Snúbenica zavraždeného novinára apeluje na Newcastle United, aby sa nedali dokopy so Saudmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Newcastle United
Foto: ilustračné, SITA/AP

Avizované prevzatie anglického futbalového klubu Newcastle United bohatou finančnou skupinou zo Saudskej Arábie má vážneho verejného odporcu. Hatice Cengizová bola snúbenica pred časom zavraždeného novinára Džamála Chášakdžího a za touto tragédiou údajne stoja tí istí ľudia, ktorí teraz kupujú Newcastle United na čele s korunným princom Mohammedom bin Salmánom.

Práve v tíme štvornásobného anglického majstra je dlhodobo brankárskou jednotkou Slovák Martin Dúbravka. V októbri minulého roku sa s „The Magpies“ dohodol na predĺžení zmluvy do leta 2025.

Mala by prevládnuť morálka

„Táto správa je adresovaná klubu Newcastle United, ale aj celému anglickému futbalu. Morálne hodnoty by mali prevládnuť nad pochybnými kšeftami a politikou. Za peniaze sa nedá kúpiť všetko. Apelujem na všetkých, že v anglickom futbale by nemalo byť miesto pre tých, ktorí sú obvinení z vraždy a podobných zverstiev,“ uviedla Hatice Cengizová, cituje ju portál BBC.

Saudskoarabský „Public Investment Fund“ má prevziať majoritný 80-percentný podiel v Newcastli a kúpa klubu sa odhaduje na 300 miliónov libier.

Publicista a disident Chášakdží (59) bol zavraždený 2. októbra 2018 na saudskoarabskom konzuláte v tureckom Istanbule, kde bol vybavovať náležitosti týkajúce sa svadby s Cengizovou.

Tí, čo túto úkladnú vraždu pripravovali, si dali záležať. Telesné pozostatky Chášakdžího sa nikdy nenašli.

Zlá povesť Saudskej Arábie

Osobitná spravodajkyňa OSN Agnes Callamardová uviedla, že existujú dôveryhodné dôkazy o tom, že práve korunný princ Mohammed bil Salmán a ďalší vysokopostavení predstavitelia Saudskej Arábie sú osobne zodpovední za tento ohavný skutok.

„Nechceme, aby sa uzavrela dohoda so saudskoarabskou stranou. Tu nejde len o vraždu jedného človeka, ale snahu podporovať spravodlivosť, udržať nažive ľudské práva a rozbehnúť transformáciu v krajinách Blízkeho východu,“ doplnila Cengizová.

Saudská Arábia napriek snahám tamojšej vlády nemá dobrú povesť v demokratickom svete vzhľadom na nedodržiavanie ľudských práv v jednej z najväčších krajín arabského sveta.

Premier League môže zasiahnuť

Jej vláda je spájaná s výrazom „sportswashing“, čo je anglický termín pre krajiny, ktoré sa snažia zlepšiť svoje vnímanie v zahraničí investovaním do významných športových tímov alebo organizovaním veľkých podujatí.

Saudskoarabská vláda to odmieta s tvrdením, že sa len snaží o väčšiu angažovanosť v celosvetovom športe.

Cengizová sa vo svojom verejnom apeli obrátila aj na vedenie Premier League so žiadosťou o zablokovanie kúpy Newcastlu United predstaviteľmi Saudskej Arábie.

Výkonný riaditeľ Premier League Richard Masters v tejto súvislosti pre BBC Sport reagoval: „Riadime sa právnymi predpismi Spojeného kráľovstva aj vlastnými pravidlami Premier League. Tie presahujú rámec britského obchodného práva a vieme ich aplikovať veľmi razantne.“

Obrovský prísun financií

Aj slovenský reprezentant Dúbravka sa nedávno vyjadril k prevzatiu svojho klubu novými majiteľmi z arabského sveta.

„Ak sa tak stane a klub predajú, zrejme s tým príde aj obrovský prísun financií. Keď si pomyslíte, akým majetkom disponuje nový možný majiteľ, potom to nie je prekvapujúce,“ povedal Dúbravka v rozhovore pre portál šport.sk.

Podľa britského denníka Daily Mirror plánujú budúci vlastníci klubu minúť na prestupy až 250 miliónov libier. Možnými novými tvárami v tíme „strák“ má byť hviezdna trojica Uruguajčan Edinson Cavani, Belgičan Dries Mertens a Brazílčan Willian.

Medzi prípadnými akvizíciami sa spomínajú aj Togčan Emmanuel Adebayor či dvojica Francúzov Olivier Giroud a Antoine Griezmann.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Agnes CallamardováDžamál ChášakdžíHatice CengizováMartin DúbravkaMohammed bin Salman
Firmy a inštitúcie Newcastle UnitedPublic Investment Fund