Slovan s Galisom zničil Myjavu, Senica zdolala Trenčín

Slovan - Myjava
Hráč Slovana Mamadou Bagayoko (vľavo) počas 4. kola Corgoň ligy v zápase medzi ŠK Slovan Bratislava - Spartak Myjava. Bratislava, 4. august 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská najvyššia futbalová súťaž v nedeľu pokračovala tromi zápasmi štvrtého kola.

ŠK Slovan Bratislava – Spartak Myjava 5:0 (2:0)

Góly: 28. K. Mészáros, 45.+ Soumah, 50. Fořt, 54. Bagayoko, 90.+ L. Peltier, ŽK: 39. Gorosito – 58. Sládek, 69. Častulín, rozhodovali: Valášek – E. Weiss, Brendza, 3711 divákov

Slovan: Poláček – Bagayoko, Gorosito, Niňaj, Josimov – Kladrubský (77. Jakúbek) – I. Žofčák (59. L. Peltier), Soumah, Halenár, K. Mészáros – Fořt (71. Grendel)

Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Lukšík – T. Marček, T. Bruško (59. Pelegríni) – Sládek, Š. Pekár, Šulek (57. Kukoľ) – Kosík (70. E. Daniel)

Hlasy:

Jozef Valovič (tréner Slovana): „Všetci sme sa snažili pripraviť mužstvo najmä po psychickej stránke, pozdvihnúť ho. Musím pochváliť hráčov, že to zvládli výborne proti náročnému súperovi, akým je Myjava. Pre nás to bol kľúčový zápas, aby si hráči začali veriť, aby sa rozbehli. Pred duelom sme boli v tabuľke na desiatom mieste a nepozeralo sa na to dobre. Výsledok je vynikajúci, až 5:0 sme nečakali. Zmenili sme určité veci v tréningovom procese i v celom myslení tímu. Mužstvo dostalo príchodom Dušana Galisa nový impulz a odrazilo sa to aj na výkone.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Hrali sme asi len do prvého gólu, dovtedy to vyzeralo celkom nádejne. Po prvom góle bolo vidieť, že už asi nikto z nás nezdvihne tú zástavu. V minulosti sa nám darilo otáčať ťažké zápasy, ale na Pasienkoch sme to nezvládli. Slovan potom už dominoval. Podali sme ustráchaný výkon. Slovanu gratulujem, pretože víťazstvo bolo jednoznačné a jeho hráči to potvrdili aj výsledkom.“

Obrazom: Slovan s Galisom zničil Myjavu

Hráč Slovana Seydouba Soumah (vpravo) počas 4. kola Corgoň ligy v zápase medzi ŠK Slovan Bratislava - Spartak Myjava. Bratislava, 4. august 2013. Foto: SITA/Diana Černáková
Dočasný poradca trénera Slovana Bratislava Dušan Galis počas 4. kola Corgoň ligy v zápase medzi ŠK Slovan Bratislava - Spartak Myjava. Bratislava, 4. august 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

I. polčas

V úvode zápasu mali viac z hry domáci na lavičke už aj s Dušanom Galisom v úlohe poradcu realizačného tímu, ale nedostali sa k žiadnej gólovej príležitosti.

Až v 15. min Fořtova hlavička len tesne minula ľavú žrď. „Belasí“ stupňovali tempo, výsledkom čoho bola pekná kombinačná akcia na konci s prudkou spätnou prihrávkou Halenára – takmer bol z toho vlastný gól. V 22. min nožničkami preveril pozornosť hosťujúceho brankára Mészáros.

Po takmer polhodine hry prudko vypálil Halenár, ale Solnička parádnym zákrokom vyrazil jeho delovku. K lopte sa dostal na hranici šestnástky Mészáros a s prispením teču hosťujúceho hráča prekonal brankára hostí – 1:0. Fantastickú akciu ponúkla 32. min, Žofčák našiel za obranou Bagayoka a jeho prihrávku na zadnú žrď len smolne nepremenil na druhý gól Mészáros. V nadstavenom čase prvého dejstva upravil na rozdiel dvoch gólov guinejský legionár Soumah.

II. polčas

Druhú štyridsaťpäťminútovku otvoril prudký priamy kop Halenára, ktorý smeroval tesne vedľa bránky.

V 50. min Fořt zblízka tretíkrát prekonal Solničku.

Kanonáda Bratislavčanov pokračovala, Bagayoko zvýšil v 54. min už na 4:0. O víťazovi bolo prakticky rozhodnuté, stretnutie preto oba tímy dohrávali vo vlažnom tempe.

Na konci 76. min nebezpečne hlavičkoval striedajúci Daniel, ale domáci brankár nemusel zasahovať.

Minútu pred koncom riadneho hracieho času mohol zvýšiť Soumah na 5:0, podarilo sa to až v nadstavenom čase Peltierovi, ktorý bol na konci nacvičeného signálu po priamom kope Halenára.

FK Senica – AS Trenčín 3:1 (0:0)

Góly: 54. Jirásek, 60. Piroska, 63. Jaroslav Diviš – 84. T. Malec, ŽK: 76. Jaroslav Diviš – 39. Rundič, rozhodovali: Mastiš – Slyško, Poláček, 2561 divákov

Senica: Šulla – Šenk, Križko (52. P. Pavlík), Brabec, Čermák – T. Kóňa, Piroska, Jirásek (87. Komara) – Jaroslav Diviš, Kalabiška, Martin Zeman (69. Hiago)

Trenčín: Volešák – Čögley, Kleščík, Rundič, R. Mazáň – Bariš (76. Bero) – Mondek (66. Frimmel), Štefánik, Holúbek (66. Hajradinovič), William – T. Malec

Hlasy:

Eduard Pagáč (tréner Senice): „V prvom polčase Trenčín jednoznačne ovládal hru. Kazili sme jednoduché lopty. Súper sa po našich chybách dostával viac do hry. Po zmene strán sme trocha pozmenili rozostavenie na ihrisku. Boli sme mimoriadne efektívni. Vypracovali sme si päť šancí a dali sme tri góly. Som rád, že sme zvládli takýto ťažký zápas. Tretíkrát sme doma vyhrali. Som rád, že chalani odovzdali na ihrisku maximum.“

Ľuboš Nosický (tréner Trenčína): „V zápase sme chceli bodovať. Žiaľ, nepodarilo sa nám to. V prvom polčase sme kontrolovali hru, vytvorili sme si gólové príležitosti, no neboli sme efektívni. V druhom dejstve sa opakoval scenár zo štvrtkového zápasu. Dostali sme gól, následne hneď druhý. To rozhodlo o dnešnom výsledku. Snaha bola, hráči v nahustenom programe odviedli dobrú prácu. Musíme sa však vyvarovať straty koncentrácie a zbytočným chybám.“

I. polčas

Senica, futbal

Vo veľkom dusne mal Trenčín podľa očakávania územnú prevahu, bol dominantnejší na lopte. Domáci kazili veľa prihrávok a v ich hre bolo dosť nepresností.

Oba tímy sa dostali do niekoľkých šancí, ale ani jedna sa neujala. V 11. min po výbornej prihrávke Holúbeka zakončoval z dobrej pozície William, zle však trafil loptu a našiel len pripraveného Šullu.

O sedem minút neskôr senický gólman vyrazil Štefánikovu tvrdú strelu z 20 m. Na druhej strane pekne vysunul Piroska za obranu Kalabišku, tomu chýbal ku skórovaniu jeden krok.

V 27. min kopal priamy kop hosťujúci Rundič, k lopte sa dostal vo vnútri šestnástky Malec, no jeho prízemnú strelu domáci brankár zneškodnil. V 45. min sa ešte obe mužstvá dostali do zakončenia. Mondekovu ľavačku kryl Šulla, na druhej strane z brejku bol vo výbornej pozícií Kalabiška, no našiel iba pripraveného Volešáka.

II. polčas

Záhoráci mali výborný vstup do druhého polčasu, smerom dopredu boli oveľa aktívnejší ako v prvom dejstve a za 18 minút rozhodli o osude stretnutia.

V 54. min otvoril skóre po prihrávke Zemana prízemnou strelou k ľavej žrdi Jirásek – 1:0. O malú chvíľu takmer Diviš využil hrubú chybu Mazáňa. Z ďalšieho gólu sa Seničania radovali v 60. min.

Po rozohratí priameho kopu Brabec priťukol loptu Kalabiškovi, ten ju sklepol Piroskovi, ktorý z voleja prekonal Volešáka po druhý raz. Domáci boli na koni a v 63. min bol rozdiel už trojgólový. Na pekný center Zemana najvyššie vyskočil Diviš a hlavičkou zvýšil už na 3:0.

O vývoji stretnutia bolo rozhodnuté a zápas sa iba dohrával. Štefánikovu strelu Šulla vyškriabal na rohový kop. Čestný úspech Trenčanov zaznamenal v 84. min Malec, ktorý dostal peknú prihrávku od Štefánika a zoči-voči Šullovi nezaváhal. Posledných desať minút sa v Senici zdvihol silný vietor a hráči mali problém s loptou, ktorá neočakávane menila smer.

FK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 3:3 (0:2)

Góly: 53. Brašeň, 70. Považanec, 78. Slančík – 14. Akakpo, 41. Bello, 77. Mabouka, ŽK: 57. Nosko, 87. Chrien – 72. Jelič, 76. Piaček, rozhodovali: Kráľovič – Cuninka, Ádám, 3080 divákov

Banská Bystrica: Rodinger – M. Turňa, Podstavek, Nosko, Dionatan Teixeira – Faško – Brašeň (87. Chrien), Peňaška (46. Považanec), B. Ľupták (45. S. Savič) – Slančík, Pavol Jurčo

Žilina: P. Le Giang – Žilák, Piaček, Akakpo, Ricardo Nunes – Pečovský – Guba, Bello, Škvarka (67. Mabouka), Pich (67. T. Majtán) – Jelič (77. Paur)

Hlasy:

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Možno by sa patrilo hráčom poďakovať, ale ja to neurobím, pretože vo mne prevládajú iné pocity. A to také, že som rád a šťastný, že môžem s týmito hráčmi pracovať a rozvíjať ich talent a potenciál. Ľudia si prišli v tomto zápase na svoje, oplatilo sa im prísť. Morálka a charakter môjho mužstva boli na vysokej úrovni. To, že sme dali tri góly, o niečom svedčí – o sile a kvalite tímu. Škoda len, že sme nemali dobrý úvod zápasu, najmä po pohybovej stránke, ale druhý polčas bol z našej strany iný a tri góly, ktoré sme strelili, nepadli náhodou.“

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Odohrali sme vynikajúci prvý polčas, jasne sme v ňom dominovali, boli sme silní v držaní aj v prechodovej fáze, rovnako tak aj v pokutovom území. Mohli sme vyhrávať viac ako dvojgólovým rozdielom. Do druhej časti sme vstúpili celkom dobre, aspoň na prvých 5-6 minút. Stratou koncentrácie sme si napokon pokazili výsledok. Dukla sa dostala nachvíľu do zápasu, my sme jej to umožnili relaxom v prihrávkach. Chalani sa napriek tomu zmobilizovali a vložili ešte do zápasu energiu, dali tretí gól ale opäť stratou koncentrácie sme dostali tretí gól. Herne sme boli jasne lepším mužstvom, ale vecí, ako je strata koncentrácie, sa musíme jednoznačne vyvarovať.“

I. polčas

Na Štiavničkách boli od úvodných minút o niečo aktívnejší hostia, ale do šancí sa nedostávali. V 9. min spoza šestnástky vystrelil Jelič, ale nemieril medzi žrde. Žilina zahrávala po necelej štvrťhodine hry dva rohové kopy a druhý v poradí bol gólový. Do pokutového územia poslal center Škvarka, najvyššie vyskočil Akakpo a po jeho hlavičke lopta putovala pod brvno – 0:1.

Futbalisti spod Dubňa nepoľavili ani v ďalších minútach, do šance sa dostal Guba, ktorý z pravej strany z hranice päťky takmer prekonal Rodingera. Dukla pohrozila až v 21. min, po centri sa prezentoval nečakanou pätičkou Jurčo, ale lopta nenašla priestor bránky. Na opačnej strane znovu pohrozil Jelič, no jeho hlavičke chýbala razancia, takže domáci gólman nemal problém.

Dukla zamestnala Le Gianga až po polhodine hry, k šestnástke sa predral rýchly Brašeň, avšak jeho strele chýbala lepšia presnosť i väčší dôraz. V závere polčasu sa Banskobystričanom viackrát otvoril priestor v útoku, ale nevyťažili z toho gólovú šancu. Hostia boli nebezpečnejší, najprv Švarka strieľal bez prípravy, Rodinger loptu nepustil za seba, no kapituloval v 41. min, keď sa po centri Pečovského tentoraz hlavou presadil Bello – 0:2. V nadstavenom čase úvodného dejstva zaujal domáci Jurčo, ktorý z priameho kopu z asi tridsiatich metrov poslal loptu tesne nad brvno.

II. polčas

Po prestávke domáci s dvoma zmenami v zostave chceli oživiť stred poľa, ale mohli doplatiť na nacvičený signál Žilinčanov po štandardke, keď sa dostal do sľubnej šance Pich, ale pred malým vápnom neuspel. Rušno mohlo byť aj pred gólmanom hostí, no zákrok Piačeka na Slančíka, ktorý mal pred sebou už iba Le Gianga, rozhodca Kráľovič posúdil ako čistý.

Dukle vyšla útočná snaha v 53. min, po strele Slančíka brankár spod Dubňa loptu iba vyrazil a dorážka Brašeňa zblízka znamenala zníženie na 1:2. Po hodine hry opäť hrozil Brašeň, tentoraz vyslal strelu spoza 16-ky a iba tesne minul pravý horný roh svätyne Le Gianga. Kapitána Banskej Bystrice potom napodobnil aj Považanec z väčšej vzdialenosti s rovnakým výsledkom. Domáci mali viac aktivity na kopačkách a tak i tréner Žiliny siahol po dvoch zmenách v strede poľa.

Duklu to však nevyrušilo, Jurčo najprv z 15-tich metrov pálil nad brvno a v 70. min z rovnakej vzdialenosti ale už pod brvno poslal loptu Považanec – 2:2. Hostia však o sedem minút nečakane udreli, Mabouka z vyše 25 metrov namieril po zemi presne k pravej žrdi a priklonil misku váh na stranu svojho tímu. Bystričania ale nezložili zbrane a bleskovo odpovedali. Po rozohratí zo stredu ihriska sa dostala lopta cez Jurča až do pokutového územia, kde sa najlepšie zorientoval Slančík – 3:3. V závere zápasu viac ako tri tisíc divákov gólovú šancu už nevidelo, ale s futbalom mohli byť spokojní.