Sever Krymu je bez internetu, vraj z bezpečnostných dôvodov

Krym
Foto: SITA/AP

KYJEV/MOSKVA 12. augusta (WebNoviny.sk) – Sever Krymského polostrova, oblasť mesta Armjansk, je od štvrtka večera bez prístupu na internet, informovali agentúry Ukrinform a TASS. Ako vysvetlila Oľga Kovitidiová, senátorka za Krym a členka branno-bezpečnostného výboru Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, stalo sa tak z bezpečnostných dôvodov.

Vo vysielaní ruskej televízie Dožď Kovitidiová dodala, že „je to (odpojenie od internetu) v záujme bezpečnosti. Ľudia to chápu“. Vo svojom vyhlásení bez bližšieho spresnenia a dokončenia vety spomenula aj „tajné služby“. Poskytovateľ internetového pripojenia Krymtelekom predtým informoval o problémoch s internetom v okresoch na severe Krymského polostrova, pričom spresnil, že k nim dochádza kvôli technologických prácam.

Bezpečnostná rada OSN v noci na piatok na svojom zasadnutí v New Yorku jednoznačne potvrdila svoj postoj ohľadom rešpektovania územnej celistvosti Ukrajiny zahŕňajúcej aj Krymský polostrov. Uviedol to na brífingu vyslanec Ukrajiny pri OSN Volodymyr Jeľčenko. Ako s odvolaním sa na ukrajinského diplomata informovala televízia 112 Ukrajina, túto pozíciu nepodporili jedine zástupcovia Ruskej federácie.

Rusko anektovalo Krym v roku 2014 v reakcii na zosadenie ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyča na pozadí masových demonštrácií za užšie vzťahy Kyjeva so Západom. Krátko na to vypuklo v dvoch východných oblastiach Ukrajiny povstanie proruských separatistov.

Zasadnutie BR OSN venované najnovšiemu vývoju na Krymskom polostrove iniciovala ukrajinská delegácia na základe nariadenia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Najnovšiu eskaláciu vo vzťahoch Ruska a Ukrajiny vyvolal pokus o diverziu na Krymskom polostrove, ktorý odhalila ruský tajná služba FSB. Terčom útoku mali byť životne dôležité objekty, ako aj vojenská technika dislokované na ostrove. Krymské úrady zadržali niekoľko podozrivých, medzi ktorými sú údajne aj príslušníci hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany. Ukrajina obvinenia Ruska odmieta. Diplomat Jeľčenko v New Yorku upozornil, že Rusko zatiaľ neprinieslo žiadne dôkazy o príprave útoku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom