Spevák Prince skonal vo svojom dome, príčiny smrti vyšetrujú

Prince
Spevák Prince zahynul vo veku 57 rokov. Foto: SITA/AP

Americký popový spevák Prince zomrel vo svojom dome na predmestí Minneapolisu vo veku 57 rokov. Príčina jeho smrti sa stále vyšetruje, informovala agentúra AP s odvolaním sa na jeho hovorkyňu.

Podľa Yvette Noelovej-Schurerovej našli umelca mŕtveho v jeho dome v meste Chanhassen, juhozápadne od Minneapolisu.

Prince úzkostlivo bránil svoju umeleckú nezávislosť a často sa sporil s hudobnými vydavateľstvami o kontrolu nad svojou tvorbou a dokonca nad svojím menom. V 90. rokoch vystupoval aj pod pseudonymom Symbol či TAFKAP (The Artist Formerly Known as Prince; Umelec predtým známy ako Prince).

Prince

, celým menom Prince Rogers Nelson, sa narodil 7. júna 1958 v Minneapolise v Minnesote. Debutoval v roku 1978 albumom For You. Odvtedy ponúkal nové nahrávky takmer každý rok. Medzi jeho úspešné single patria napríklad 1999, When Doves Cry, Let’s Go Crazy, Purple Rain, Raspberry Beret, Kiss, Sign O‘ the Times, Batdance, Gett Off, Cream či The Most Beautiful Girl In The World. Svoj posledný album HITnRUN Phase Two vydal vlani v decembri, pričom v septembri mu predchádzala nahrávka HITnRUN Phase One (2015).

Na celom svete predal viac ako 100 miliónov kópií nahrávok, na konte má sedem cien Grammy, štyri MTV Video Music Awards, Zlatý glóbus i Oscara. Princea v roku 2004 uviedli do Rockandrollovej siene slávy ako hudobného a spoločenského priekopníka. „Prepísal pravidlá; vytvoril syntézu čierneho funku a bieleho rocku, ktorá slúžila ako šablóna pre hudbu 80. rokov. Napísal tanečnú hudbu, ktorá rockuje, a rockovú hudbu s energickým funkovým základom. Od samého začiatku bol Prince so svojou hudbou androgýnny, vynaliezavý, provokatívny a príťažlivý,“ odznelo pri jeho uvádzaní do siene.

Ako herec sa predstavil vo filmoch Purpurový dážď (1984), Pod višňovým mesiacom (1986) alebo Graffiti Bridge (1990), pričom posledné dve snímky aj režíroval. Bol dva razy ženatý. S prvou manželkou Mayte Garcia mal syna, ktorý však krátko po narodení zomrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Prince