Aktualizované: Severná a Južná Kórea podpísali dohodu o spoločnej budúcnosti, obsahuje aj denuklearizáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mun Če in a Kim Čong un
Zľava: Mun Če in a Kim Čong-un, lídri južnej a severnej Kórey. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 19. septembra, 8:07

PCHJONGJANG 19. septembra (WebNoviny.sk) – Severná a Južná Kórea sa dohodli na „spôsobe ako dosiahnuť denuklearizáciu“. V stredu sa tak počas svojho druhého dňa návštevy severokórejského Pchjongjangu vyjadril juhokórejský prezident Mun Če-in.  Prezident a severokórejský líder Kim Čong-un len krátko predtým podpísali obsiahlu dohodu o spoločnej budúcnosti krajín.

Zatvoria odpalisko rakiet

„Sever súhlasil, že natrvalo zatvorí objekt na testovanie raketových motorov a odpalisko rakiet Tongčang-ri za prítomnosti expertov z relevantných národov,“ povedal tiež na tlačovej konferencii Mun po podpísaní dokumentu. Juhokórejský minister obrany a severokórejský šéf armády tiež podpísali dohodu o budúcom zmenšovaní vojenského napätia medzi krajinami.

Okrem denuklearizácie sa Mun a Kim dohodli na prepojení železničných tratí, stretnutiach odlúčených rodín a spolupráci v oblasti zdravotnej starostlivosti. Južná Kórea a Kórejská ľudovododemokratická republika (KĽDR) sa tiež budú spoločne uchádzať o možnosť hostiť letné olympijské hry v roku 2032.

Mun na tlačovej konferencii zároveň oznámil, že sa krajiny dohodli na zriadení spoločnej vojenskej komisie, ktorá by prehodnocovala ako zmenšiť napätie medzi Kóreami a udržiavala komunikáciu medzi nimi s cieľom upkojiť krízy a predchádzať náhodným stretom.

„Skok vpred“ k vojenskému mieru

Kim opísal dohodu s Munom ako „skok vpred“ smerom k vojenskému mieru. Severokórejský vodca zároveň tiež sľúbil, že „v blízkej budúcnosti navštívi Soul“. Bola by to tak vôbec prvá návšteva vodcu KĽDR v juhokórejskom hlavnom meste.

Vzájomnú dohodu podpísali aj šéfovia obrany oboch krajín. Tá sa zameriava na budúce uvoľňovanie vojenského napätia medzi krajinami.

Súčasťou ich dohody je napríklad zriadenie nárazníkových zón pozdĺž pozemných a morských hraníc KĽDR a Južnej Kórey, odstránenie jedenástich strážnych stanovíšť v demilitarizovanej zóne do decembra tohto roku, pričom dlhodobým cieľom je v konečnom dôsledku odstrániť všetky stanovištia, alebo zriadenie bezletovej zóny nad demarkačnou líniou, platnej pre lietadlá, helikoptéry i dróny.

Odmínovanie a voľný pohyb turistov

Kórey sa tiež dohodli na odzbrojení spoločne kontrolovanej pohraničnej obce Pchanmundžom, ktorej Spoločnú bezpečnostnú oblasť chcú v októbri odmínovať a tiež odtiaľ plánujú odstrániť strážne stanovištia. Obe strany súhlasili so spoločnou kontrolou výsledkov týchto krokov a tiež povolili voľný pohyb turistov a pozorovateľov v Spoločnej bezpečnostnej oblasti.

Šéfovia obrany tiež v spoločnom stanovisku oznámili, že krajiny podniknú spoločné pátranie po ostatkoch vojakov, ktorí zahynuli počas vojny z rokov 1950 – 1953. S tým by mali začať v apríli budúceho roku, pričom mu bude predchádzať odmínovanie a odstránenie iných druhov výbušnín v centrálnej oblasti spoločných hraníc.

Spoločné pátrania, ktoré budú vôbec prvými od konca kórejskej vojny, by sa mali uskutočniť v dejisku jednej z najhorších bitiek konfliktu.

Severná Kórea tento rok odštartovala bezprecedentnú sériu stretnutí s Južnou Kóreou a USA. Snahy o denuklearizáciu vyrokované so Spojenými štátmi sa ale v poslednej dobe dostali do mŕtveho bodu, preto sa predpokladá, že Soul bude slúžiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kim Čong-unMun Če-in