Slováci zdolali Švédov a postúpili do semifinále

Slovensko_hokej

VANCOUVER 25. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí hokejisti postúpili do semifinále olympijského turnaja vo Vancouveri. Zverenci trénera Jána Filca zdolali v stredajšom štvrťfinálovom stretnutí v hale Canada Hockey Place reprezentantov Švédska najtesnejším rozdielom 4:3 a prvýkrát v histórii sa pod piatimi olympijskými kruhmi predstavia medzi najlepším kvartetom bojujúcim o medaily. Slovenskí hokejisti už určite dosiahnu svoj najlepší výsledok na ZOH, keďže najhoršie obsadia štvrté miesto. Doterajším maximum Slovákov bola piata priečka pred štyrmi rokmi v Turíne. V semifinále vyzvú reprezentanti SR v piatok 26. februára od 18.30 h miestneho času (už v sobotu 27. 2. o 3.30 h SEČ) domácich Kanaďanov, ktorí vo štvrťfinálovom šlágri vyradili bez väčších problémov Rusko (7:3).

Po bezgólovej úvodnej časti, v ktorej boli Slováci mierne aktívnejším tímom, „tri korunky“ v druhej tretine pridali. Skóre však otvoril v presilovej hre Marián Gáborík a o 37 sekúnd zvýšil Andrej Sekera na 2:0. Aj Švédom sa podarilo dosiahnuť dva presné zásahy v rozpätí 37 sekúnd, keď sa presadili Patric Hörnqvist a Henrik Zetterberg. V 40. min využili Slováci ďalšiu početnú výhodu zásluhou presnej strely Pavla Demitru a opäť išli do vedenia. V 50. min skóroval Tomáš Kopecký (4:2), tentoraz o 38 sekúnd na to znížil na 3:4 Daniel Alfredsson.

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria USA a Fínsko, ktorí v stredu vyradili Švajčiarov, resp. Čechov.

Výsledok:

Štvrťfinále:

Švédsko – Slovensko 3:4 (0:0, 2:3, 1:1) – do semifinále postúpilo Slovensko

Góly: 34. Hörnqvist (Forsberg), 35. Zetterberg (Enström), 50. Alfredsson (Bäckström, L. Eriksson) – 28. Gáborík (Marián Hossa, Demitra), 29. Sekera (Zedník, Pálffy), 40. Demitra (Chára, Marián Hossa), 50. T. Kopecký (Marián Hossa, Demitra).

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 29:14, rozhodovali: McCreary (Kan.), Ronn (Fín.) – Feola (USA), Morin (Kan.), 17 493 divákov

Švédsko: Lundqvist – Enström, Öhlund, Kronwall, Lidström, Magnus Johansson, Tallinder, D. Murray, Oduya – Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin – Hörnqvist, Zetterberg, P. Forsberg – Alfredsson, Bäckström, L. Eriksson – Franzén, Pahlsson

Slovensko: Halák – Meszároš, Chára, Ľ. Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera – Marián Hossa, Demitra, T. Kopecký – Pálffy, Stümpel, Gáborík – Šatan, Handzuš, Zedník – Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa

Slováci nastúpili bez otraseného Bartečka, ale na ich výkone to nebolo badať. Už po pár sekundách unikli Marián Hossa s Demitrom v prečíslení na jedného švédskeho obrancu, no Hossa z prihrávky na dlhú hokejku nedokázal dobre vystreliť. V 3. min Marcel Hossa trafil Lundqvista do helmy a o šesť minút neskôr Šatan na útočnej modrej spracoval skackajúci puk, ale dostal sa do nevýhodného uhla pri zakončení. Potom prišla séria vylúčení, ale tri slovenské presilovky sa minuli účinku. Iba v 13. min Marián Hossa nebezpečne vystrelil po prihrávke Gáboríka. Prvá pekná švédska kombinácia prišla až v 15. min, keď Henrik Sedin ponúk bratovi Danielovi gólový puk, ten mu však prešiel pomedzi nohy. Hokej, ktorému chýbal väčší vzruch aj tempo, pokračoval aj v druhej tretine. Ani jeden z tímov nechcel otvoriť hru a inkasovať ako prvý. Z nudnej šachovej partie ako prví vykorčuľovali Slováci. Švédi im podali pomocnú ruku zvýšeným počtom hráčov na ľade a v presilovke sa po časovane

j prihrávke od Mariána Hossu radoval z krásneho gólu Gáborík. Pre jedného z najlepších kanonierov NHL to bol už tretí presný zásah na olympijskom turnaji. Ubehlo len 37 sekúnd a slovenskí hokejisti prekvapili švédsku obranu po druhý raz. Zedník našiel pred bránkou obrancu Sekeru a ten v nájazde usmernil puk za Lundqvista – 2:0. Dvojgólové manko konečne prebudilo spiace švédske hviezdy a severania zvýšili útočnú aktivitu. V 34. min našiel Forsberg spoza bránky naslepo Hörnqvista a ten bekhendom našiel miesto medzi Halákovým betónom a pravou žŕdkou – 2:1. Potom náhoda chcela, aby Švédi strelili druhý gól presne po 37 sekundách a to dosť kuriózne. Zetterberg hľadal pred bránkou Forsberga, no puk sa odrazil od nohy brániaceho Jurčinu do protipohybu Haláka – 2:2. To ale ešte v druhej tretine nebolo všetko: Skutočný bonbónik prišiel 48 sekúnd pred koncom, keď Demitra v presilovke maximálnym možným náprahom trafil ľavý vinkeľ Lundqvistovej svätyne a opäť poslal Slovákov do vedenia – 3:2.

Hneď v úvode tretej dvadsaťminútovky Švédi v presilovke zvierali svojho súpera, ale kombinácie Sedinovcov ku gólu neviedli. Potom prišlo prísne vylúčenie Gáboríka a ďalšie dve minúty stresu so šťastným koncom a ubránením sa slovenského tímu. Defenzívna taktika Filcových zverencov slávila úspech v polovici tretiny, keď v prečíslení Demitra našiel Mariána Hossu a po jeho strele dostal odrazený puk do siete Kopecký – 4:2. Dvojgólový náskok však v tomto stretnutí Slovákom nesvedčal. Len o 38 sekúnd neskôr majster presných prihrávok Bäckström našiel Alfredssona a ten zavesil puk pod hornú žŕdku – 4:3. Švédske „tri korunky“ v závere stupňovali tlak, lebo museli a slovenské „dvojkríže“ vyrážali do nebezpečných brejkov. V závere sa Slováci ubránili aj takmer minútovej hre severanov bez brankára a napokon sa tešili z historického postupu do semifinále olympijských hier.