MOSKVA 16. januára (WEBNOVINY) – Albánsko sa spojí s Kosovom a časťou Macedónska, Bosna a Hercegovina sa rozdelí medzi Chorvátskom a Srbskom.
Tak vidia ruské tajné služby mapu Európy v roku 2035, na analýze spolupracovali s americkou CIA, ale aj s prominentnými odborníkmi na globálnu politiku Samuelom Huntingtonom a Zbigniewom Brzezinskim.
Dokument okrem zmien predpokladá, že svoje hranice budú musieť zmeniť aj Španielsko, Veľká Británia a Francúzsko.
Ako sa píše v analýze, rad zmien sa začne vo Veľkej Británii. V roku 2014 sa očakáva referendum Škótska o osamostatnení sa spod kráľovskej koruny.
Hlasovanie sa uskutoční na základe tzv. Edinburgskej dohody, ktorú v roku 2012 podpísali britský premiér David Cameron a škótsky prvý minister Alex Salmond.
Ten už po vyhratých parlamentných voľbách v roku 2007 predstavil dokument s názvom Biela kniha, v ktorej načrtol plán pre nezávislé Škótsko do roku 2017.
Vtedajší britský minister pre záležitosti Škótska Michael Moore v reakcii na podpis dohody uviedol, že „Škótov čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie za posledných 300 rokov“.
Úspešný plebiscit by mal následne urýchliť zjednotenie Írska ako samostatného štátu. Tajné služby počítajú aj s výraznými zmenami na Pyrenejskom polostrove, ktorý v súčasnosti zápasí s tvrdými následkami ekonomickej krízy.
Výrazným „hráčom“ v regióne sú najmä Baskovia. Tí dlhodobo avizujú snahu o nezávislosť od vlády Madridu.
Ich hlavným argumentom je práve ekonomická sebestačnosť a neochota platiť Madridu dlhy za zaostalejšie španielske regióny.
Zadĺžená juhoeurópska krajina momentálne bojuje s jednou z najväčších mier nezamestnaností v Európskej únii, obrovským zadĺžením tamojších bánk a protestami proti úsporným škrtom kabinetu Mariana Rajoya. To je dôvod, prečo ruskí analytici predpokladajú vznik samostatného Katalánska.
Podobná situácia by podľa ich predpovedí mala nastať aj vo Francúzsku, kde sa nacionalistické sily na Korzike dlhodobo pokúšajú odtrhnúť od Elyzejského paláca, Štrasburg by sa mal pripojiť k Nemecku.
Ako ruské tajné služby zdôrazňujú, po týchto udalostiach nastane „kolaps multikulturalizmu“ v Európe.
Územné zmeny by sa mali dotknúť aj Belgicka, ku ktorému sa pričlení Flámsko, bohatý sever Talianska sa rozíde s chudobným juhom.
Maďarsko rozšíri svoje hranice do Rumunska a Banát. Chudobné Bielorusko zase „zmizne“ z mapy sveta a stane sa súčasťou Ruska, Ukrajiny a časti pobaltských štátov.
Ruskí vedci veria, že súčasné hranice štátov Európy nie sú také nedotknuteľné, ako navonok pôsobia. Hlavným „motorom“ takýchto zmien je predovšetkým dlhotrvajúca ekonomická kríza a politická nestabilita v jednotlivých regiónoch.
Zdroj: rts.rs