SARIO už 15 rokov prepája slovenské a zahraničné firmy

Skb foto otvorenie.jpg
Foto: SARIO

Slovenská kooperačná burza je už 15 rokov unikátnou platformou na podporu zahraničného obchodu a exportných ambícií slovenských firiem a tradične sa koná pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR.

Slovenská kooperačná burza je už 15 rokov unikátnou platformou na podporu zahraničného obchodu a exportných ambícií slovenských firiem, ktoré sa tradične koná pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Témou tohto ročníka bol Moderný priemysel – ako pokrok v zavádzaní inteligentných technológií a nová ekonomická fáza ovplyvňujú transformáciu regiónu. Pod vplyvom globálnej pandémie agentúra ešte v minulom roku preniesla všetky svoje aktivity do virtuálneho priestoru a aj toto podujatie prebiehalo online formou.

Podujatie otvoril Richard Sulík, vicepremiér pre ekonomiku a minister hospodárstva SR, ktorý zdôraznil, že „Slovenská kooperačná burza získala za roky svojej existencie výborné meno. Na podujatí okrem účastníkov zo Slovenska bývajú aj záujemcovia zo zahraničia, za tie roky sa SKB zúčastnilo 3 000 zahraničných subjektov zo 40 krajín.“ Podľa neho kooperačná burza efektívne otvára aktuálne otázky a podnikatelia majú priestor na hľadanie nových obchodných kontaktov. „Hlavnou témou tohto ročníka bol moderný priemysel. Menia sa vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi, medzi výrobcami a priemyslom a aj o tom  bola na SKB zaujímavá a dôležitá diskusia,“ dodal vicepremiér.

V rámci otvorenia podujatia Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO pripomenul, že tento rok je pre agentúru dvojnásobne jubilejný. „SARIO oslavuje 20 rokov od svojho založenia a Slovenská kooperačná burza už 15 rokov spája nielen vedu, výskum a vývoj spolu s firmami, ale predovšetkým  prepája slovenské firmy so zahraničnými a pomáha im expandovať.“

Dnes počas vopred naplánovaných rokovaní vďaka tomuto podujatiu vzájomne online rokovalo 59 slovenských firiem a 58 zahraničných subjektov z rekordného počtu 36 krajín a Slovenska.

Skb spikri otvorenie.jpg
Foto: SARIO

Za generálneho partnera podujatia – Československú obchodnú banku účastníkov privítal Koloman Buzgó, riaditeľ divízie riešení pre firemných klientov, ktorý pripomenul, že podnikatelia a firmy sa musia vysporiadať s niekoľkými veľkými výzvami súčasne. Očakávané inovácie v priemysle a jeho modernizácia, bez ktorých sa, obzvlášť pri našej štruktúre hospodárstva, nezaobídeme.  A potom tie neočakávané výzvy ako pandémia a obchodné vzťahy po Brexite.„V ČSOB dlhodobo podporujeme podnikateľov a firmy na Slovensku, a to nie len v dobrých časoch. Preto sme hrdí na to, že môžeme byť generálnym partnerom tohto podujatia, ktoré im umožňuje nielen vytvárať či obnovovať dodávateľské reťazce, ale aj zdieľať svoje skúsenosti a know-how“.

Okrem kooperačnej časti podujatia, priniesla Slovenská kooperačná burza 2021 ONLINE  i zaujímavé panelové diskusie. Prvá panelová diskusia sa venovala vplyvu investícií priemyselných firiem a ich dodávateľov na región. V tejto diskusii okrem Richarda Sulíka vystúpil i Russell Leslie, výkonný riaditeľ Jaguar Land Rover Slovakia, primátor Nitry Marek Hattas, Vladimír Popov, riaditeľ divízie výskumu a vývoja a riaditeľ MinebeaMitsumi Development Center Košice, Mike Hawes, výkonný riaditeľ Society of Motor Manufacturers and Trades, Dominika Forgáčová, riaditeľka odboru strategických investícií a nadnárodných programov Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a ďalší hostia.

Druhý diskusný panel pod názvom Trend lokalizácie dodávateľských reťazcov predstavil nový balík služieb agentúry, ktorý spája expertízu odboru investičných projektov SARIO s potrebami prichádzajúcich i etablovaných investorov.

Univerzity a firmy sú hlavnými inovačnými aktérmi a ich kooperácia je kľúčová pre zvyšovanie inovatívnosti a celkovej konkurencieschopnosti ekonomiky, a práve preto sa tretí panel podujatia venoval spolupráci univerzít s priemyslom, ktorá môže byť dôležitým zdrojom inovácií pre firmy a v rámci ktorej má agentúra už niekoľko rokov rozbehnutý úspešný projekt Prax pre univerzity, riešenia pre firmy.

Druhý deň podujatia SKB,  26. mája 2021 sa  tak isto online formou uskutoční odborný workshop BREXIT – obchodovanie a spolupráca, sprevádzaný konzultáciami pre slovenské firmy.

Vďaka Slovenskej kooperačnej burze sa za 15 rokov uskutočnilo viac ako 9000 bilaterálnych rokovaní medzi takmer tri a pol tisícmi registrovaných slovenských a zahraničnými firiem.

SARIO – spájame Vás so svetom biznisu!

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu