Slovan stratil prvé body, Žilina je na čele Fortuny ligy

Žilina deklasovala Zlaté Moravce 4:0
Zľava: Jozef Piaček z MŠK Žilina, Róbert Valenta z FC ViOn Zlaté Moravce, William de Alves a Milan Škriniar z MŠK Žilina počas 7. kola jesennej časti ročníka 2014/15 Fortuna ligy v zápase medzi MŠK Žilina a FC ViOn Zlaté Moravce. Žilina, 23. august 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Futbalisti úradujúceho majstra ŠK Slovan Bratislava utrpeli premiérovú prehru v novom ročníku Fortuna ligy 2014/2015 a vôbec prvú v súťažnom dueli po letnom príchode trénera Františka Straku na lavičku „belasých“. Stalo sa tak v sobotňajšom dueli 7. kola najvyššej súťaže na trávniku Myjavy, kde bratislavský tím podľahol 1:2.

Slovan sa síce ujal vedenia už v 2. min presnou strelou Juraja Halenára z priameho kopu (pre rekordéra v počte gólov v najvyššej slovenskej súťaži to bol už 123. zápis, pozn.), ešte do polčasovej prestávky však vyrovnal hlavou Marek Kuzma. Po zmene strán mali favorizovaní hostia, v drese ktorých aj vzhľadom na blížiacu sa odvetu play-off Ligy majstrov v Borisove chýbali v základnej zostave niektorí stabilní hráči, viacero možností na skórovanie. Na novom vyhrievanom trávniku sa však napokon tešili „kopaničiari“, po šiestich dueloch na súperových ihriskách hrajúci prvýkrát v domácom prostredí. Pred takmer 2500 divákmi napokon rozhodol o víťazstve Spartaka v 89. min Štefan Pekár.

„Som rád, že sme tento duel zvládli, pretože sme hrali šesť zápasov vonku. V niektorých doterajších stretnutiach nám chýbalo trochu viac šťastia, mali sme viac šancí ako súper, ale prehrali sme. Slovan hrá teraz vo veľkej pohode, je to z tohto mužstva cítiť,“ uviedol tréner Myjavy Peter Gergely pre klubový web a doplnil: „V čase, keď mal navrch a mohol rozhodnúť zápas, podržal nás brankár Solnička. Futbal sa hrá na góly – oni dali jeden, my dva, a preto sme vyhrali.“

Lodivod Slovana František Straka bol pochopiteľne nespokojný s tým, že jeho zverenci si nepripísali do tabuľky ani jeden bod, hoci viedli. „Prehra ma veľmi mrzí, zavinili sme si ju sami. Z prvej akcie sme skórovali a viac-menej duel kontrolovali až do prvej štandardnej situácie, kde sme fatálne ´zachrápali´. Druhý polčas sa odohral v našej réžii, mali sme tri stopercentné šance, vtedy sme mohli rozhodnúť zápas. Potom prišiel zákonite trest. Domáci čakali na naše chyby, tie sme aj urobili,“ zhodnotil súboj v Myjave český kormidelník bratislavského klubu.

Obrazom: Siedme kolo Fortuna ligy

Na čelo tabuľky sa dostali so štrnástimi bodmi Žilinčania, ktorí v sobotu pod Dubňom deklasovali Zlaté Moravce 4:0. Gólmana hostí P. Kováča postupne prekonali Škriniar, Lupčo, Škvarka a v nadstavenom čase druhého polčasu stanovil konečný výsledok

Pečovský.

Banskobystričania remizovali remizovali v domácom prostredí s Dunajskou Stredou 0:0. Po málo zaujímavom prvom polčase mali po zmene strán obaja súperi niekoľko šancí na skórovanie, no brankári si udržali čisté konto aj zásluhou nepresnej koncovky. Banská Bystrica dosiahla v tejto sezóne už piatu remízu zo siedmich zápasov.

Prvé víťazstvo v sezóne zaznamenala „Ruža“, keď v sobotu doma zdolala hráčov Podbrezovej 2:0. Mužstvo spod Čebraťa po bezgólovom prvom polčase poslal do vedenia v 61. min Zreľák a gólovú poistku pridal o 21 minút neskôr Kružliak. Ružomberčania majú na svojom konte šesť bodov, nováčik Fortuna ligy ich má konte o tri viac.

Futbal – Fortuna liga 2014/2015 – 7. kolo (sobota):

Spartak Myjava – ŠK Slovan Bratislava 2:1 (1:1)

Góly: 33. M. Kuzma, 89. Š. Pekár – 2. Halenár, ŽK: 18. Š. Pekár, 27. Sládek, 36. M. Kuzma, 40. Bílovský, 90. P. Jánošík – 27. K. Mészáros, rozhodovali: Kráľovič – Vorel, Bobko, 2497 divákov

Myjava: Solnička – Š. Pekár, P. Jánošík, Černáček, Kastelovič – Ciprys, P. Šulek, Daniel, Bílovský (75. Šimonek) – M. Kuzma (90.+ F. Oršula), Sládek (59. D. Duga)

Slovan: D. Perniš – Bagayoko, Kolčák, Niňaj, Josimov – D. Hudák, S. Štefánik (73. Soumah), Lásik (90.+ Gorosito), Halenár – K. Mészáros, Peltier (64. Vittek)

MFK Ružomberok – ŽP Šport Podbrezová 2:0 (0:0)

Góly: 61. Zreľák, 82. Kružliak, ŽK: 55. Mário Almaský, 86. Turčák (obaja Ružomberok), rozhodovali: Horváth – Ferenc, Hancko, 1817 divákov

Ružomberok: Šavol – Ondrek, Kružliak, Práznovský, A. Lovás – Martin Nagy – Gerát (72. Vavrík), Turčák, Liener (46. L. Lupták), Mário Almaský (90.+ R. Bartoš) – Zreľák

Podbrezová: Maťašovský – Andrič, Kupčík, Minčič, Greško – Gál-Andrezly, J. Pančík – Ľ. Kochan (75. Vaščák), Podio, M. Pančík – Nworah (53. Gerec)

MŠK Žilina – FC ViOn Zlaté Moravce 4:0 (2:0)

Góly: 24. Škriniar (z pok. kopu), 28. Lupčo, 83. Škvarka, 90.+ Pečovský, ŽK: 80. R. Valenta (Zlaté Moravce), rozhodovali: Straka – Mókoš, P. Kováč

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček (46. Králik), Škriniar, Letič – Pečovský – Čmelík, Káčer, Lupčo (75. Jelič), J. Mihalík (62. Škvarka) – William Alves de Oliveira

Z. Moravce: P. Kováč – Pavlenda, Miloš Nikolič, Mujkoš, Chren – P. Sabo (46. Sukisa, 69. Stanič), Orávik, D. Djuričič, Charizopulos (46. Szöke), R. Valenta – Peter Ďurica

FK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Dunajská Streda 0:0

ŽK: 64. J. Dolný, 66. Banovič, 70. Savič – 66. Struhár, 79. R. Černák, rozhodovali: Jaška – Ádám, Mikulaj, 1620 divákov

Banská Bystrica: P. Boroš – Banovič, De Vito, P. Vajda, Savič – Wojnar (67. Šovčík), B. Ľupták, P. Lipták, J. Dolný (88. Šumský) – Střihavka, Peňaška (46. Faško)

Dunajská Streda: P. Penksa – M. Turňa, Struhár, Mário Tóth, O. Szabó – G. Straka, Krišto (77. V. Horváth) – E. Ujlaky (90.+ Antunovič), Sabler (55. R. Černák), Brašeň – P. Jurčo