BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Slovensko sa zúčastní na alokácii osobitných práv čerpania (SDR) Medzinárodného menového fondu. Rozhodol o tom v stredu vládny kabinet, ktorý schválil návrh rezortu financií a Národnej banky Slovenska na účasti krajiny na alokácii. Slovensko by pritom na základe návrhu fondu malo v rámci všeobecnej a špeciálnej alokácie koncom augusta a začiatkom septembra získať spolu 340,5 mil. SDR, čo podľa kurzu z polovice júla zodpovedá sume zhruba 375,6 mil. eur. „Alokované SDR je možné okrem transakcií vyplývajúcich zo stálych dohôd o transakciách a designačného mechanizmu použiť aj na zaplatenie časti navýšenia členskej kvóty v Medzinárodnom menovom fonde. Krajina môže využiť alokované SDR aj na iné operácie s fondom, pri problémoch s platobnou bilanciou a v rámci riadenia rezerv,“ konštatuje sa v návrhu, ktorý schválil kabinet.
Medzinárodný menový fond tak bude prideľovať zdroje, na ktoré nesiahol 30 rokov, s cieľom posilniť devízové rezervy svojich 186 členských krajín o približne 250 mil. USD. Rozvinuté krajiny prvýkrát v histórii budú môcť svoje SDR darovať alebo požičať krajinám, ktoré ich potrebujú naliehavejšie. Západoeurópske krajiny údajne podľa zdrojov z Medzinárodného menového fondu uvažujú o tom, že svoje práva čerpania poskytnú susedom zo strednej a východnej Európy. Krajiny, ktoré sa rozhodnú svoje SDR použiť, ich budú môcť vymeniť za tvrdé meny ako je americký dolár, japonský jen, euro alebo britská libra.
Šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn pri júlovom oznámení zámeru alokovať osobitné práva čerpania povedal, že pridelenie SDR je kľúčovou časťou reakcie fondu na globálnu krízu a ide o ponuku významnej podpory členským krajinám fondu v ťažkých časoch. Niektoré krajiny prejavili obavy z toho, že ak veľa štátov využije svoje práva čerpania, mohlo by to vyvolať infláciu. Odborníci z Medzinárodného menového fondu však reagovali, že to nie je pravdepodobné, pretože plánovaný objem pridelených osobitných práv čerpania predstavuje iba približne 3 % globálnych devízových rezerv.
SITA