Rybáriková prehrala, Srbky vedú nad Slovenkami 1:0

Rybáriková

BELEHRAD 24. apríla (WEBNOVINY) – Slovenské tenistky prehrávajú vo víkendovom stretnutí o účasť v elitnej svetovej skupine Pohára federácie 2011 reprezentačných družstiev žien v Belehrade so Srbkami 0:1. O dôležitý prvý bod domáceho tímu sa na antuke pod strechou Belehradskej arény postarala jeho jednotka Jelena Jankovičová, ktorá zdolala dvojku hostiek Magdalénu Rybárikovú za 102 minút 7:6 (5), 6:3.

Vo vyrovnanom zápase favorizovaná sedmička svetového rebríčka WTA Tour lepšie zvládla tajbrejkovú koncovku prvého dejstva. V tom druhom svojej súperke utiekla brejkom na 4:2 a potom dominovala najmä skúsenosťami a rozvahou na dvorci. Rybáriková (53. v renkingu) sa po počiatočnej nervozite rozohrala a z 0:3 s dvojitým brejkom sa dostala až k setbalu, ale ten za stavu 5:4 na príjme nevyužila. V druhej časti už zverenkyňa Mojmíra Mihala ťahala za kratší koniec a hoci za stavu 2:5 ako podávajúca odvrátila dva mečbaly, napokon už zápas nezvrátila. Jankovičová dominovala vo víťazných úderoch 27:19, na nevynútené chyby to bolo z pohľadu domácej hráčky 39:33.

Držiteľka 12 turnajových titulov na okruhu WTA Jankovičová si zlepšila singlovú bilanciu v Pohári federácie na 23:6, Rybáriková zaznamenala vo dvojhre štvrtú prehru k siedmim víťazstvám. V bilancii zo vzájomných súbojov vedie Srbka nad Slovenkou po sobote 2:0. Vlani ju zdolala v 2. kole na parížskom Roland Garros hladko 6:1, 6:2.

Súboj Srbsko – Slovensko pokračuje druhou sobotňajšou dvojhrou medzi Danielou Hantuchovou a domácou debutantkou Bojanou Jovanovskou.

Jelena Jankovičová, Ana Jovanovičová – Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková

V úvodných troch gemoch slovenská hráčka dvakrát stratila svoje podanie a po 13 minútach prehrávala 0:3. Postupne sa však dostala z útlmu a počiatočnej stuhnutosti a od stavu 2:4 sériou troch získaných gemov obrátila na 5:4. Za tohto stavu mala slovenská hráčka pri podaní súperky setbal, ale po zle trafenom bekhende ho nevyužila. Rybárikovej hra bola variabilnejšia než Jankovičovej strojové údery, ale set napokon Slovenka nezískala. V rozhodujúcom tajbrejku síce viedla 2:0 a zdalo, sa že po tesnom ´oute´ a menšej kontroverzii s empajrovou rozhodkyňou by mohla byť favorizovaná Srbka psychicky nalomená. Zabojovala však a pomohlo jej aj publikum na inak značne riedko obsadených tribúnach Belgrade Areny. Od stavu 3:3 získala bývalá svetová jednotka tri loptičky v rade, keď jej súperka zakončovala z pomerne ľahkých pozícií dvakrát do siete. Z troch setbalov Jankovičová využila napokon až ten tretí, a to pri Rybárikovej servise. Set zakončila po viac ako hodinovom boji nechytateľným forhendovým returnom – 7:5 v tajbrejku. V druhom sete si obe hráčky pomerne s prehľadom vyhrávali podania až do šiesteho gemu. V ňom 21-ročná Slovenka zaváhala a odovzdala tretíkrát v stretnutí svoj servis o štyri roky staršej súperke. Jankovičová vzápätí bez problémov zvýšila na 5:2. Už nalomená Rybáriková v nasledujúcom geme dobrým podaním ešte odvrátila dva súperkine mečbaly a prinútila Jankovičovú vybojovať si záver pri svojom servise. Tej sa to aj podarilo a po 102 minútach získala pre Srbky predpokladaný prvý bod.

Hlasy po zápase

Magdaléna Rybáriková: „Vedela som o tom, že súperka bude hrať naplno a dobre aj keď avizovala zranenie. Jelena je veľká bojovníčka a nikdy sa nevzdáva. Ja som dnes občas robila hlúpe chyby, ktoré ona trestala. Bola som blízko k zisku prvého setu. Pri mojom setbale som si povedala, že mám ísť do lopty a útočiť, ale nedala som taký return, aký som chcela zahrať. Veľmi ma to mrzí, lebo proti takej hráčke treba využiť hneď prvú šancu a ja som ju nezužitkovala. Bola som v úvode akoby stuhnutá, trošku nervózna. Keď som sa zbavila tej nervozity a získala som môj prvý gem, bolo to už potom vyrovnané. Jelena bola o niečo lepšia v koncovke, obe sme bojovali. Ona má veľké sebavedomie, ale to je normálne. Musí si veriť v zápase proti 50. hráčke sveta, Bolo to vidieť vtedy, keď mi to ´zabila´ forhendom na čiaru pri setbale, čo robia hráčky svetovej desiatky. A pritom si obehla bekhend, ktorý má lepší. Ja som nehrala zle, ale to nestačí. Zápas alebo minimálne prvý set som mala vyhrať. Publikum bolo na domácej strane, čo je, samozrejme, v poriadku. Občas tam boli pokriky, keď bola loptička v hre, ale nemyslím si, žeby to bolo niečo výnimočné.“

Jelena Jankovičová: „Bolo to ťažké, najmä v prvom sete som musela veľmi bojovať o jeho získanie. Dobre som začala, ale potom som stratila úderovú istotu a súperka bola zrazu herne istejšia. Bol tam dokonca setbal proti mne a tento moment mi potom aj pomohol, hoci v tajbrejku som musela tuho bojovať o víťazstvo. Som veľmi rada, že som získala prvý bod pre Srbsko, lebo to každý odo mňa očakával. Čo sa týka môjho zranenia, lekári zvolili správnu liečbu. Nechala som si bolestivé miesto na ruke ´zatejpovať´ a dúfam, že to bude dobré natoľko, aby som aj zajtra nastúpila.“