Slovenskú poštu bude minimálne do konca roka strážiť Bonul. Prehodnocovať dohody s ňou neplánujú

Slovenská pošta
Foto: ilustračné, www.facebook.com.

Slovenská pošta bude využívať služby najväčšej domácej súkromnej bezpečnostnej služby firmy Bonul z Nitry minimálne do konca tohto roka. Štvorročná rámcová dohoda z roku 2016 síce uplynula ešte v apríli 2020, no štátna spoločnosť ju predĺžila. Dôvodom bolo, že bývalé vedenie štátnej akciovky na čele s Petrom Helexom nevybralo nového poskytovateľa bezpečnostných služieb.

Prehodnotiť rámcové dohody s Bonulom za pôvodnú zmluvnú cenu skoro 22,5 milióna eur bez DPH pošta neplánuje. Podľa jej hovorkyne Ivety Dorčákovej na to nevidia možnosť vzhľadom na dobu ich platnosti do 31. decembra 2020 a nevyhnutnosť poskytovania služieb pre rutinný chod pošty.

Dodatky nezmenili jednotkové ceny, nezmenil sa ani finančný limit uvedených zmlúv, ale len predĺžili platnosť uvedených zmlúv o čas nevyhnutný na obstaranie nových poskytovateľov,“ dodala.

Povinnosť riešiť bezpečnosť vyplýva Slovenskej pošte z Aktov Svetovej poštovej únie, zo zákona o poštových službách, ako aj z licencie na poštové služby a z požiadaviek na kvalitu poskytovaných služieb.

Výhoda oproti konkurencii

Nitrianskej spoločnosti sa v minulosti darilo získavať podobné zákazky so štátom aj preto, že mohla predložiť bezpečnostný systémový integrátor C4, čo ju zvýhodňovalo oproti konkurencii. Viacerí verejní obstarávatelia, respektíve obstarávatelia požadovali jeho predloženie, ako v tomto roku potvrdil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), neoprávnene.

Navyše, Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) nedávno rozhodol o zrušení bezpečnostnej previerky Bonulu. Dôvodom bolo aj to, že syn Miroslava Bödöra, ktorý ovláda Bonul, Norbert, je aktuálne väzobne stíhaný v kauze Dobytkár pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Bonul sa voči rozhodnutiu NBÚ odvolal. Vláda v septembri zároveň rozhodla o preverení dohôd štátu s podobnými firmami.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Podnikateľ Norbert Bödör, syn Miroslava Bödöra, ktorý ovláda SBS firmu Bonul. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Hľadajú novú strážnu službu

Slovenská pošta hľadá nových poskytovateľov na ochranu svojich objektov, či prepravu peňazí na štyri roky v troch samostatných tendroch spolu za takmer 18,5 milióna eur bez DPH. Výsledky by mali byť známe v závere roka.

Z aktuálne bežiacich verejných súťaží má najvyššiu predpokladanú hodnotu poskytovanie bezpečnostnej služby na štyri roky v objeme 9,6 milióna eur bez DPH. Zákazka na strážnu službu zameraná na fyzickú ochranu objektov, priestorov, zamestnancov alebo technických zariadení pošty je rozdelená na tri časti – pre západné, stredné a východné Slovensko. Túto službu by tak mohlo poskytovať viac subjektov.

Poštová spoločnosť v dokumentoch tendra zatiaľ nezverejnila, koľko ponúk dostala v určenej lehote do 17. septembra. „V zmysle princípov zákona o verejnom obstarávaní v priebehu procesu verejného obstarávania nie sme oprávnení poskytovať požadované informácie,“ odvetila na otázky portálu Webnoviny.sk Dorčáková.

Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták ešte pred vyhlásením tendra v auguste povedal, že na základe podmienok sa v ňom môžu zúčastniť aj malé firmy. Zo súťaže podľa neho vyňali požiadavku na predloženie spomínaného bezpečnostného systémového integrátora C4. Stačí, aby uchádzač bol business partner pre inštaláciu tohto systému.

Vysvetlenia predlžujú tender

Ďalší tender sa týka poskytovania technickej služby predbežne za 4,5 milióna eur bez DPH. „Predmetom súťaže na technickú službu je údržba, servis, rozvoj, inštalácia technických zabezpečovacích prostriedkov inštalovaných na objektoch Slovenskej pošty, ktoré slúžia na ochranu jej majetku aj bez prítomnosti stálej fyzickej strážnej služby,“ priblížila hovorkyňa pošty.

Pôvodnú lehotu na predkladanie a otváranie ponúk v uvedenom tendri (17. septembra) Slovenská pošta predĺžila už trikrát, najnovšie na 18. novembra. Dôvodom je to, že pre záujemcov o zákazku zverejnila až sedem vysvetlení súťažných podkladov, čo malo vplyv aj na štyri ich opravy.

Na tento tender upozornila aj Nadácia Zastavme korupciu. Ako uviedla, dostala viacero podnetov na „zvláštne podmienky nového tendra na technické zabezpečenie bezpečnosti“. Kritici mali spomínať napríklad, že obsahujú konkrétne výrobky, niektoré časti akoby kopírovali web známej slovenskej firmy, ktorá dodáva na Slovensko kamery. „Iné parametre zas smerujú na staršie, v súčasnosti už nie bežne dostupné kamery, ktoré výrobca už nedodá bežne,“ napísala nadácia.

Slovenská pošta výhrady odmietla. Pre nadáciu uviedla, že konkrétne výrobky v tendri uviedla, lebo nevedela inak opísať vlastnosti, ktoré dané výrobky reprezentujú. Zdôraznila, že v tendri uvádza, že pri konkrétnom výrobku ho môže záujemca nahradiť iným. Náhradný výrobok ale musí mať minimálne vlastnosti a kvalitu poštou menovaného produktu.

Rozdelenie strážnej služby by ju skomplikovalo

Predpokladaná hodnota poslednej zákazky na poskytovanie strážnej služby pri preprave peňažných hotovostí dosahuje 4,3 milióna eur bez DPH. V tomto prípade zatiaľ platí určená lehota na predkladanie a otváranie ponúk 6. novembra.

Predmetom tohto súťažného postupu je prevoz finančných hotovostí medzi určenými pobočkami Slovenskej pošty a spracovateľskými strediskami banky. V zmysle zákona o súkromnej bezpečnosti je táto služba definovaná ako fyzická strážna služba pri preprave,“ povedala Dorčáková.

Predpokladaná hodnota zákazky podľa nej vychádzala z aktuálne platných cien a potrieb spoločnosti na obdobie platnosti zmluvy s úspešným uchádzačom. „Rozdelenie na časti by zásadným spôsobom skomplikovalo poskytovanie predmetnej služby a nebolo by efektívne,“ ozrejmila hovorkyňa Slovenskej pošty.

Aj z prípravných trhových konzultácií podľa nej vyplynulo, že zadanie zákazky na celé územie Slovenska nijako neobmedzuje relevantných záujemcov v ich účasti v tomto tendri.

Zmluvy s vybranými úspešnými uchádzačmi v týchto tendroch by podľa predpokladov Slovenskej pošty mali nadobudnúť platnosť a účinnosť po ukončení v súčasnosti platných zmluvných vzťahov na totožný predmet zákazky. Teda od 1. januára 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta DorčákováMartin LuptákMiroslav BödörNorbert BödörPeter Helexa
Firmy a inštitúcie Nadácia Zastavme korupciuNBÚ Národný bezpečnostný úradSBS BonulSlovenská poštaÚVO Úrad pre verejné obstarávanie