Starostka stiahla Rím z boja o olympiádu, cíti zodpovednosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rim
Starostka Ríma Virginia Raggiová oznámila stiahnutie kandidatúry na usporiadanie olympiády v roku 2024. Foto: SITA/AP

RÍM 21. septembra (WebNoviny.sk) – Starostka Ríma Virginia Raggiová definitívne vyradila taliansku metropolu zo súboja o usporiadanie olympijských hier v roku 2024. Tie sa už môžu uskutočniť len v Paríži, Budapešti alebo Los Angeles. „Bolo by to nezodpovedné. Na základe údajov, ktoré máme, nie sú tieto OH udržateľné. Priniesli by iba dlhy,“ skonštatovala. Raggiová na zvolanej tlačovej konferencii potvrdila odmietavý postoj radnice proti rozbehnutej kampani.

Ešte pred tým mala naplánované stretnutie s prezidentom národného olympijského výboru (CONI) Giovannim Malagom a viceprezidentom kandidatúry Lucom Pancallim, ale tí opustili budovu 45 minút po termíne začiatku schôdzky, na ktorú sa vraj Raggiová nedostavila.

Rím si nemôže dovoliť ďalšie dlhy

Nominantka opozičného Hnutia 5 hviezd už pred júnovými voľbami vyhlásila, že nemá nič proti olympijským hrám, ale nesúhlasí s kandidatúrou na usporiadanie sviatku športovcov v roku 2024. „Moja pozícia sa nemení. V tejto chvíli olympijské hry nie sú pre Rimanov prioritou. Už teraz máme dlh 13 miliárd eur. Rím si nemôže dovoliť ďalšie tým, že bude stavať katedrály na púšti,“ povedala po zvolení politička.

Kandidatúru za mesto schválil ešte Raggiovej predchodca Ignazio Marino. Rím nedotiahol do konca už druhú svoju kandidatúru za sebou. V roku 2012 vtedajší premiér Mario Monti zastavil snahy o usporiadanie OH 2020. Takisto boli za tým finančné dôvody.

V prospech kandidatúry lobovali vplyvní športovci aj predseda vlády Matteo Renzi, ale Raggiovej strana zostala neoblomná. „Riskujeme, že budeme pred svetom vyzerať ako gigantickí hlupáci a krajina stratí na dôveryhodnosti. Stiahnutie prihlášky by bolo prehrou pre celý šport,“ povedal pár dní pred definitívou prezident národného olympijského výboru (CONI) Giovanni Malago. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vyberie dejisko v septembri 2017 na zasadnutí v peruánskej Lime.

Významná redukcia poznačila aj dejisko zimnej olympiády

Rím je nateraz posledným z radu miest, ktoré sa vzdali úmyslu zorganizovať olympijské hry. Významná redukcia kandidátov poznačila už výber dejiska zimných olympijských hier 2022, keď postupne odstúpili Štokholm, Ľvov, Krakov s podporou slovenskej Jasnej a napokon aj Oslo. Aj preto sa vo finále rozhodovalo len medzi Pekingom a Almaty. Zvíťazila čínska metropola a ako prvá na svete bude mať právo usporiadať po letnej aj zimnú verziu OH.

Kandidačný proces pre OH 2024 sa začínal s piatimi uchádzačmi, ale novembrové referendum vyradilo z hry Hamburg. Los Angeles zase v hodine dvanástej zaskočilo za Boston, kde takisto zvíťazil občiansky odpor proti nákladnému podujatiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mario MontiMatteo Renzi