Slovenskí hokejisti v Pori tesne podľahli domácim Fínom

Slováci podľahli Fínom, góly padali iba v tretej tretine
Fínsky útočník Aleksander Barkov sa snaží prekonať slovenského brankára Jána Laca počas zápasu B-skupiny na svetovom šampionáte v Česku. Ostrava, 9. máj 2015. Foto: SITA/Ján Viazanička

PORI 7. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo štvrtkovom prípravnom súboji vo fínskom Pori s domácim výberom 2:3. Slováci prehrávali už 0:3, no päť minút pred treťou sirénou skorigoval obranca Dominik Graňák a v samotnom závere ešte upravil výsledok Patrik Lušňák.

Pre skúseného beka Graňáka to bol deviaty reprezentačný gól v 151. zápase v národnom tíme. Lušňák si pripísal 7 presný zásah v 45 súboji v najcennejšom drese. V 31. vzájomnom zápase si Fíni pripísali 22. triumf, tri stretnutia sa skončili nerozhodne a šesťkrát zvíťazili Slováci. Odveta ja na program v piatok o 17.30 h SELČ v Turku.

V úvodnej dvadsaťminútovke mali v Pori prevahu domáci hokejisti, slovenský gólman Branislav Konrád si pripísal dvojciferný počet zákrokov a v 13. min ho prekonal fínsky kapitán Tomi Sallinen. V druhej časti sa hra vyrovnala, no skóre sa nezmenilo. Na začiatku tretej časti pridali Fíni dva presilovkové góly, v závere skorigovali Dominik Graňák s Patrikom Lušňákom. Za najlepšieho hráča tímu SR vyhlásili mladého útočníka Martina Réwaya.

Súboje Slovenska vo Fínsku sú súčasťou seriálu Euro Hockey Challenge.

Hokej – Euro Hockey Challenge 2016 – 1. kolo – štvrtok – výsledok:
Fínsko – Slovensko 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)

Góly: 13. T. Sallinen (Koivisto), 43. Elo (Erkinjuntti, Salmela), 43. Virtanen (Erkinjuntti, Asplund) – 55. Graňák (Réway), 59. Lušňák

Vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše: L. Kozák (SR) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Pajula, Kaukokari – Saha, Nieminen (všetci Fín.), 3828 divákov

Fínsko: Metsola – Ohtamaa, Salmela, M. Lehtonen, Kivistö, Virtanen, Ahonen, Lyytinen, Jalvanti – J. Sallinen, T. Sallinen, Koivisto – Tyrväinen, Malinen, Erkinjuntti – Elo, Asplund, Ojamäki – Wärn, Mustonen, Paajanen

Slovensko: Konrád – Graňák, Sersen, Čerešňák, Švarný, O. Kotvan, L. Kozák, Luža, Jánošík – Dravecký, Réway, A. Šťastný – Lušňák, Viedenský, Skalický – Vandas, Marcinko, Špirko – Michal Hlinka, L. Hudáček, Dej

V celej prvej tretine boli aktívnejší domáci Fíni, ktorí sa od začiatku snažili o zmenu skóre. Slovenský brankár Konrád čelil pokusom súpera bez zaváhania až do 13. min, v ktorej sa strelecky presadil kapitán fínskeho mužstva T. Sallinen – 1:0. Na opačnej strane zaujala iba individuálna akcia Lušňáka bez zakončenia.

V druhej tretine sa hra vyrovnala a Slováci si v nej vypracovali viac šancí. V presilovke nepochodili Sersen ani Švarný, neskôr opäť Lušňák a Michal Hlinka. V 29. min preveril gólmana Metsolu od modrej čiary kapitán Sersen, vzápätí aj T. Marcinko či Michal Hlinka. V celej druhej časti nepadol ani jeden gól.

V úvode tretej časti hrali Slováci dvojminútové oslabenie o dvoch korčuliarov a domáce mužstvo pridalo v rozpätí 18 sekúnd dva góly, keď Konráda prekonali Elo a Virtanen. Skorigovať sa v 55. min podarilo obrancovi Graňákovi, duel zdramatizoval gólom 63 sekúnd pred treťou sirénou Lušňák. Tréner Cíger po oddychovom čase pristúpil k hre bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

Hlasy:

Zdeno Cíger (tréner SR): „Bolo vidieť, že mnoho hráčov dlho nehralo. Fíni dobre korčuľovali a v prvej tretine nás dostali pod veľký tlak. Som rád, že sme to nejako ustáli. V druhej časti sme boli lepší, trochu sme sa upokojili. Úvod tretej časti priniesol dva presilovkové góly súpera, no teší ma, že sa mužstvo nevzdalo a bojovalo do konca. Tento duel mi veľa ukázal.“

Martin Réway (útočník SR): „Prvá tretina bola pre mňa bola veľmi ťažká. Celú sme ju nezvládli ani ako celok, máme na čom zapracovať. Dostali sme dva presilovkové góly, Fíni sú vyspelý tím. Verím, že na piatok budeme lepšie pripravení. Som rád, že sme to po treťom inkasovanom góle nezabalili a vrátili sa do duelu škoda, že sme nepridali tretí gól.“

Dominik Graňák (obranca SR): „Očakávali sme od súper rýchly hokej, no v prvej tretine sme nestíhali. Len Braňovi Konrádovi môžeme ďakovať za to, že po prvej časti bol výsledok stále prijateľný. Pozitívom je, že sme sa nepoložili po zlej prvej tretine ani po dvoch góloch v úvode tretej časti. Nechýbalo veľa a mohla to byť remíza, Fíni však vyhrali zaslúžene. “

Patrik Lušňák (útočník SR): „Okrem prvej tretiny sme nehrali zle. Mali sme dosť šancí, mohlo to vyzerať inak. Dostali sme dva presilovkové góly v úvode tretej časti, musíme si na to dávať pozor. Pozitívom je, že sme po treťom inkasovanom góle nedali dole hlavy a bojovali až do konca.“