Slovanisti vyhrali v Moskve, v druhej tretine dali päť gólov

Slovan - Atlant 1:2 po sam. nájazdoch
Zľava: Hráči Slovana Milan Bartovič, Miroslav Šatan a Vladimír Mihalik počas hokejového zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava - Atlant Mytišči. Bratislava, 9. december 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

MOSKVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava po prvýkrát počas svojho účinkovania v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) porazili CSKA Moskva. V metropole Ruska v piatok nastrieľali v druhej tretine päť gólov a nakoniec sa po výsledku 5:4 tešili zo zisku cenných troch bodov.

„Belasí“ tomuto súperovi v tejto sezóne v Slovnaft Arene tesne podľahli 2:3. Vo vlaňajšom ročníku KHL s moskovským tímom dvakrát prehrali 2:3 – doma a 1:4 – vonku.

Ostatné piatkové výsledky KHL si môžete pozrieť —–> v tomto článku.

Tréner Rostislav Čada oproti pondelňajšiemu duelu, v ktorom Bratislavčania pred vlastnými fanúšikmi nestačili na Atlant Mytišči, zostavu veľmi nezmenil.

Viac o zostave Slovana sa dočítate —-> v tomto článku.

Slovanisti prehrávali v ruskej metropole už od 23. sekundy, keď sa presadil Oleg Saprykin. Domáci viedli 1:0 aj po prvej tretine, ale v druhej časti prišla vynikajúca pasáž hostí, ktorý od 27. do 32. min dosiahli štyri presné zásahy. Postupne skórovali Michal Sersen (v početnej výhode), Michal Vondrka, Libor Hudáček a Branko Radivojevič, pre ktorého to bol premiérový presný zásah po októbrovom príchode k „belasým“.

Slovan išiel do kabín s trojgólovým náskokom – na zníženie Nikitu Zajceva totiž stihol odpovedať – takisto v presilovke – obranca Vladimír Mihálik svojím prvým tohtosezónnym gólom. Domáci sa v záverečnom dejstve zjavne hodlali vrátiť do stretnutia: v 44. min využil presilovú hru Zajcev a v 55. min dal kontaktný gól Alexander Frolov (tiež v nerovnovážnom stave), ale slovanisti si napokon už udržali cenné víťazstvo.

Bratislavčania sa v rámci tohto mini-výjazdu najbližšie predstavia v nedeľu o 16.00 h v prestížnom meraní síl na ľade pražského Leva.

VÝSLEDOK:

CSKA Moskva – HC Slovan Bratislava 4:5 (1:0, 1:5, 2:0)

Vylúčenia:

10:21 Vladimír Mihálik (Slovan) – 2 min. (držanie)

25:23 Nikolaj Prochorkin (CSKA) – 2 min. (nedovolené bránenie v hre)

29:23 Branko Radivojevič (Slovan) – 2 min. (hrubosť)

34:56 Andrej Šťastný (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

36:08 Vladimír Mihálik (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

39:04 Alexander Radulov (CSKA) – 2 min. (hákovanie)

42:15 Andrej Šťastný (Slovan) – 2 min. (hákovanie)

53:51 Milan Bartovič (Slovan) – 2 min. (faul kolenom)

53:51 Marko Daňo (Slovan) – 10 min. (osobný trest za nešportové správanie)

55:14 Andrej Šťastný (Slovan) – 2 min. (vrazenie na mantinel)

strely na bránu: 38:19, vylúčenia: 2:7 na 2 min., navyše 54. M. Daňo (Slovan) 10 min. osobný trest za nešportové správanie, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Akuzovskij, Ščeniov – Putilin, Sivov (všetci Rus.), 3247 divákov

CSKA: Proskuriakov – D. Denisov, Rylov, Mišarin, N. Zajcev, Pervyšin, Eminger, Jegoršev – Alexej Morozov, I. Filppula, Saprykin – A. Radulov, Prochorkin, I. Grigorenko – Žarkov, Fefelov, Frolov – I. Zubov, Neprjajev, F. Fiodorov

Slovan: Janus – Škoula, Sersen, V. Mihálik, Mojžíš, Štajnoch, Brejčák – Miklík, Bližňák, Vondrka – Radivojevič, Ölvecký, Bartovič – Šatan, A. Šťastný, L. Hudáček – T. Mikúš, Matoušek, Bakoš

Hlas:

Rostislav Čada (tréner Slovana, zdroj: hcslovan.sk): „Dostali sme síce gól z prvého útoku súpera, ale zvyšok tretiny sme už zvládli bez inkasovania. V druhej tretine sme využili všetky naše príležitosti. Veľmi dôležitý bol piaty gól 11 sekúnd pred koncom tejto časti v našej presilovke, ktorým sme upravili skóre na 5:2. V tretej tretine sme vďaka veľkej bojovnosti a nadšeniu ubránili vytúžené víťazstvo.“

.

Krátko o CSKA Moskva

Jeden z najslávnejších a najúspešnejších ruských hokejových klubov – CSKA Moskva, bol založený ako armádny klub v roku 1946 a niesol názov CDKA, v období od 1952 – 1954 sa premenoval na CKSA a od roku 1955 – 1959 hrali hokejisti v dresoch s názvom CSK MO. Súčasný názov má od roku 1960.

V bývalom ZSSR získal rekordných 32 titulov v najvyššej súťaži (1948. 1949, 1950, 1955, 1956, 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1964, 1965, 1965, 1968, 1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989). Dvanásťkrát sa jeho hráči tešili z víťazstva v Pohári ZSSR (1954, 1955, 1956, 1961, 1966, 1967, 1968, 1969, 1973, 1977, 1979, 1988).

Klub bol od svojho vzniku výkladnou skriňou sovietskeho hokeja a okrem ZSSR dominoval aj v Európe. Dôkazom toho je aj dvadsať víťazstiev v Pohári európskych majstrov (1969, 1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1976, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990).

V rokoch 1977 – 1996 ho trénoval legendárny Viktor Tichonov. V osemdesiatych rokoch mal tento kouč k dispozícii najúdernejšiu útočnú formáciu sveta „KLM“, teda Vladimir Krutov, Igor Larionov a Sergej Makarov. Troch hviezdnych ruských útočníkov dopĺňala obranná dvojica Viačeslav Fetisov a Alexej Kasatonov. Všetkých päť hráčov odišlo v roku 1989 do NHL.

Odchodom legendárnych hokejistov, ktorí pokračovali v úspešnej kariére za veľkou mlákou, kde dosiahli ďalšie úspechy sa zbieranie trofejí zastavilo.

CSKA Moskva čaká na ďalší pohár už dlhé roky. Hokejisti najslávnejšieho tímu ho nezískali ani v ruskej Superlige a ani v krátkej histórii Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL).

Viac k osobe Alexander RadulovAlexej MorozovAndrej ŠťastnýBranko RadivojevičLibor HudáčekMarko DaňoMichal SersenMichal VondrkaMilan BartovičRostislav ČadaViačeslav FetisovViktor TichonovVladimir krutovVladimír Mihálik