Slovenskí výskumníci zo SAV objavili v Egypte jedinečnú priekopu, ktorá pravdepodobne chránila pevnosť faraóna Ramessa III. (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výskum, archeológovia, terénny prieskum
SAV ďalej informovala, že tím zo Slovenska je tvorený egyptológmi, archeológmi, geodetkou a pedológom. Foto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Výskumníci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) priniesli zaujímavý objav v podobe jedinečnej priekopy, ktorá pravdepodobne chránila pevnosť faraóna Ramessa III.

Trinásta sezóna terénneho výskumu

Slovenský tím výskumníkov počas novembra realizuje trinástu sezónu terénneho prieskumu v egyptskej lokalite Tell-el-Retábí, pričom tentokrát sa zamerali na najzápadnejší okraj sídliskového pahorku – tellu. Informovala o tom SAV.

Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV vysvetlil, že na základe troch rezov vedia určiť, že priekopa lemuje vo vzdialenosti približne 20 metrov západnú hradbu opevnenia vládcu zavraždeného sprisahancami v jeho vlastnom háreme.

Spodná voda

Ako SAV ďalej priblížila, starí Egypťania vykopali priekopu na tri lakte, čo znamená asi 160 centimetrov hlboko do štrkového podložia a sklon priekopy bol strmý.

„Útočníci asi potrebovali rebríky, aby sa z tejto štrkovej pasce dostali. Staroveké reliéfy dokladajú, že útočníci s rebríkmi spravidla aj prichádzali. Pre obrancov však nebolo najdôležitejšie, aby sa útočníci z priekopy nedostali, ale aby sa spomalili a vytvorili väčšie zhluky. Potom ich mohli triafať šípmi či prakmi,“ vysvetlil Hudec a doplnil, že objavená priekopa nemusela byť ani napojená na vodný zdroj. SAV uviedla, že egyptológovia pri jej výskume narazili na spodnú vodu.

„Súčasná hladina spodnej vody nemusí zodpovedať tej starovekej, keď nestála Asuánska priehrada a stav vody závisel od nílskych záplav,“ upozornil Hudec.

Školenie egyptských kolegov

SAV ďalej informovala, že tím zo Slovenska je tvorený egyptológmi, archeológmi, geodetkou a pedológom. Popri výskume slovenskí odborníci poskytli niekoľkým egyptským kolegom terénnu prax.

„V rámci školenia nadobudli základné informácie o využití geodézie a pedológie v archeológii a zoznámili sa s dokumentačnými technikami výskumu. Na odovzdávaní certifikátov o školení sa zúčastnil aj šéf inšpektor ismailíjskej pamiatkovej oblasti a riaditeľ jej školiaceho odboru. Obaja ocenili pomoc a ústretovosť slovenských odborníkov,“ uzavrela SAV.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied