Klimatická kríza sa stala v roku 2019 oprávnene svetovou témou číslo jedna a už niekoľko rokov vo zvýšenej miere trápi vedcov, demonštrujúcich študentov, médiá a čoraz väčšiu časť svetovej populácie.
Tomuto trendu sa postupne, hoci pomaly, prispôsobujú aj politici – v mnohých krajinách sú na vzostupe ekologické strany a o potrebe bojovať proti klimatickým zmenám stále viac hovoria aj predstavitelia tradičných strán a lídri najsilnejších krajín.
Prieskum pred Davosom
Existuje však skupina ľudí, ktorá tento trend zatiaľ nezachytila a klimatické zmeny ich jednoducho nezaujímajú. Sú to šéfovia veľkých svetových firiem.
Ako vidno z výsledkov rozsiahleho prieskumu analytickej skupiny PwC, ktorý zverejňuje každoročne tesne pred pravidelným januárovým zasadnutím Svetového ekonomického fóra v Davose, klimatické zmeny a iné ekologické problémy nepovažujú šéfovia veľkých firiem za veľkú hrozbu.
V rebríčku záležitostí, ktoré vnímajú ako najväčšie hrozby, sa umiestnili až na jedenástom mieste.
Vedú obavy z regulácie
Naopak, na prvom mieste výrazne vedú ich obavy z prílišnej regulácie priemyslu v ich domovských krajinách, nasledujú obavy z obchodných vojen, populizmu v politike, a pomerne rozšírená je aj obava z nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily.
Pre porovnanie, prílišná regulácia trápi 38 percent, zatiaľ čo klimatické zmeny len 24 percent šéfov veľkých spoločností.
Prieskum PwC sa uskutočňoval v septembri a októbri 2019 na vzorke 1 581 riaditeľov veľkých firiem. Tie analytická skupina vybrala na základe HDP jednotlivých krajín tak, aby vo vzorke boli zastúpené všetky hospodársky významné svetové regióny.