Starostkou v Chmiňanoch sa stala Tomaščíková, voľby sa opakovali pre zrejme najtesnejší výsledok

Voľby, hlasovanie
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Novou starostkou obce Chmiňany (okres Prešov) sa stala Katarína Tomaščíková. Kandidátka Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) získala vo víkendových doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí, v súboji dvoch kandidátov, najviac platných hlasov.

S rozdielom hlasu

Svojho protikandidáta Mareka Jarkovského porazila o 84 hlasov. V Chmiňanoch sa voľby opakovali po tom, čo v októbrových spojených voľbách zaznamenali v obci zrejme najtesnejší volebný výsledok, keď súboj troch kandidátov na starostu skončil s rozdielom jediného hlasu.

V októbri sa o post starostu obce uchádzali štyria kandidáti. Z odovzdaných 452 hlasov bolo platných 448. Tomaščíková aj Jarkovský, ktorý predtým kandidoval ako nezávislý a tentoraz ako kandidát Strany rómskej koalície (SRK), získali zhodne po 147 platných hlasov (32,81 percent). Voľby v tejto obci sa preto museli opakovať.

Bez tretieho kandidáta

Tentokrát sa však už do nich nezapojil v poradí tretí kandidát a dlhoročný starosta Cyril Miškuf (Hlas-SD), ktorého od dvojice protikandidátov delil v pôvodnom termíne volieb jediný hlas.

Získal ich 146 (32,58). Miškuf viedol obec počas siedmich volebných období. V opakovaných voľbách nekandidoval, na kandidátskej listine strany Hlas-SD ho vystriedal Jaroslav Dubinský, ktorý sa ale ešte pred hlasovaním vzdal.

Výraznejšie v októbri zaostala iba Daniela Novotná (Život – národná strana) s ôsmimi získanými hlasmi (1,78 percent). O post starostky sa v doplňujúcich voľbách už neuchádzala.

Volebná účasť

Ako vyplýva z volebných výsledkov zverejnených Štatistickým úradom SR, rozhodovalo sa tak medzi dvoma kandidátmi, z ktorých napokon uspela 47-ročná účtovníčka Katarína Tomaščínová.

Z 508 odovzdaných platných hlasov získala 296 (58,26 percent). Jej protikandidát, 36-ročný nezamestnaný Marek Jarkovský, dostal 212 platných hlasov (41,73 percent). Volebná účasť dosiahla 76,33 percent, keď zo 676 zapísaných voličov sa na voľbách zúčastnilo 516. Osem hlasov bolo neplatných.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína TomaščíkováMarek Jarkovský
Firmy a inštitúcie Kresťanskodemokratické hnutieStrana rómskej koalícieŠÚ Štatistický úrad SR