Samovražedný atentátnik usmrtil v Jemene desiatky ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jemenskí ozbrojenci uniesli dvoch cudzincov za tri dni
Foto: SITA/AP

SANÁ 10. decembra (WebNoviny.sk) – Jemenské úrady v sobotu informovali, že explózia v blízkosti vojenského tábora v meste Aden na juhu krajiny si vyžiadala najmenej 45 obetí na životoch. Zranených bolo asi 50 osôb.

Podľa jemenských vládnych zdrojov incident bol samovražedným atentátom. Došlo k nemu pred bránou do vojenského tábora. Páchateľ aktivoval výbušninu na svojom tele v okamihu, keď sa ocitol v blízkosti skupiny príslušníkov bezpečnostných zložiek, ktorí si do tábora prišli pre svoju mzdu.

K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale podľa vládnych zdrojov je jeho scenár podobný atentátom spáchaným príslušníkmi teroristickej siete al-Káida.

Ozbrojený konflikt medzi vládnymi jednotkami a prevažne šiitskými povstalcami – húsíami – v Jemene trvá od roku 2014. Situáciu v krajine komplikujú aj výpady extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) a al-Káidy, ktoré sporadicky útočia na príslušníkov vládnej armády.

Aden je sídlom jemenskej vlády podporovanej Saudskou Arábiou. V posledných mesiacoch mesto zažilo niekoľko útokov, ktorých terčom boli najmä vládne bezpečnostné zložky. K väčšine týchto útokov sa prihlásili extrémisti z IS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať