Srbskí policajti v maskách ničili albánsky pomník

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srbsko
Foto: SITA/AP

PREŠEVO 20. januára (WEBNOVINY) – Vyše 200 maskovaných a ozbrojených srbských policajtov strhlo v noci na nedeľu pomník venovaný albánskym povstalcom v meste Preševo na juhu Srbska pri kosovských hraniciach.

Polícia najprv pomocou obrnených vozidiel obkľúčila námestie a potom demontovala pamätník s menami 27 povstalcov takzvanej Oslobodzovacej armády Preševa, ktorí zahynuli počas ozbrojených stretov v regióne v roku 2001.

Srbské úrady nariadili miestnym úradov vo väčšinovo albánskom Preševe, aby pomník odstránili, tie to však odmietli urobiť. Spor zintenzívnil už aj tak napätú situáciu v tejto oblasti, ktorú obývajú etnickí Albánci. „Srbsko bolo dlho trpezlivé, no teraz vyslalo jasný odkaz, že zákony treba dodržiavať a že nikto nie je silnejší než štát,“ vyhlásil v reakcii srbský premiér Ivica Dačič.

Albánski separatisti na juhu Srbska vytvorili na prelome storočí takzvanú Oslobodzovaciu armádu Preševa, Medvedja a Bujanovaca. Za pripojenie týchto troch obcí ku Kosovu bojovali so srbskými jednotkami v rokoch 2000 až 2001.

Povstalcov, ktorí padli, považujú Albánci za hrdinov, no Srbsko ich pokladá za teroristov. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, Srbsko však jeho samostatnosť nikdy neuznalo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivica Dačić