Slovenskí hokejisti na MS podľahli USA, Demko vychytal nulu

Slovenskí hokejisti
Slovenský brankár Denis Godla vyráža puk po strele jedného z amerických hokejistov počas zápasu na MS do 20 rokov. Montreal, 29. december 2014. Foto: SITA/AP

MONTREAL 29. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov prehrala vo svojom treťom zápase na MS tejto vekovej kategórie s USA 0:3.

Mladí Slováci dlho vzdorovali favorizovanému súperovi, za pozornou defenzívnou stál opäť vynikajúci brankár Godla. Američania sa ujali vedenia v závere druhej časti po prieniku Milana, v úvode tretje tretiny zvýšil náskok Larkin strelou spoza bránkovej čiary, puk s prispením gólmana Godlu skončil v slovenskej bránke. V Bell Centre spečatil triumf tímu USA gólom z uhla Hayden. Od vyššej prehry zachránil Slovákov výborný výkon brankára Godlu a jeho 42 úspešných zákrokov.

Slovensko hralo s USA aj na predchádzajúcom svetovom šampionáte juniorov, v základnej A-skupine Američania triumfovali 6:3. Dovedna išlo už o pätnásty vzájomný duel oboch výberov, v ktorom sa zrodil jedenásty triumf severoamerického mužstva, piaty za sebou.

Obrazom: Slováci prehrali s USA

V zostave Slovenska v pondelok chýbal jeden z kľúčových defenzívnych hráčov tímu Erik Černák, ktorý dostal jednozápasový dištanc za faul na útočníka „Suomi“ Mikka Rantanena.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša začali šampionát vysokou prehrou s Kanadou (0:8), ale v sobotu dokázali poraziť obhajcov titulu z Fínska 2:1. Svoj posledný duel v základnej A-skupine odohrajú v noci na stredu od 2.00 h SEČ proti Nemecku.

Výsledky – A-skupina (Montreal):
USA – Slovensko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Góly:

37:42 – 1:0 S. Milano (D. Larkin)

42:38 – 2:0 D. Larkin

59:07 – 3:0 J. Hayden (B. Carlo, A. Matthews)

Vylúčenia:

08:05 Matúš Holenda (SVK) – 2 min. (vyhodenie puku)

12:17 Jack Eichel (USA) – 2 min. (hrubosť)

55:05 Jack Eichel (USA) – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 45:17, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Gofman (Rus.), Wehrli (Švajč.) – Lhotský (ČR), Mills (Kan.), 8798 divákov

Zostavy:

USA: Demko – Butcher, Carlo, Hanifin, McCoshen, Werenski, DeAngelo, Collins – Tuch, Eichel, Motte – Schmaltz, Matthews, Wood – Fasching, Larkin, Milano – Hayden, Compher, Louis – De Leo

Slovensko: Godla – Hochel, Rosandič, Jaroš, Holenda, Bačik, Pavúk, Jendroľ – Réway, Paulovič, Cehlárik – Skalický, Sukeľ, Koyš – Šoltés, D. Rehák, Lantoši – R. Bondra, Kabáč, Petráš

I. tretina

Favorizovaní Američania mali od úvodu duelu hernú prevahu, ale prvú vážnejšiu šancu si vypracovali až v 7. minúte – útočník Milano sa ocitol sám pred Godlom, no nemieril presne.

Slováci sa potom ubránili početnej výhode súpera a pri vlastnej presilovke sa nasťahovali pred gólmana Demka.

Zverenci trénera Ernesta Bokroša sa mohli dostať do vedenia v 17. minúte, no pri sľubnom pokuse Sukeľa predviedol výborný zákrok americký brankár.

II. tretina

Druhú tretinu začala veľká šanca prvého útoku tímu SR, no po prihrávke kapitána Réwaya nepochodil Cehlárik. Na opačnej strane sa nenechal prekvapiť Godla pri dvoch možnostiach súpera.

Vzápätí dvakrát unikol americkým zadákom Lantoši, ale ani on neotvoril skóre pondelkového zápasu. Godlovi potom pri stupňujúcom sa tlaku výberu USA pomohla bránková konštrukcia pri strele Motteho.

V 38. minúte prenikol po ľavom krídle do útočného pásma Milano a aj keď bol tiesnený Jarošom, dokázal z uhla zdvihnúť puk a prekonať – 1:0.

III. tretina

Réway v úvode tretej časti „zamotal hlavy“ obrancom USA, no Demka sa mu nepodarilo ohroziť. Na opačnej strane sa Slováci dostali pod tlak a Larkinov pokus z mínusového uhla si Godla nešťastne zrazil do vlastnej bránky – 2:0.

S pribúdajúcim časom tréner Bokroš trochu upravil formácie a tím SR sa snažil o skorigovanie náskoku súpera. Otváral sa tak priestor pre mužstvo USA, Godla v 54. minúte zneškodnil dve tutovky súpera. V poslednej minúte upravil na konečných 3:0 Hayden, ktorý gólom korunoval tlak svojho kolektívu.

Hlasy (zdroj: IIHF, SZĽH, szh.sk):

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Za výkon v stretnutí proti Američanom sa určite nemusíme hanbiť, v dueli s veľkým favoritom sme ukázali solídnu hokejovú tvár. Naozaj nemôžem chlapcom skoro nič vyčítať, v defenzíve plnili veľmi zodpovedne taktické úlohy a dlho kládli odpor. Treba si uvedomiť, že sme hrali proti veľkým individualitám budúcnosti amerického hokeja, už s mnohými draftovanými mladíkmi. Áno, hokejisti USA nám svojou prepracovanou ofenzívou robili veľké problémy, ale inkasovali sme skôr náhodné góly a nie po chybách či prečísleniach. Dostať tri góly je dosť, ale ako ukázal obraz hry na ľade, súper mal síce miestami dlho puk na svojich hokejkách, no veľa super šancí vzhľadom na početnosť striel nemal. Škoda, že sme v ofenzíve pôsobili dosť platonicky. Naši útočníci sa zatiaľ nedokážu dostatočne presadiť, nevedia prekvapiť. Verím, že sa predvedú zvýšenou produktivitou v utorkovom stretnutí proti Nemecku. Tréneri i hráči oboch tímov si veľmi dobre uvedomujú, že prichádza deň ‚D‘, v ktorom sa rozhoduje o splnenom cieli, ktorým je pre nás jednoznačne postup. Sú to nesmierne ťažké zápasy, v televízii sme videli, ako sa trápili Česi s Dánmi.“

Denis Godla (brankár SR „20“): „Po stretnutí sa cítim dobre, no v samotnom zápase sa nám nepodarilo zlomiť skóre v náš prospech.“

Matej Paulovič (útočník SR „20“): „Nebolo to až tak fyzicky náročné, ako sme čakali. Musíme však dobre zregenerovať a nazbierať sily na zajtrajší dôležitý zápas s Nemeckom. Brankár Godla chytá vynikajúco, nemôžeme sa na neho vyhovárať. Bola to naša chyba, že si vo vlastnom pásme nepokryjeme hráčov. Vedeli sme, že Američania budú strieľať z každej pozície a že sa budú tlačiť do brány. Bohužiaľ, neudržali sme ich a dali nám z toho tri góly. Proti Nemcom musíme hlavne viac strieľať a tlačiť sa do brány. Tak si vybojujeme fauly aj presilovky. Keď budeme viac strieľať na bránu a nielen sa ťahať okolo mantinelu, tak dáme aj góly.“