SaS nevidí dôvod, aby premiérka Radičová nepokračovala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová, Sulík
Zľava: Predsedníčka vlády SR a podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová a predseda NR SR a predseda SaS Richard Sulík. Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Vláda sa na eurovale nezhodla

Vládna koalícia sa v pondelok ani po maratóne rokovaní nedohodla na podpore takzvaného eurovalu. Opätovne sa však zhodla na tom, že Slovensko bude o ňom rozhodovať ako posledná krajina. Premiérka Iveta Radičová po rokovaní novinárom povedala, že dôveryhodnosť SR voči partnerom v eurozóne a EÚ je dôležitá.

„V otázke podpory eurovalu medzi nami nedošlo k dohode. Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale. Máme zhodu, že pri eurovale budeme postupovať tak, aby občania neprišli ani o cent. Platí aj dohoda postupnosti ďalších rokovaní v súvislosti s eurovalom. Obávam sa, že situácia tri strany verzus SaS nebude ľahko zmeniteľná, ak vôbec,“ vyhlásila premiérka.

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Sloboda a Solidarita je podľa predsedu strany Richarda Sulíka zásadne proti spájaniu eurovalu s pádom vlády. „Euroval neznamená pád vlády. Ak padne vláda, nebude to zodpovednosť SaS,“ povedal Sulík novinárom. Zároveň dodal, že nevidí dôvod, aby premiérka Iveta Radičová nepokračovala.

Podľa Sulíka koalícia na SaS netlačí s výberom buď pád vlády, alebo euroval. Koaličné rozhovory v pondelok boli podľa neho konštruktívne. Pripomenul, že euroval nie je v programovom vyhlásení vlády. Skôr hovorí proti programu vlády. „Je to dôležitý bod, ktorý nie je v programovom vyhlásení vlády,“ uviedol s tým, že za euroval ani v Nemecku nezahlasuje celá koalícia. „A čo? To nie je dôvod na pád vlády,“ zdôraznil.

SaS bude podľa Sulíka pokračovať v koalícii

„Pokračovať budeme. Neodchádzame z koalície. Nebudeme sa hádzať o zem, ani keď sa koalícia spojí pri eurovale s opozíciou. My sme spoľahlivý partner. My z vlády neodídeme, aj keby nás vyzvali. Uvidíme, čo sa stane,“ uviedol.

Sulík priznal, že v pondelok hovorili aj o menšinovej vláde. Malo to však byť len medzi štyrmi očami s podpredsedom strany Most-Híd Zsoltom Simonom. Išlo však vraj len o dve vety. Sulík tiež poprel šumy, že predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda na predposlednej Koaličnej rade na neho nakričal. „Máme korektné vzťahy,“ dodal.

Návrh na vyslovenie nedôvery premiérke Ivete Radičovej dnes jednomyseľne odmietli všetci členovia kabinetu na dnešnom mimoriadnom rokovaní, keď mu vyslovili nesúhlas. „Toto stanovisko na rokovaní podporili všetci členovia a zároveň veľmi konkrétne aj predstavitelia štyroch ministerských klubov za SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a KDH,“ povedal prvý vicepremiér a minister dopravy Ján Figeľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováJán FigeľMikuláš Dzurinda