenskú Stadthalle dvojhodinovou koncertnou šou.

Odohrali pesničky z najnovšieho albumu

Počas stredajšieho vystúpenia v rakúskej metropole predstavili svoje najväčšie hity, kúsky z najnovšieho albumu I’m With You (2011) i menej známe piesne z predchádzajúcich štúdioviek. Ich devízou boli aj brilantné inštrumentálne výkony.

Bubeník Chad Smith už tradične šliapal ako stroj, gitarista Josh Klinghoffer pôsobil nenápadne, no držal s ostatnými krok a basgitarista Flea znovu žiaril. Bez neho by RHCP neboli tým, čím sú a to nielen pre jeho takmer geniálnu hru na basu, ale i svojské šoumenstvo.

Krikľavé vlasy Michaela Balzaryho

Vo Viedni sa muzikant s občianskym menom Michael Balzary predviedol s krikľavo zelenými vlasmi hore bez, pričom okrem hrania na štvorstrunový nástroj sa stihol po pódiu prechádzať na rukách. A v prvej polovici koncertu prekvapil aj speváka Anthonyho Kiedisa, keď medzi dvoma pesničkami sucho poznamenal, že má rád sex.

Red Hot Chili Peppers si do Rakúska, rovnako ako na ostatné zastávky európskeho turné, doviezli kapelu Foals. Alternatívno-rocková formácia z anglického Oxfordu svoju úlohu predskokana zvládla viac ako obstojne. Hudobníci miestami pripomínali Fleet Foxes, no ich skladby boli o čosi rytmickejšie a tak sa im dokonca podarilo roztlieskať postupne zapĺňajúcu sa halu.

Skupina, ktorá má na konte štúdiové nahrávky Antidotes (2008) a Total Life Forever (2010), odohrala 40-minútové vystúpenie. Ich koncert bol rozhodne príjemným spestrením čakania na hlavnú hviezdu večera a skvelou alternatívou voči postávaniu vonku na daždi.

Štvorica Američanov sa po úpravách na pódiu pred beznádejne vypredanú halu s kapacitou 16-tisíc ľudí dostala päť minút pred deviatou hodinou večer. Na aktuálnom turné koncerty štartujú najnovším singlom Monarchy of Roses a inak tomu nebolo ani vo Viedni. Fanúšikov dokázali roztancovať už týmto úvodným kúskom. Divákov od úvodu zaujali aj pútavou projekciou, ktorá ponúkala zábery na hudobníkov, publikum i rôzne pripravené obrázky.

Skvelá atmosféra

Aj keď obrazovky spočiatku nevyzerali, že budú niečím špeciálne, práve ony posunuli šou ešte o level vyššie. Nielenže na nich boli vynikajúce projekcie, ale technici neustále menil ich rozostavenie a tvar a tak pohľad na pódium nebol nikdy rovnaký.

Skupina z Kalifornie sa v úvode prezentovala singlom Dani California, skladbou Charlie z dvojalbumu Stadium Arcadium (2006) a hneď trojicou piesní z albumu Californication – Around The World, Otherside a Parallel Universe. Poslednú menovanú odštartovalo jamovanie dvojice Flea – Klinghoffer, ktoré si ešte niekoľkokrát zopakovali. Spoločné jamovanie pred spustením úvodných tónov skladieb bolo typické pre Flea a bývalého gitaristu Johna Fruscianteho.

Nový gitarista tento zvyk zdá sa prijal za svoj. Popri inštrumentalistoch je na mieste spomenúť aj speváka Anthonyho Kiedisa. Keďže v Red Hot Chili Peppers zastáva „iba“ úlohu speváka a nikdy nebol výnimočným rečníkom, snaží sa zaujať iným spôsobom. V stredu si napríklad pred singlom Universally Speaking z albumu By The Way (2002) dovolil krátky beatbox, za čo si vyslúžil potlesk za odvahu.

V Stadthalle, ktorá v minulosti zažila koncerty takých legiend ako The Rolling Stones, Frank Sinatra, Queen, Louis Armstrong či Michael Jackson, skupina pokračovala krátkou ukážkou z pesničky American Ghost Dance. Tá pochádza z ich druhej štúdiovky Freaky Styley z roku 1985 a bola tak suverénne najstaršou, ktorú v stredu ponúkli zo svojej tvorby. Úplne najstarším kúskom bola ale coververzia hitu Higher Ground z roku 1973 od Stevieho Wondera. RHCP ju pravidelne hrávajú na celom turné, no zaujímavosťou je, že kým na ostatných koncertoch siahajú po viacerých coververziách, vo Viedni bola táto klasika jedinou prevzatou skladbou.

Povinná jazda

Red Hot Chili Peppers majú vo svojom repertoári niekoľko tzv. povinných jázd, bez ktorých nemôžu odísť zo žiadneho koncertu. Jednou z nich je balada Under The Bridge, ktorá patrila k vrcholom ich vystúpenia a počas jej interpretácie doslova mrazilo. V hlavnom meste Rakúska ju spievali nielen domáci, ale i fanúšikovia z okolitých krajín, ktorí za svojimi obľúbencami vycestovali najmä zo Slovenska a Maďarska. Len z Bratislavy vypravili päť špeciálnych autobusov a desiatky ďalších priaznivcov sa na koncert dopravilo autom či vlakom. Po Under The Bridge halou zneli aj hity Californication a By The Way, ktoré ukončili prvú časť koncertu.

Bol aj prídavok

Kapela sa po vytratení z pódia pred fanúšikov samozrejme vrátila. Prídavkovú časť odštartovala jam session, ktorej hlavnými aktérmi boli 50-ročný bubeník Chad Smith a brazílsky perkusionista Mauro Refosco. To, že sa koniec zatiaľ odkladá, hudobníci následne potvrdili singlom Can’t Stop. Ďalším prídavkom bola pomalá Meet Me at the Corner a po nej energická Give It Away. Počas jej interpretácie premietali fotky ľudí z obecenstva, ktorí sa pre tento účel dali zvečniť tesne pred koncertom. Skupina sa rozlúčila doslova bez slov, keďže poslednou skladbou bola jam session troch inštrumentalistov americkej skupiny.

Red Hot Chili Peppers v apríli uvedú do Rock’n’rollovej siene slávy, čo jej členovia s úsmevom na perách spomenuli aj v stredu večer. Koncert v Stadthalle bol ďalším dôkazom, že takáto pocta a mnoho iných im patrí právom. Takmer 30 rokov od vzniku kapely sú Američania stále silní na albumoch a ešte silnejší naživo. Tento rok to na vlastnej koži ešte okúsia ľudia v Turíne, Miláne, Zürichu, Barcelone a Madride a v roku 2012 sa predstavia napríklad aj v Prahe. Mimochodom, záznam z každého vystúpenia aktuálneho turné si ich priaznivci môžu stiahnuť vo formátoch mp3, FLAC i ALAC na webovej stránke livechilipeppers.com a to približne tri dni po odohratí koncertu.

Setlist skupiny Red Hot Chili Peppers vo Viedni (7. decembra 2011)

1. Monarchy of Roses

2. Dani California

3. Charlie

4. Around the World

5. Otherside

6. Look Around

7. Parallel Universe

8. Hard to Concentrate

8. Universally Speaking

9. American Ghost Dance (ukážka)

10. The Adventures of Rain Dance Maggie

11. Higher Ground (Stevie Wonder cover)

12. Under the Bridge

13. Goodbye Hooray

14. Californication

15. By the Way

Prídavky:

16. Chad & Mauro Jam Session

17. Can’t Stop

18. Meet Me at the Corner

19. Give It Away

20. Final Jam Session

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Frank SinatraMichael JacksonRed Hot Chili Peppers