Rasizmus je pandémia dneška, vyhlásil Anthony Joshua počas protestov po smrti Georgea Floyda (video)

Anthony Joshua
Boxerský šampión ťažkej váhy Anthony Joshua vystúpil na proteste po smrti Georgea Floyda v anglickom Watforde. 7. jún 2020 Foto: SITA/AP, www.youtube.com - koláž WBN

V anglickom meste Watford sa konala demonštrácia na podporu práv černošského obyvateľstva a jej prominentným účastníkom bol boxerský šampión ťažkej váhy Anthony Joshua. Objavil sa tam s barlami a špeciálnym spevnením ľavého kolena, keďže ho v ňom malo pichnúť počas tohtotýždňového tréningu.

Joshua prehovoril pred stovkami ľudí a prečítal im aj báseň. Rasizmus v nej označil za pandémiu dneška. Účastníci pochodu niesli v rukách transparenty typu: „Silence is violence“, čiže „Zostať ticho znamená podporu násilia.“

Musíme byť zjednotení a súdržní

„Je to vírusová pandémia a nehovorím o COVIDe 19. Na mysli mám rasizmus,“ uviedol Anthony Joshua, cituje ho aj portál BBC.

Viac o téme: Zabitie Georga Floyda – protesty v USA

„Musíme byť zjednotení a súdržní, lebo tento vírus je prítomný v životoch mladých aj starých ľudí, bohatých aj chudobných a naprieč všetkými povolaniami a spoločenskými vrstvami,“ doplnil majiteľ majstrovských opaskov vo verziách IBF, WBA a WBO.

Aj 30-ročný Joshua sa pridal k stovkám známych športovcov tmavej pleti, ktorí sa rozhodli nezostať ticho a reagovať na zbytočnú smrť 46-ročného Afroameričana Georgea Floyda nedávno v Minneapolise. Stal sa obeťou policajnej brutality pri zatýkaní.

Čo sa týka zdravotného stavu takmer dvojmetrového a 110 kg vážiaceho boxera, jeho hovorca uviedol: „Chodí na kontroly, ale bezprostredné vážne zranenie to nie je. Ortéza na kolene je preventívne opatrenie na základe odporúčania fyzioterapeutov.“

Z dvoch súbojov absolvuje len jeden

Joshua mal pôvodne v tomto roku boxovať dvakrát, ale koronakríza spôsobila, že absolvuje len jeden súboj. Svoje majstrovské opasky bude obhajovať proti Bulharovi Kubratovi Pulevovi, zatiaľ na neznámom mieste a možno bez prítomnosti fanúšikov.

Joshuov promotér Eddie Hearn si myslí, že veľký duel o titul majstra sveta by sa mal odohrať pred divákmi. Ich neúčasť by bola pre neho krajná možnosť. V zákulisí sa spomína ako možné dejisko starobylá aréna v chorvátskom meste Pula s kapacitou 7000 miest na sedenie.

Ak by sa mu podarilo zdolať Puleva, Joshua by sa zrejme postavil proti kráľovi organizácie WBC Tysonovi Furymu v súboji o titul absolútneho šampióna v ťažkej váhe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anthony Joshua