Rusko je pripravené na rokovanie s Ukrajinou, tvrdí Putin a zároveň spochybňuje Zelenského legitimitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský vodca Vladimir Putin v piatok spochybnil legitimitu Volodymyra Zelenského na vyjednávanie v mene Ukrajiny. Ukrajinskému prezidentovi malo 20. mája vypršať päťročné funkčné obdobie, ale on zostáva v úrade, keďže na Ukrajine počas vojny neusporadúvajú voľby.

Ukrajinská legislatíva zakazuje organizovať voľby počas stanného práva, ktoré v krajine platí od začiatku ruskej invázie vo februári 2022.

Putin hovoril o legitimite

Krajina by tak musela zmeniť volebný zákon počas stavu vojny. To však ruským predstaviteľom nebráni opakovane poukazovať na Zelenského pôsobenie v úrade prezidenta.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Samozrejme sme si vedomí toho, že legitimita súčasnej hlavy štátu sa skončila,“ vyhlásil Putin na tlačovej konferencii v Minsku po rokovaniach s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

„Musíme si byť úplne istí, že máme do činenia s legitímnymi autoritami,“ pokračoval šéf Kremľa, pričom tiež opakovane hovoril o tom, že Rusko je pripravené na rokovania s Ukrajinou.

Rusi si chcú nechať obsadené územie

Zelenskyj však odmieta predbežné podmienky, ktoré Moskva predložila v súvislosti s rozhovormi, vrátane toho, aby si Rusko ponechalo územie, ktoré ruské sily obsadili od začiatku vojny na Ukrajine.

V júni sa vo Švajčiarsku uskutoční konferencia o mieri na Ukrajine, ale Rusko na ňu nie je pozvané a Putin bagatelizuje jej dôležitosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj