Smer-SD potvrdil kandidátku do parlamentných volieb, lídrom je Pellegrini a Fico dvojkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Pellegrini, Robert Fico
Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 27. novembra, 15:23

Jednotkou na kandidátke Smeru-SD bude premiér a podpredseda strany Peter Pellegrini. Druhé miesto obsadí predseda strany Robert Fico. Na treťom mieste je ministerka vnútra Denisa Saková. Nasledujú Richard Raši a Juraj Blanár.

Nasledujú traja podpredsedovia strany – vicepremiér Richard Raši, bývalý žilinský župan Juraj Blanár a minister hospodárstva Peter Žiga. Kandidátku podľa straníckych stanov navrhuje predseda a schvaľuje ju predsedníctvo. Smer ju plánuje zverejniť zrejme v najbližších hodinách.

Vymenili 15 ľudí

V prvej tridsiatke kandidačnej listiny sa podľa Fica vymenilo 15 ľudí. Siedme a ôsme miesto patria ministrovi financií Ladislavovi Kamenickému a predsedovi Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavovi Baškovi.

Prvú desiatku kandidátov uzatvárajú Erik Tomáš a Matúš Šutaj Eštok – súčasný vedúci Úradu vlády. Fico na tlačovej konferencii potvrdil, že v 150-mennom zozname nebudú chýbať ani Ľuboš Blaha (č.11), minister práce Ján Richter (č. 12) a poradca premiéra Peter Kmec.

„Kandidátka bude spojením skúseností a stability, ale aj nového vetra a energie. Urobíme všetko pre to, aby sme v roku 2020 vyhrali voľby a mohli sa uchádzať o zostavenie novej vlády,“ komentoval kandidátku premiér Pellegrini. Na kandidátke Smeru sa neobjaví Martin Glváč obviňovaný z komunikácie s Marianom K., na ktorého bola podaná obžaloba v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Fico tvrdil, že Glváča na kandidátku plánoval dať, ale bývalý podpredseda parlamentu ho pred rokovaním strany sám poprosil, aby tak nerobil.

Vyhrali štvoro parlamentných volieb

Najsilnejšia parlamentná strana vznikla v roku 2000. Vo voľbách v roku 2002 obsadila tretie miesto s 13,46 percentami a skončila v opozícii. Následne vyhrala všetky parlamentné voľby v rokoch 2006, 2010, 2012 aj 2016.

Od roku 2006 nezostavovala vládu iba raz, keď v roku 2010 vznikol stredopravý kabinet Ivety Radičovej. V rokoch 2012 až 2016 mal Smer samostatnú väčšinu, keď vo voľbách dosiahol 44,41-percentnú podporu voličov.

Podľa prieskumu, ktorý v utorok zverejnila agentúra AKO, by Smer opäť vyhral voľby s 18,4 percentami. So súčasnými koaličnými partnermi by však už vládu zostaviť nedokázal. Politické strany, hnutia a koalície musia podať návrh kandidačnej listiny do parlamentných volieb najneskôr do 1. decembra. Voľby budú 29. februára 2020.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denisa SakováErik TomášIveta RadičováJán KuciakJuraj BlanárMarián KočnerMartin GlváčMatúš Šutaj EštokPeter KmecPeter PellegriniRichard RašiRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD