Roger Federer na ATP Finals zdolal Thiema, Anderson uštedril Nišikorimu kanára

Roger Federer
Švajčiarsky tenista Roger Federer. Foto: archívne, SITA/AP

LONDÝN 13. novembra (WebNoviny.sk) – Švajčiarky tenista Roger Federer nasadený ako druhý zdolal za 68 minút hladko 6:2, 6:3 turnajovú šestku Rakúšana Dominica Thiema v záverečnej dvojhre v rámci tretieho dňa koncosezónneho výberového šampionátu Nitto ATP Finals v Londýne (11. – 18. novembra, celková dotácia 8 miliónov USD, tvrdý povrch v hale O2 Arena).

Tridsaťsedemročný Federer predviedol po nedeľňajšej prehre s Nišikorim oveľa lepší výkon. Pri svojom podaní stratil v celom zápase iba šesť bodov. Thiema nepustil ani k jednému brejkbalu a sám premenil štyri zo siedmich ponúknutých príležitostí.

Šancu na postup majú všetci

Šancu na postup do semifinále majú po utorňajších zápasoch všetci štyria tenisti zo skupiny Lleytona Hewitta. Vo štvrtok sú na programe záverečné stretnutia skupiny Roger Federer (Švaj.-2) – Kevin Anderson (JAR-4) a Dominic Thiem (Rak.-6) – Kei Nišikori (Jap.-7). Najbližšie k postupu má Anderson, ktorému stačí uhrať proti Federerovi jeden set a stane sa prvým Afričanom v histórii medzi najlepšou štvoricou singlistov na podujatí ATP Finals.

V úvodnej dvojhre utorňajšieho programu práve Anderson nasadený ako štvrtý zvíťazil za 66 minút v pomere 6:0, 6:1 nad turnajovou sedmičkou Japoncom Keiom Nišikorim. Juhoafričan mal hru pod kontrolou. Úspešnosť jeho prvého podania sa pohybovala na hranici 78 % a v zápase urobil iba 12 nevynútených chýb. Svojmu súperovi umožnil v dvoch setoch vyhrať iba jediný gem, aj to až za stavu 6:0, 5:0. „Myslím si, že som urobil dobrú prácu pri neustálom tlaku na súpera. Nepustil som ho výraznejšie do hry. Pred začiatkom aktuálnej sezóny som si stanovil vyššie ciele, ktoré sa mi darí plniť,“ povedal po víťaznom meraní síl Anderson. „Na dnešný zápas sa pokúsim čím skôr zabudnúť. Niečo so mnou bolo zlé. Musím sa dobre pripraviť na nasledujúce stretnutie,“ zneli slová zdolaného Nišikoriho.

Murray so Soaresom víťazmi skupiny

V rámci utorňajšieho programu štvorhry zvíťazili Juhoafričan Raven Klaasen a Michael Venus z Nového Zélandu nasadení ako šiesti za 105 minút 7:6 (5), 7:6 (5) nad sedmičkami turnaja Chorvátom NIkolom Mektičom a Alexandrom Peyom z Rakúska. Následne sa z druhého víťazstva na turnaji tešili britský tenista Jamie Murray a Brazílčan Bruno Soares nasadení ako štvrtí, keď zdolali turnajové dvojky Juana Sebastiána Cabala a Roberta Faraha z Kolumbie za 75 minút 6:4, 6:3.

Murray so Soaresom sa tak už v predstihu stali víťazmi základnej skupiny Llodra/Santoro a zabezpečili si postup do semifinále. Pri svojej tretej spoločnej účasti v Londýne sa do tretice prebojovali medzi štyri najlepšie páry na podujatí, do finále však v uplynulých dvoch ročníkoch nenazreli. O druhé postupové miesto zabojujú vo štvrtok v priamom súboji Klaasen a Venus proti Cabalovi s Farahom.

V stredu budú v singlovej skupine Gustava Kuertena na programe zápasy Novak Djokovič (Srb.-1) – Alexander Zverev (Nem.-3) a Marin Čilič (Chor.-5) – John Isner (USA-8) o 15.00 h SEČ a 21.00 h SEČ. V deblovej skupine Knowles/Nestor sa uskutočnia konfrontácie Oliver Marach, Mate Pavič (Rak./Chor.-1) – Mike Bryan, Jack Sock (USA-5) a Lukasz Kubot, Marcelo Melo (Poľ./Braz.-3) – Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut (Fr.-8) znova o 13.00 h SEČ, resp. o 19.00 h SEČ.

4. Thiem 2 0 2 0:4 14:25 0
Legenda: poradie, meno, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúce výsledky: Kei Nišikori (Jap.-7) – Roger Federer (Švaj.-2) 7:6 (4), 6:3, Kevin Anderson (JAR-4) – Dominic Thiem (Rak.-6) 6:3, 7:6 (10)

Štvorhra – skupina Llodra/Santoro:
Raven Klaasen, Michael Venus (JAR/N. Zél.-6) – Nikola Mektič, Alexander Peya (Chor./Rak.-7) 7:6 (5), 7:6 (5) za 105 minút
Juan Sebastián Cabal, Robert Farah (Kol.-2) – Jamie Murray, Bruno Soares (V. Brit./Braz.-4) 6:4, 6:3 za 75 minút

Tabuľka skupiny Llodra/Santoro:
1. Murray, Soares 2 2 0 4:1 24:19 2 – istí postup do semifinále z prvého miesta
2. Klaasen, Venus 2 1 1 3:2 26:24 1
3. Cabal, Farah 2 1 1 2:2 19:19 1
4. Mektič, Peya 2 0 2 0:4 19:26 0
Predchádzajúce výsledky: Juan Sebastián Cabal, Robert Farah (Kol.-2) – Nikola Mektič, Alexander Peya (Chor./Rak.-7) 6:3, 6:4, Jamie Murray, Bruno Soares (V. Brit./Braz.-4) – Raven Klaasen, Michael Venus (JAR/N. Zél.-6) 7:6 (5), 4:6, 10:5 (zápasový tajbrejk)