Slovenskí europoslanci vyzvali SOŠV, aby sa vyslovil proti účasti Ruska a Bieloruska na olympiáde 2024

Anton Siekel
Predseda SOŠV Anton Siekel. Foto: SITA/Peter Maďar
  • aktualizované 4. februára 2023, 10:05

Ôsmi slovenskí europoslanci verejným listom oslovili prezidenta Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Antona Siekela a upozornili ho na znepokojujúce rozhodnutie výkonnej rady Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

Dôvodom na uvedenú písomnú výzvu je skutočnosť, že SOŠV sa postavil na stranu MOV. Proti sa postavili Ukrajinci a viacero ďalších krajín, vrátane Poliakov či Lotyšov.

V rozpore s hodnotami demokracie

„Podľa rozhodnutia sa budú môcť športovci a športovkyne z Ruska a Bieloruska zúčastniť na olympijských hrách v Paríži v roku 2024. Podľa nás, dolupodpísaných europoslancov a europoslankýň je reprezentácia krajín agresorov na OH v rozpore s demokratickými hodnotami, ktoré sú zakotvené v mieri a rešpektovaní medzinárodného práva. Nazdávame sa, že MOV týmto rozhodnutím zľahčuje vážnosť ruskej agresie na Ukrajine a odvracia zrak od vojnových zločinov, ktorých sa Rusko dopustilo voči nevinným ľuďom na Ukrajine,“ uvádza sa v liste, pod ktorý sa podpísali Martin Hojsík, Michal Šimečka, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca, Peter Pollák aj Ivan Štefanec.

„Žiaľ, šport sa pre Rusko a Putinov režim stal predovšetkým politickým nástrojom. Jasne to dokazuje aj skutočnosť, že Rusko má štátom podporovaný dopingový program. Považujeme za dôležité upozorniť aj na fakt, že množstvo športovcov ruskej reprezentácie sú vojaci. Na OH v Tokiu v roku 2020 získala Ruská federácia 71 medailí. Vyše polovicu týchto medailí získali športovci z CSKA, Centrálneho športového vojenského klubu. Klubu armády agresora, ktorá na Ukrajine zničila nemocnice, školy a znásilňuje, týra a zabíja nevinných Ukrajincov a Ukrajinky,“ uviedli tiež slovenskí europoslanci.

Rusko – štát sponzorujúci terorizmus

Európsky parlament v novembri 2022 označil Rusko za štát, ktorý sponzoruje terorizmus.

„V uznesení vyzývame, aby Európska únia ďalej izolovala Rusko na medzinárodnej úrovni. Radi by sme na tomto mieste dodali, že izolácia môže byť účinná, len pokiaľ nastane aj na tak významnom medzinárodnom podujatí akým sú olympijské hry. Slovensko podporuje Ukrajinu od prvého dňa ruskej agresie. Veríme, že by Slovensko naďalej malo ísť príkladom a jasne sa postaviť na stranu Ukrajiny a mieru aj vo svete medzinárodného športu. Napokon, rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru je v priamom rozpore s tradíciou olympijských hier, ktorá je zakotvená v budovaní mieru,“ uvádza sa v liste.

„Vyzývame preto Slovenský olympijský a športový výbor, aby sa vyslovil proti účasti Ruska a Bieloruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024. Ďalej vyzývame, aby jeho predstavitelia spravili, čo je v ich silách, aby sa ruskí a bieloruskí športovci a športovkyne na najbližších OH nezúčastnili ani pod vlajkou Olympijského výboru, pokiaľ Rusko neukončí svoju agresiu a nestiahne svoje jednotky za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny,“ dodali europoslanci SR.

Pomáhajú ukrajinským športovcom

SOŠV na list europoslancov reagoval vyhlásením, že je od začiatku proti vojnovému konfliktu na Ukrajine a želá si jeho čo najrýchlejšie mierové ukončenie. „Sme si vedomí, ako veľmi trpí vojnou celá krajina a teda aj ukrajinský šport. Od začiatku konfliktu sa podieľame na zabezpečení i vytvorení podmienok na kvalitné tréningy na slovenskom území pre ukrajinských športovcov,“ uviedol výbor.

Informoval tiež, že sa angažuje v poskytovaní materiálnej pomoci ukrajinskému športu a olympijskému hnutiu.

„Zabezpečili sme pobyt a prípravu mladých ukrajinských športovcov pred XVI. letným Európskym olympijským festivalom mládeže na Slovensku. Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s Medzinárodným olympijským výborom, domácimi a medzinárodnými partnermi koordinuje pomoc medzinárodnej športovej a olympijskej komunity pre Ukrajinu. V spolupráci s Rádom Maltézskych rytierov pripravujeme a koordinujeme transfery značného množstva materiálu do pobočky Ukrajinského olympijského výboru v Užhorode. Oceňujú to Ukrajinský olympijský výbor a celé medzinárodné športové spoločenstvo. Ocenil to aj bývalý predseda národného olympijského výboru Ukrajiny a člen Medzinárodného olympijského výboru Sergej Bubka. Sme v pravidelnom kontakte so zástupcami národného olympijského výboru Ukrajiny a konzultujeme situáciu s nimi,“ uviedol SOŠV.

Netreba vytvárať predčasné závery

Výbor tiež potvrdil, že preto podporuje úsilie MOV, aby neboli nediskriminovaní športovci v súvislosti s účasťou na olympijských hrách 2024 v Paríži.

„Jednoznačne stojíme tiež za záväzkom Medzinárodného olympijského výboru, aby nielen v Paríži, ale aj na zimných olympijských hrách v Cortine d’Ampezzo 2026 štartoval silný tím Ukrajiny,“ uvádza sa vo vyhlásení SOŠV. Ten tiež zdôraznil, že v žiadnom z dokumentov zverejnených MOV nie je zmienka o definitívnej účasti športovcov s ruským alebo bieloruským pasom na OH 2024 v Paríži.

„Momentálne sa nediskutuje o účasti ruských či bieloruských športovcov, ale o prípadnom umožnení štartu neutrálnych športovcov, ktorí nebudú spájaní zo žiadnym národným olympijským výborom alebo so žiadnymi štátnymi symbolmi. Musia tiež dodržiavať prísne antidopingové kritériá nastavené MOV. O účasti športovcov s ruským alebo bieloruským pasom na olympijských hrách 2024 v Paríži sa doteraz neprijalo žiadne definitívne rozhodnutie. Sme na začiatku dlhej diskusie a preto nie je potrebné vytvárať predčasné závery,“ napísal SOŠV.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton SiekelEugen JurzycaIvan ŠtefanecLucia Ďuriš NicholsonováMartin HojsíkMichal ŠimečkaMichal WiezikVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentMOV Medzinárodný olympijský výborSOŠV Slovenský olympijský a športový výbor