Šéfka národnej knižnice žaluje svojho predchodcu

Knihy_knižnica
Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) – Generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice (SNK) Katarína Krištofová podala na Okresný súd v Martine žalobu na bývalého generálneho riaditeľa SNK Dušana Katuščáka.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa SNK Miriam Štefková, dôvodom podania žaloby je „zverejňovanie a šírenie vymyslených, lživých, nedôstojných a urážlivých tvrdení na jej adresu, čím zasiahol do jej práv na ochranu osobnosti“.

Bývalý generálny riaditeľ SNK Dušan Katuščák podľa hovorkyne SNK zverejnil počas minulého roka na svojom blogu niekoľko článkov obsahujúcich nepravdivé a zavádzajúce informácie. „V decembri 2012 rozposlal hromadný mail na okolo 180 e-mailových adries, v ktorom odkazuje na tieto články,“ doplnila.

Šéfka SNK Katarína Krištofová preto podľa Štefkovej „požiadala súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým by súd uložil Dušanovi Katuščákovi povinnosť zdržať sa neoprávnených zásahov do jej osobnostných práv zverejňovaním nepravdivých a osočujúcich výrokov o jej osobe a práci“. Okrem odstránenia blogov a ospravedlnenia žiada Krištofová od svojho predchodcu Katuščáka aj peňažnú náhradu vo výške 33 tisíc eur.

Dušan Katuščák požiadal o uvoľnenie z pozície generálneho riaditeľa Slovenskej národnej knižnice vlani v máji. Katarínu Krištofovú uviedli do pozície generálnej riaditeľky SNK 11. júla 2012 potom, ako ju minister kultúry Marek Maďarič 10. júla vymenoval za novú generálnu riaditeľku SNK na základe výsledkov výberového konania. Výberové konanie sa uskutočnilo 3. júla 2012, Krištofová v ňom spomedzi štyroch kandidátov získala hlasy všetkých deviatich členov výberovej komisie. Krištofová krátko po svojom nástupe, informovala, že národný projekt Digitálna knižnica a digitálny archív v hodnote 50 miliónov eur je ohrozený. Na tlačovej besede 14. septembra 2012 na pôde ministerstva kultúry uviedla ako dôvod nečinnosť bývalého vedenia SNK.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KatuščákMarek Maďarič
Firmy a inštitúcie SNK Slovenská národná knižnica