Rusko používa kazetovú muníciu aj v obývaných oblastiach, porušuje medzinárodné právo

Ukrajina, Rusko, vojna, invázia
Muž ide na bicykli pred obytným domom, ktorý bol v stredu 9. marca 2022 poškodený ostreľovaním v Mariupole. Foto: SITA/AP

Úrad Organizácie Spojených národov pre ľudské práva dostal „dôveryhodné správy“, že ruské sily na Ukrajine používajú kazetovú muníciu a to aj v obývaných oblastiach, čo medzinárodné humanitárne právo zakazuje.

Námestníčka generálneho tajomníka OSN Rosemary DiCarlo v piatok na schôdzi Bezpečnostnej rady OSN uviedla, že bombardované sú obytné štvrte a civilná infraštruktúra v mestách Mariupoľ, Charkov, Sumy a Černihiv.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Nerozlišujúce útoky, vrátane útokov s použitím kazetovej munície, ktoré majú takú povahu, že zasahujú vojenské ciele a civilistov alebo civilné objekty bez rozdielu, sú na základe medzinárodného humanitárneho práva zakázané,“ uviedla Rosemary DiCarlo.

Smerovanie útokov proti civilistom a civilným objektom a tiež takzvané celoplošné bombardovanie miest a dedín medzinárodné právo tiež zakazuje a môže ísť o vojnové zločiny,“ konštatovala námestníčka generálneho tajomníka OSN.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rosemary DiCarlo
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)