Rusko testovalo vo vesmíre svoj satelit, USA a Veľká Británia hovoria o protisatelitnej zbrani

Satelit, vesmír
Foto: ilustračné, Getty images

Rusko poprelo tvrdenia Spojených štátov amerických a Veľkej Británie o tom, že nedávno vo vesmíre otestovalo protisatelitnú zbraň. Podľa Moskvy sú tieto vyjadrenia skreslené.

„Vykonaný test nepredstavoval hrozbu pre žiadne vesmírne plavidlo,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany s tým, že neporušilo medzinárodné právo.

Vo štvrtok USA a Spojené kráľovstvo vyjadrili obavy nad minulotýždňovou aktivitou Ruska vo vesmíre.

Američania vraj majú dôkazy

Vedúci britského riaditeľstva pre vesmír na ministerstve obrany Harvey Smyth vo štvrtok uviedol, že Rusko testovalo jeden z jeho satelitov, pričom „vystrelil projektil s charakteristikami zbrane“.

Veliteľ amerických vesmírnych síl zase vo štvrtok uviedol, že majú dôkazy o tom, že Rusko „vykonalo test protisatelitnej zbrane vo vesmíre“.

Je to ďalší dôkaz, že Rusko pokračuje s úsilím vyvinúť a testovať vesmírne systémy, a je v súlade s vojenskou doktrínou Kremľa o používaní zbraní, ktoré ohrozujú americké a spojenecké vesmírne zariadenia,“ uviedol Jay Raymond.

Na možné využívanie protisatelitnej zbrane upozornilo aj americké ministerstvo zahraničia a jeho predstaviteľ Christopher Ford dokonca obvinil Moskvu z pokrytectva, pretože tvrdí, že chce rozšírenie kontroly zbraní až do vesmíru.

Iba kontrola techniky

Moskva tvrdí, že s použitím novej technológie vykonala kontroly na ruskej vesmírnej technike. Satelitný test podľa jej tvrdení priniesol „cenné informácie o technickom stave vyšetrovaného objektu“.

Ruské ministerstvo zahraničia vo vyhlásení americké a britské tvrdenia označilo za ďalší protiruský útok a krajiny obvinilo z toho, že situáciu prezentujú skreslene, aby „odôvodnili svoje kroky na rozmiestnenie zbraní vo vesmíre a na tento účel získali financovanie“, píše spravodajský portál BBC s odvolaním sa na ruské médiá.

Podľa Spojených štátov bol spomínaný ruský satelitný systém ten istý, ktorý vyvolal obavy už predvlani aj skôr počas tohto roka, keď ho obvinili z blízkeho manévrovania pri americkom satelite.

Rusko, USA, Spojené kráľovstvo a Čína patria k viac ako 100 krajinám, ktoré sa zaviazali k zmluve, v ktorej sa ustanovuje, že vesmír je na skúmanie pre všetkých a na mierové účely.

Zmluva tiež uvádza, že by sa na obežnú dráhu ani do vesmíru nemali umiestňovať zbrane.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christopher FordHarvey SmythJay Raymond