Slovenskí hádzanári prišli o generálku na ME, pre koronavírus zrušili zápasy s Rakúskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôvodom zrušenia zápasu sú preventívne opatrenia vzhľadom na infikovaného hráča v slovenskom tíme.
Foto: SITA/Martin Havran

Slovenská reprezentácia hádzanárov napokon prišla aj o generálku na majstrovstvá Európy, ktoré by sa od 13. do 30. januára mali konať na Slovensku a v Maďarsku. Zverenci trénera Petra Kukučku mali v aktuálnom týždni odohrať dve prípravné stretnutia proti Rakúšanom – vo štvrtok večer u súpera a v sobotu podvečer doma.

Pozitívny hráč v tíme

Po zrušení súboja na predmestí Viedne sa konať nebude ani bratislavský duel. Slovenský zväz hádzanej (SZH) o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy.

„Ako je známe, v slovenskom tíme sa v úvode zrazu na začiatku januára objavil pozitívny prípad na COVID-19 jedného člena hráčskeho kádra. Z tohto dôvodu sa národné hádzanárske zväzy oboch krajín rozhodli s ohľadom na bezpečnosť a ochranu zdravia hráčov zrušiť štvrtkový duel. Následne po dôkladnej analýze situácie padlo rozhodnutie neodohrať ani sobotňajší zápas,“ referoval SZH.

Doplnil tiež, že: „Rakúšania podľa stanoviska poskytnutého generálnym sekretárom Berndom Rabenseifnerom nechceli riskovať zopakovanie scenára pred decembrovými majstrovstvami žien, keď napriek bubline spôsobil jeden pozitívny prípad až deväť nakazených v národnom tíme. Po tejto negatívnej skúsenosti je nielen ich záujmom, aby na európsky šampionát, ktorý sa uskutoční od 13. – 30. januára 2022 na Slovensku a Maďarsku, pricestovali jednotlivé zúčastnené tímy v poriadku zo zdravotnej stránky.“

Zápasy presunú do Maďarska

Podľa SZH je celková situácia v Európe momentálne vinou novej mutácie ešte horšia ako v decembri a nákazlivejší variant omikron prináša vyššie riziká prenosu vírusu. Prioritou je vyhýbať sa všetkým okolnostiam, ktoré by mohli zvyšovať nebezpečenstvo kontaktu s pozitívnym človekom.

„Z tohto dôvodu, hoci to znamená nie ideálnu prípravu zo športovej stránky, zostanú reprezentačné družstvá Slovenska i Rakúska pred ME bez prípravných stretnutí a naďalej budú až do odchodu do dejísk šampionátu vo svojej bubline,“ dodal zväz.

Na Slovensku by sa ME mali konať v Košiciach a Bratislave, v Maďarsku sú hostiteľskými mestami Budapešť, Debrecín a Szeged. Na Slovensku však aktuálne nemôžu na športoviská zavítať diváci a údajne hrozí, že všetky súboje na slovenskej pôde presunú do Maďarska.

Slováci sa na kontinentálnom šampionáte predstavia v E-skupine v Košiciach a ich súpermi budú postupne Nóri (13.1.), Litovčania (15.1.) a Rusi (17.1.). V prípade postupu do ďalšej fázy by sa slovenskí hádzanári mali presunúť do Bratislavy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Kukučka
Firmy a inštitúcie Slovenský zväz hádzanej