Sneijder vykúpil Holanďanov v zápase s Japonskom

Holand

DURBAN 19. júna (WEBNOVINY) – V úvodnom sobotňajšom zápase E-skupiny XIX. majstrovstiev sveta vo futbale na Štadióne Mosesa Mabhidu v Durbane zdolali Holanďania Japonsko 1:0 (0:0) gólom stredopoliara Interu Miláno Wesleyho Sneijdera z 53. min, na ktorom mal výrazný podiel japonský brankár Kawašima. Favorizovaní zverenci Berta van Maarwijka nedokázali v prvom polčase nič vymyslieť na defenzívnu japonskú taktiku. V druhom dejstve im však zvýšená aktivita priniesla vytúžený gól. Japonci následne otvorili hru, no skúseného súpera nedokázali prekonať. Holanďania, ktorí aj vo štvrtom zápase proti ázijskému súperovi na MS dokázali zvíťaziť, si druhým víťazstvom na svetovom šampionáte v JAR pootvorili dvere k postupu do osemfinále. V predstihu sa z neho môžu tešiť už večer, ak v druhom zápase E-skupiny Kamerun nedokáže zvíťaziť nad Dánskom.

E-skupina (Durban):

Holandsko – Japonsko 1:0 (0:0)

Gól: 53. Sneijder, ŽK: 36. Van der Wiel (Hol.), rozhodovali: Hector Baldassi – Ricardo Casas, Hernan Maidana (všetci Arg.), 62 010 divákov

Holandsko: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst – Van Bommel, De Jong – Kuyt, Sneijder (83. Affelay), Van der Vaart (73. Elia) – Van Persie (87. Huntelaar)

Japonsko: Kawašima – Komano, Nakazawa, Tulio Tanaka, Nagatomo – Abe – Hasebe (77. Okazaki), Macui (64. Nakamura), Endo, Okubo (77. Tamada) – Honda

Japonský fanúšik

Holandská podpora

Nožničky Kuyta
Holandský hráč Dirk Kuyt sa pokúša o nožničky. Foto: SITA/AP

Útok hráča Komano
Japonský hráč Yuichi Komano v súboji s Holanďanom Robinom van Persiom Foto: SITA/AP

Van Persie kontroluje hru
Holanďan Robin van Persie kontroluje hru pred Japoncom Yuji Nakazawa Foto: SITA/AP

Prvý polčas oko diváka nepotešil. Medzi žrde mierili dve málo razantné strely, na každého z gólmanov po jednej a rozhodca Baldassi odpískal 18 faulov (10:8). Holanďania sa pokúšali diktovať tempo hry, ale tréner Takeši Okada pripravil pre svojich zverencov sústredenú defenzívnu taktiku. Jediný pekný moment videli diváci v 11. min, keď Van der Vaart našiel z ľavej strany v pokutovom území Kuyta, ktorého strelu nožničkami chrbtom k bráne zablokoval rovnako akrobatickým zákrokom Nagatomo.

Na začiatku druhého polčasu zaradili Holanďania vyšší prevodový stupeň. Kawašimu ohrozil dvakrát Van Persie, Kuytova prihrávka po rýchlom prieniku nenašla adresáta a ani priamy voľný kop Van Bommela na hlavu Van Persieho nenašiel cieľ. V 53. min sa však tvrdá strela stredopoliara Interu Miláno Wesleya Sneijdera spoza šestnástky odrazila od rúk gólmana Kawašiho do brány a ukončila po 142 minútach jeho nepriestrelnosť. Japonci následne otvorili hru a začali sa tlačiť k holandskej bránke. Stekelenburga postupne ohrozili dvakrát Okubo, Honda aj Abe. Zverenci Berta van Marwijka kontrolovali priebeh druhého polčasu a hoci sa častejšie hralo na holandskej polovici ihriska, hráči z „krajiny vychádzajúceho slnka“ si dokázali vybojovať len niekoľko rohových kopov. Poistku mohli Holanďania pridať v 86. min, keď po akcii dvoch striedajúcich hráčov Elia vysunul Affelaya, ktorý sa z ľavej strany rútil sám na japonskú bránku, no Kawašima jeho pokus zlikvidoval. Affelay mal ďalšiu šancu v 88. min a hoci lopta prešla cez Kawašimu a mierila do japonskej bránky, Tulio Tanaka ju stihol vykopnúť. V záverečných sekundách sa dostal k šanci na vyrovnanie Okazaki, ktorý sám pred Stekelenburgom prestrelil holandskú bránku.

Hlasy:

Takeši Okada (tréner Japonska): „Naši hráči urobili všetko, čo mohli, ale Holandsko zdolať nedokázali. Je nám to ľúto kvôli fanúšikom. Prízvukoval som hráčom, aby boli agresívni a odvážni, keď boli pri lopte. Čo sa týka inkasovaného gólu, brankára by som nevinil. Bola to výborná strela.“

Bert van Marwijk (tréner Holandska): „Každý mohol vidieť, že Japonci majú dobré mužstvo, a preto bola naša opatrnosť opodstatnená. Viem si predstaviť oveľa lepšiu hru v našom podaní, ale môžem byť nespokojný, keď máme po dvoch zápasoch na konte šesť bodov a bez inkasovaného gólu?“

Wesley Sneijder (stredopoliar Holandska, strelec jediného gólu): „V takýchto zápasoch je treba mať aj kúsok šťastia a my sme ho mali. Zvíťazili sme síce tesne 1:0, ale v závere sme mohli pridať druhý aj tretí gól.“

Mark van Bommel (stredopoliar Holandska): „Tento zápas bol o čakaní na chybu súpera a teda veľkej trpezlivosti. Vedeli sme, že Japonci budú vychádzať z pozornej defenzívy, ťažko sa nám v nej hľadali nejaké diery. V prvom polčase sme si nevytvorili poriadnu šancu, ale po strelení gólu sme z brejkov mohli zvýšiť na 2:0. Pri góle sme mali aj šťastie, ale to k tomu patrí.“

Gregory van der Wiel (obranca Holandska): „Nevytvárame si veľa šancí, ale víťazíme. Hra síce nie je ideálna, ale sme už takmer v osemfinále a pomaly plníme naše ciele.“

Dirk Kuyt (krídelník Holandska): „V prvom polčase súper výborne bránil a vykrýval priestor. V druhom polčase boli už Japonci trochu unavení a nám sa viac otvorili šance na útok, čo sme aj využívali. Máme druhé víťazstvo a nálada v tíme je výborná. Mám z nášho vystúpenia zatiaľ dobrý pocit.“