Víkendové predčasné voľby v Srbsku sa konali v „nespravodlivých podmienkach“, pričom sa vyskytli viaceré správy o nezrovnalostiach, uviedli v pondelok medzinárodní pozorovatelia. Medzitým odporcovia populistického prezidenta Alexandra Vučića vyšli do ulíc a tvrdia, že hlasovanie bolo zmanipulované.
Stovky a stovky sťažností
Politické napätie v balkánskej krajine sa v nedeľu v súvislosti s parlamentnými a komunálnymi voľbami ešte zvýšilo. V Belehrade sa pred sídlom štátnej volebnej komisie zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí, ktorí skandovali „zlodeji“, keďže opoziční lídri sa chystali podať oficiálne sťažnosti s tvrdením, že v komunálnych voľbách došlo k podvodom.
V srbských parlamentných voľbách podľa predbežných výsledkov zvíťazili vládnuci populisti
„Máme stovky a stovky sťažností,“ povedala opozičná politička Marinika Tepićová. Ona a niekoľko ďalších opozičných politikov sa utáborili v budove, ktorá je sídlom štátnej volebnej komisie.
„Zostaneme tu nejaký čas.“ V jednom momente protestujúci prerazili plot obklopujúci budovu a jedna mladá žena sa pokúsila vtrhnúť dnu. Protestujúci hádzali na budovu vajcia, paradajky a rolky toaletného papiera.
V parlamentných voľbách zvíťazila Vučićova vládnuca Srbská progresívna strana (SNS), čo potvrdilo predbežné oficiálne sčítanie hlasov. V komunálnych voľbách v Belehrade však opozičná skupina vyhlásila, že bola okradnutá, neuzná výsledky a bude žiadať opakovanie hlasovania.
Srbský prezident v pondelok večer vystúpil v štátnej televízii RTS a vyhlásil, že „voľby boli spravodlivé“ a chcel „ľuďom povedať, aby sa nebáli …a že zavládne pokoj, právo a poriadok“.
Volebný deň v Srbsku prebehol hladko
Misia zložená zo zástupcov medzinárodných organizácií na ochranu práv v predbežnom vyhlásení uviedla, že hlasovanie bolo „poznačené ostrou rétorikou, zaujatosťou médií, nátlakom na zamestnancov verejného sektora a zneužívaním verejných zdrojov“.
Kosovská prezidentka odmietla stretnutie s Vučićom a žiada sankcie, podpora agresora podľa nej mieru nepomôže
„Volebný deň prebehol hladko, ale bol poznačený mnohými procedurálnymi nedostatkami vrátane nedôsledného uplatňovania bezpečnostných opatrení počas hlasovania a sčítavania hlasov, častých prípadov preplnenosti, porušenia tajnosti hlasovania a početných prípadov skupinového hlasovania,“ uvádza sa v záveroch.
Vučić, ktorý je pri moci od roku 2012, odmietol kritiku svojich oponentov, že jeho vláda obmedzuje demokratické slobody a zároveň umožňuje bujnenie korupcie a organizovaného zločinu.
Srbsko sa pod Vučićovým vedením stalo kandidátom na členstvo v EÚ, ale opozícia obviňuje blok, že prižmuroval oči nad demokratickými nedostatkami krajiny výmenou za stabilitu v balkánskom regióne, ktorý je stále nepokojný po vojnách z 90. rokov minulého storočia.
Voľby postavili proti sebe Vučičovu SNS a opozičnú alianciu Srbsko proti násiliu. Podľa takmer úplného predbežného sčítania štátnej volebnej komisie získala Vučičova strana v parlamentných voľbách takmer 47 % hlasovacích lístkov, za ňou nasledovalo Srbsko proti násiliu s 23 %.