SARIO vychováva mladú generáciu vesmírnych inžinierov a startupov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hecathon.jpg
Foto: SARIO

Priemyselná zložka Slovenskej vesmírnej kancelárie (SARIO) na konci roka zorganizovala hackathon, súťaž v spracovávaní satelitných dát pre humanitárnu a rozvojovú pomoc. V roku 2024 prinesie súťaž vývoja satelitu pre stredoškolákov a nové kolo inkubátora pre startupy.

Počas Spaceport hackathonu sa v Žiline 8. – 10. decembra 2023 stretlo 5 tímov s mentormi z vesmírneho sektora s cieľom vytvoriť nové aplikácie a riešenia využívajúce satelitné dáta. Tímy pracovali na konkrétnych výzvach identifikovaných v spolupráci s Rozvojovým programom OSN v Severnom Macedónsku a Čiernej Hore ako prechod na nízkoemisné hospodárstvo, boj proti nelegálnemu odlesňovaniu, prechod na cirkulárnu ekonomiku a zvyšovanie odolnosti voči vlnám horúčav.

Zámerom Spaceport hackathonu bolo poukázať na mimoriadne široké využitie satelitných technológií a ich dôležité miesto v rozvojovej a humanitárnej pomoci, a zároveň dať účastníkom možnosť riešiť reálne problémy, s ktorými sa rozvojoví pracovníci v daných krajinách stretávajú,“ zosumarizoval Michal Brichta, riaditeľ Priemyselnej zložky Slovenskej vesmírnej kancelárie pôsobiacej v rámci SARIO.

Najlepším sa stal tím Trivision reprezentujúci Katedru leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline, ktorého projekt bol zameraný na riešenie problému deforestácie a lesných požiarov v Čiernej hore. Keďže išlo o hackaton zameraný na spracovanie satelitných snímok, naučili sme sa pracovať s daným typom dát a odhalili sme obrovský potenciál vo využívaní programu Copernicus a satelitov Sentinel či už v dostupnej verzií, alebo prostredníctvom dát, ktoré poskytla spoločnosť Airbus. Vďaka skvelej organizácií, odbornému a najmä ľudskému mentoringu sme sa cítili príjemne a celý víkend sme si neskutočne užili,“ uviedol zástupca tímu Pavol Pecho.

Hackathonu v Žiline sa zúčastnili aj tímy študentov z iných miest, do Žiliny pricestoval tím z Košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a prešovskej Strednej priemyselnej školy enektrotechnickej, ktorý obsadil tretie miesto. Na druhom mieste sa umiestnil tím Mopped zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Náš projekt, Adarvan, bol zameraný na pomoc v boji proti lesným požiarom v oblasti Pljevlja. Pomocou predikcie umiestnenia protipožiarnych koridorov sme sa snažili efektívne brániť šíreniu požiarov. Naše riešenie je aplikovateľné globálne a nie je obmedzené len na región Pljevlja,“ uviedol zástupca tímu William Brach.

Ďalším úspechom Slovenskej vesmírnej kancelárie v tomto roku bolo druhé kolo vesmírneho inkubátora Spaceport_SK, ktoré vygenerovalo viacero perspektívnych projektov zameraných na rôzne technologické oblasti vrátane raketových a pristávacích technológií, monitorovania obežných dráh, či biotechnológií. Tento program, spájajúci začínajúce startupy so silnými zahraničnými partnermi a zabehnutými firmami slovenského vesmírneho ekosystému, bude mať svoje pokračovanie aj v roku 2024. Nové tímy, ktoré v procese inkubácie dostanú príležitosť pracovať so špičkovými mentormi, validovať svoj biznis nápad a pripraviť svoj projekt na získanie prvého financovania, sa budú môcť prihlásiť už začiatkom roka 2024.

Navyše pridružené členstvo Slovenska v Európskej vesmírnej agentúre (ESA) prinesie v roku 2024 príležitosti aj pre stredoškolákov. V súťaži CANSAT budú študenti stredných škôl vyrábať satelit vo veľkosti plechovky. Vyskúšajú si aké to je byť vesmírnym inžinierom, pričom ich úlohou bude zabezpečiť zaznamenávanie a nasledovné vyhodnotenie dát zo satelitu, ktorý bude vypustený z výšky jedného kilometra. Tímy si môžu podľa geografickej lokality vybrať mentorov, ktorí ich budú sprevádzať celým procesom. Výhercovia národného slovenského kola navštívia Európske centrum ESA pre vesmírny výskum a technológie v Holandsku. Registrácia na súťaž CANSAT je otvorená do začiatku januára na webe SARIO.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu