Slovan vyhral, Trenčín dal Prešovu štvorku

Slovan kosice
Sprava: Hráč Slovana Adrián Čermák a hráč Košíc Coulibaly Diaby počas 10. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava – MFK Košice. Bratislava, 24. september 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Výsledky stretnutí 10. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2011/2012:

FC Spartak Trnava – MFK Ružomberok 0:2 (0:1)

Góly: 41. a 64. Masaryk, ŽK: 26. M. Kaščák, 66. Karhan – 16. Hoferica, 24. Huber, 76. Masaryk, rozhodovali: Kružliak – Mókoš, Vorel, 4015 divákov

Trnava: Raška – P. Čarnota, Koubský, Diallo, Ľ. Hanzel – R. Procházka (82. Ciprys), M. Kaščák, Karhan, Vyskočil – Koro Kone, Tomaček (64. T. Oravec)

Ružomberok: L. Hrdlička – P. Maslo, Huber, J. Kostelný, M. Jurkemik – Skalák (90. Serečin), J. Vavrík, Greššák (72. Sloboda), Ďubek, Hoferica – Masaryk

Liptáci prišli k favoritovi sebavedomí, čo naznačovali od úvodných minút rýchlymi útokmi, navyše motivovaní novým trénerom Křečkom. Už v 15. min Kaščák vybojoval loptu pre Procházku, ktorý priťukol Korovi Konemu, jeho prudký center do pokutového územia využil nabiehajúci Karhan, ktorý delovkou len tesne minul bránu.

Hostia hrozili nebezpečnými brejkmi, v ktorých dominoval najmä rýchly Masaryk podporovaný Hofericom a Ďubekom. Na druhej strane z ofenzívneho snaženia hostia vyťažili štyri rohové kopy. V 33. min Ďubek po individuálnej akcii sa zbavil kľučkou Tomačeka a jeho tvrdý projektil opečiatkoval brvno Raškovej bránky. Hostia otvorili skóre v 41. min, keď sa presadil Masaryk po chybe Rašku.

Po polčasovej prestávke červeno-čierni vedomí si nepriaznivého stavu začali z ofenzívnym tlakom. V 48. min sa Tomaček uvoľnil cez Masla, prihral do behu Karhanovi, ktorého výborným zákrokom zastavil na hranici päťky Kostelný. Mužstvo spod Čebraťa neustále hrozilo brejkmi a nedovolilo domácim súvislú rozohrávku. V 58. min mala ideálnu šancu na vyrovnanie Trnava. Procházka vysunul Kora Koneho, ktorý sa však nepresadil zoči-voči Hrdličkovi. V 64. min Ružomberčania pridali gólovú poistku, keď Koubský zle odkopol loptu, ktorá smerovala k Raškovi, ten ju tiež nedokázal odvrátiť a Masaryk poľahky do prázdnej bránky spečatil na 0:2.

Spartakovci v nasledujúcich minútach sústavne dobýjali bránku Hrdličku, ale bez efektu. Ružomberská defenzíva bola nad sily trnavských útočníkov. V 78. min mali opäť veľkú gólovú šancu domáci, striedajúci Oravec sa ocitol sám pred Hrdličkom, ale nedokázal sa presadiť. V 83. min Masaryk mal na hlavičke blízko k hetriku, ale minul.

Hlasy:

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Blahoželám súperovi k víťazstvu. Prehra bolí dvojnásobne, keď ju utrpíte doma. Súper nás prevýšil cieľavedomou hrou a efektivitou v zakončení. Tento zápas oproti víťazstvu v Zlatých Moravciam bol diametrálne rozdielny. Nedokázali sme nájsť ten správny kľúč na strelenie gólov. Tomaček, Koro Kone a Oravec sa nepresadili a mužstvo za to zaplatilo prvou domácou prehrou.“

Aleš Křeček (tréner Ružomberka): „Som veľmi spokojný s hrou i výsledkom. Pri mužstve som od štvrtka, ale taký skvelý výkon mojich hráčov ma výsostne prekvapil. Hrali sme cieľavedome a pracovitosť hráčov bola odmenená dvoma gólmi. Na druhej strane, mali sme i veľa šťastia, keď Hrdlička nám zachránil dva samostatné nájazdy Kora Koneho a Oravca.“

ŠK Slovan Bratislava – MFK Košice 2:1 (0:1)

Góly: 51. Šebo, 53. Milinkovič – 26. D. Škutka, ŽK: 29. Dosoudil, 43. Guédé, 78. Hartig – 49. Kavka, 83. Viazanko, rozhodovali: Jaška – Súkenníková, Kubačka, 1945 divákov

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Dobrotka, Dosoudil, Had (46. Táborský) – Guédé, Kladrubský (31. Hartig) – Čermák (68. Grendel), Milinkovič, I. Žofčák – Šebo

MFK Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth, Kavka, Dobias, Čonka – K. Kuzma, Šinglár (58. Karaš) – Isola (86. Skvašík), Diaby (58. Gondoľ), Viazanko – D. Škutka

Prvú zmysluplnú akciu stretnutia Slovana a Košíc predviedol v 7. min Milinkovič, no jeho ukážkový slalom obranou hostí nepriniesol žiadne ovocie. Košičania loptu včas odkopli. V 24. min kapitán domácich Žofčák ideálne našiel voľného Guédého, no jeho krížnu prihrávku Šebo pred bránkou Košíc nedostihol. Šok pre domáci tábor priniesla 26. min, keď Škutka z 28 m presne vystrelil a Putnocký bol na jeho pokus krátky – 0:1. Zaskočení domáci prvýkrát trafili do priestoru bránky Košíc až v 45. min, no pozorný Tofiloski priamu strelu Milinkoviča do horného rohu bez problémov chytil.

Unikátne 421-minútové suchoty majstra ukončil v 51. min Filip Šebo, ktorý potrestal školácku chybu brankára Tofiloského. Brankár Košíc nepochopiteľne podbehol loptu pred pokutovým územím. O dve minúty neskôr bolo už na ukazovateli skóre 2:1, keď ukážkovú biliardovú akciu trojice Milinkovič – Šebo – Žofčák úspešne zavŕšil srbský legionár presnou strelou. V 70 min Tofiloski napravil svoju chybu a odvážnym skokom zmaril ďalšiu gólovú šancu domácich. Brankár hostí sa vyznamenal aj v 80. min, keď zmaril sólový únik Šeba. O štyri minúty neskôr opäť Tofiloski zachránil pred Šebom po dlhej prihrávke Milinkoviča. Päť minút pred koncom stretnutia hosťujúci Tobias obetavým skokom do tvrdej strely Hamšíka zachránil Košice pred ďalšou pohromou.

Hlasy:

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana): „Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. Prvý polčas bol z našej strany totálna katastrofa. Hra sa nám nedarila, kondícia hráčov neexistuje, to čo doteraz predvádzali, bol jeden herný krč. Druhý polčas hráči podali výkon, aký si predstavujem. Dali sme po dlhom čase gól, ale to bolo po hrubej chybe hosťujúceho brankára. Som rád, že sme toto stretnutie otočili, lebo pre nás je teraz každý zápas veľmi ťažký. Ak by Šebo premenil aj ďalšie svoje šance, vyhrali by sme vyšším rozdielom. Za dnešný výkon chcem pochváliť Milinkoviča a Žofčáka, tak by mali hrať hráči, ktorí sú ťahúňmi mužstva. Už dávnejšie som niektorým naznačil že sa v Slovane iba vezú, čo nie je dobré. Budeme musieť s tým niečo robiť.“

Ladislav Šimčo (tréner Košíc): „Prišli sme do Bratislavy a vedeli sme, čo nás tu čaká. Vývoj zápasu potvrdil naše očakávania, chlapcov však musím pochváliť za to, že disciplinovane plnili hernú taktiku a takmer nám vyšlo všetko, čo sme na Slovane chceli hrať. Zamerali sme sa na bránenie našej polovice a rýchlymi protiútokmi sme chceli ohrozovať bránku domácich. Toto sa nám darilo až do 51. min, keď slovanisti dali prvý gól. Bola to obrovská chyba nášho brankára a tento moment bol zlomovým okamihom celého stretnutia. Potom už Slovan prebral iniciatívu a štyridsať minút bol lepším mužstvom. V závere sme chceli ešte vyrovnať, ale už nám to nebolo dopriate, nemali sme na to sily.“

AS Trenčín – 1. FC Tatran Prešov 4:0 (4:0)

Góly: 23. a 41. Peltier, 4. Godál, 16. Štefánik, ŽK: 85. Mazan – 22. P. Petráš, 25. Kolbas, 89. Mariano Bernardo, rozhodovali: Trutz – T. Somoláni, Lieskovský, 1812 divákov

Trenčín: Volešák – Godál, Kleščík, Ševela (61. Čögley), Holúbek – Báez – Peltier (82. Hlohovský), Štefánik (74. V. Horváth), Salinas, Mazan – Depetris

Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Piter-Bučko, Čep, Krob – Kolbas, Lipták (36. Krajník), V. Macko, De Oliveira (79. Guba), P. Katona – Zeher (46. Mariano Bernardo)

Trencin presov

Prešovčania od začiatku nezachytili trenčiansky nápor a v prvom polčase za to kruto pykali. Už v 4. min Godál poslal vyrazenú loptu do siete, navyše v 13. min Peltier trafil brvno. Už o chvíľu z 25 metrov Štefánik vymietol šibenicu v bránke hostí, a keď v 23. min presne tečoval Salinasov priamy kop Peltier, domáci získali obrovskú psychickú výhodu. Krátko pred polčasovou prestávkou ďalšiu Salinasovi akciu zakončil opäť Peltier a o víťazovi zápasu bolo prakticky rozhodnuté.

Hostia zo svojho tieňa nevystúpili ani v druhom polčase, okrem niekoľkých náznakov šancí vôbec nepreukázali snahu aspoň zdramatizovať jednoznačný zápas. Domáci sa snažili divákov zabávať útočnými akciami, žiadna z ďalších striel sa už však gólovo neujala. V 86. min ešte hosťujúci Macko trafil brvno, zaslúžené víťazstvo Trenčína však už zostalo neotrasiteľné.

Hlasy:

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Odohrali sme excelentný prvý polčas, v ktorom sme predviedli rýchlu a agresívnu hru, k nej sme pridali aj pekné góly. O výsledku zápasu sme prakticky rozhodli v tejto časti hry, preto druhý polčas vyzeral trochu inak. Mužstvo predviedlo kolektívny výkon a hráči ani za vysokého stavu herne nepoľavovali a nedávali súperovi žiadny priestor. Teší ma, že sa hráči presvedčili o tom, že poctivou prácou sa dá uspieť a napredovať.“

Štefan Tarkovič (tréner Prešova): „Zápas sa prakticky skončil v momente, keď sme prehrávali o tri góly. V prvom polčase sme hrali presný opak toho, čo sme si pred duelom povedali v šatni. Dostali sme lekciu z moderného futbalu, pretože Trenčín opäť dokázal svoju vysokú kvalitu. My, žiaľ, stále pokračujeme v negatívnom trende, takže musíme našu situáciu analyzovať a zmeniť myslenie a prístup hráčov.“

FK Senica – DAC 1904 Dunajská Streda 3:0 (1:0)

Góly: 25. a 47. Jaroslav Diviš, 90.+ Gorosito, ŽK: 17. Strnad – 62. Boya, 70. Harsányi, 85. Marcin, rozhodovali: Samotný – D. Hrčka, Poláček, 964 divákov

Senica: Bolek – Gorosito, P. Pavlík, J. Gajdošík, Pedro Leal – Strnad (80. Wijlaars), T. Kóňa – Jaroslav Diviš, Piroska, M. Ďurica (87. J. Valenta) – Kroupa (21. Hošek)

Dunajská Streda: P. Kováč – I. Obert, Struhár, Marcin, Laštovka – Boya, Hílek – Helísek (46. Matůš), Čorič (63. Harsányi), Kabele – Delarge

Hostia zo Žitného ostrova chceli potvrdiť, že ich posledné výsledky neboli dielom náhody. Seničania však nechceli „predať svoju kožu lacno“, preto diváci videli od úvodu zaujímavé stretnutie. Do vedenie mohli ísť Záhoráci už v 9. min, keď sa v šestnástke hostí pekne otočil Diviš. Jeho strela však skončila na brvne Kováčovej bránky. V 21. min musel domáci tréner Griga prvýkrát striedať, keď zraneného Kroupu nahradil Hošek. Hostia sa dostali do prvej gólovej situácie v 23. min. Delargovu strelu v úniku Bolek výborne vyrazil. Rovnako si poradil aj s dorážkou Čoriča.

Známe „nedáš-dostaneš“ sa tak opäť raz potvrdilo. Na druhej strane vymyslel kolmicu do šestnástky DAC-u Piroska a Diviš ľavačkou strelou pod brvno otvoril skóre. V 40. min opäť aktívny Diviš skúšal šťastie, ale nepochodil.

Po zmene strán sa hral lepší futbal, najmä čo sa týka streleckých možností. Seničania hneď v úvode zatlačili hostí a vyťažili z toho druhý gól. Po Piroskovom centri sa hlavou presadil strelecky disponovaný Diviš – 2:0. O malú chvíľu mohol byť rozdiel opäť jednogólový. Striedajúci Matůš však mieril nepresne.

Po hodine hry sa do šancí dostávali už len domáci. Diviš mohol dosiahnuť hetrik, ale jeho prízemnú strelu Kováč kryl. Rovnako si hosťujúci gólman poradil aj s pokusom Pirosku. V nadstavenom čase Argentínčan Gorosito vybojoval loptu, vymenil si ju s Divišom a peknou strelou zvnútra pokutového územia upravil na konečných 3:0.

Hlasy:

Stanislav Griga (tréner Senice): „Posledné výkony a výsledky DAC-u vzbudzovali rešpekt. Som spokojný s výsledkom, ako aj s tým, že sme nedostali gól. Horšie to bolo so samotnou hrou. Vo finálnej a predfinálnej fáze sme boli splašení, hostia si vypracovali niekoľko možností. Na naše šťastie ich nevyužili. Napriek priaznivému výsledku si myslím, že z našej strany to nebol žiadny veľký výkon.“

Krisztián Németh (tréner Dunajskej Stredy): „Vedeli sme že nás čaká ťažký zápas. Po úspešných stretnutiach, v ktorých nás zdobili bojovnosť, rýchlosť a agresivita, som tieto prvky dnes u mojich hráčov nevidel. Hoci sme si vypracovali niekoľko šancí, nevyužili sme ich, v obrane sme navyše boli nepresní. Súper vyhral zaslúžene, k čomu mu gratulujem.“

MŠK Žilina – FC Nitra 2:0 (2:0)

Góly: 8. Pich, 30. Patrik Mráz (z pok. kopu), ŽK: 35. T. Majtán – 5. a 29. Kaspřák, 90.+ Hodúr, ČK: 29. Kaspřák (Nitra) po druhej ŽK, rozhodovali: Leško – Bobko, Bóllo, 2411 divákov

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček (53. Štrba), M. Ondráš, Patrik Mráz – S. Angelovič – Zošák (80. Žilák), Barčík, Deza (61. Gergel) – Pich, T. Majtán

Nitra: Chudý – Kaspřák, Martin Tóth, M. Kolmokov, Čirik – Šimončič – Rák (34. Harbuľák), V. Gajdoš, I. Hodúr, Ľ. Kolár (77. R. Sloboda) – Šimonek (84. M. Gajdošík)

V zápase tímov z vrchnej časti tabuľky sa obe mužstvá snažili hrať smerom dopredu s čo najjednoduchším prechodom na polovicu súpera. V úvodných minútach sa hralo viac pred žilinskou bránkou, v 8. min však domáci premenili hneď svoju prvú šancu na nádherný gól. Po Barčíkovej prihrávke Pich s hranice veľkého vápna trafil presne do ľavého horného rohu – 1:0. V 14. min sa žlto-zelení opäť dostali do bezprostrednej blízkosti nitrianskej bránky, po Piačekovom ľahkom centri hlavičkoval Majtán, ale Chudý na loptu dočiahol. Nitrania sa tiež snažili útočiť, ale nedarilo sa im dostať sa do čistej šance. Žilinčania im predviedli ako na to v 22. min, Barčík vysunul na ľavej strane do behu Dezu, ten mohol zvýšiť vedenie Žiliny, ale trafil len brankára Chudého. V 29. min po faule v šestnástke na prenikajúceho Dezu nariadil rozhodca Leško pokutový kop. Navyše, pravý obranca hostí Kaspřák dostal druhú žltú kartu v zápase a musel sa predčasne odobrať do šatne. Pokutový kop premenil Patrik Mráz a prakticky rozhodol o osude zápasu. Tri minúty pred polčasovou prestávkou opäť napálil Majtán po Mrázovej prihrávke zblízka do brankára hostí.

Nitrania sa nezmierili s osudom zápasu a snažili sa aj v desiatich hrať ofenzívne, ale ani v druhej polovici si nedokázali vypracovať príležitosť, z ktorej by mohli skórovať. Ich strely zo strednej vzdialenosti leteli väčšinou vedľa. Na druhej strane, v 59. min Barčík opečiatkoval ľavú žrď strelou pomedzi obrancov. S pribúdajúcimi minútami sa Žilinčania snažili čo najviac držať loptu a kontrolovať priaznivý výsledok. Šesť minút pred koncom ešte pohrozil striedajúci Sloboda krížnou strelou z pravej strany, ale tesne minul. Hostia bojovali až do konca, znížiť sa im však nepodarilo.

Hlasy:

Ľubomír Nosický (tréner Žiliny): „Chceli sme po dlhšej dobe doma naplno zabodovať, odohrali sme veľmi slušný prvý polčas, mali sme šance, dali sme dva góly a dostali sa do početnej výhody. V druhom polčase sme aj kvôli nabitému programu hrali ekonomicky, podržali sme si loptu, mohli sme byť odvážnejší smerom dopredu, ale som rád, že sme tento zápas zvládli.“

Cyril Stachura (tréner Nitry): „Stretnutie rozhodli dva momenty, rýchly, veľmi pekný gól a jedenástka. Potom aj vylúčenie nášho hráča. Do druhého polčasu sme išli s tým, že to nezabalíme. Mali sme dosť streleckých pokusov, ale všetky sa skončila naším neúspechom. Hráčom slúži ku cti, že bojovali až do konca. Proti súperovi ako je Žilina sa už s desiatimi hráčmi ťažko otáča takýto stav.“