Raši vymenil správne rady neziskoviek

Raši
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) Zdravotnícke zariadenia fungujúce ako neziskovky, ktoré zakladal alebo spoluzakladal štát, má opäť pod kontrolou Ministerstvo zdravotníctva SR. Jeho šéf Richard Raši totiž vymenil správne rady takmer všetkých z nich.

Umožnila mu to novela zákona o neziskových organizáciách ako aj zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Podľa nej môže štát od februára tohto roka menovať nadpolovičnú väčšinu členov správnej rady, vrátane predsedu neziskovky, ak do nej pri založení vložil viac ako polovicu všetkých vkladov.

„V súvislosti s nadobudnutím účinnosti novely zákona o neziskových organizáciách a o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti minister zdravotníctva vymenoval nadpolovičnú väčšinu členov správnych rád (vrátane predsedu) v 21 neziskovkách s účinnosťou od 1. marca 2010,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková. Podľa údajov z internetovej stránky rezortu pritom na Slovensku funguje 22 neziskoviek, ktorých zakladateľom alebo spoluzakladateľom je ministerstvo zdravotníctva. Z toho jedna je v likvidácii.

„Nakoľko správna rada je najvyšším orgánom neziskovej organizácie, prostredníctvom jej členov je zabezpečená lepšia kontrola činnosti jednotlivých neziskoviek, ktorých spoluzakladateľom je štát a v mene ktorého koná rezort zdravotníctva,“ zdôvodnila zmeny Čižmáriková. Podľa nej sa v minulosti často stávalo, že štát mal v správnych radách týchto neziskoviek iba menšinové zastúpenie, ako aj že sa v nich hlasovalo bez účasti ministerstva a teda rozhodovalo bez jeho vedomia.

Uvedené novely pritom bude posudzovať Ústavný súd SR. Ten začiatkom júna tohto roku rozhodol, že prijme podnet skupiny 43 poslancov Národnej rady SR. Súčasne zamietol žiadosť navrhovateľov, aby pozastavil účinnosť ustanovenia, týkajúceho sa skončenia funkčného obdobia členov správnych rád neziskových organizácií, kým nerozhodne vo veci samej. Novely pritom stanovili, že funkčné obdobie správnych rád sa skončí 28. februára a že nové majú fungovať od 1. marca.

Navrhovatelia v podaní na ústavný súd taktiež namietajú časti zákonov pre rozšírenie obmedzení, ktorým podlieha neziskovka v nakladaní so svojím majetkom. Nepáči sa im ani vytvorenie zákonných možností pre zásahy štátu do fungovania a vnútorných pomerov neziskoviek, do tvorby ich orgánov, či podriadenie pod režim neziskových organizácií založených štátom aj také neziskovky, v ktorých štát nemôže mať postavenie zakladateľa.

Uvedené zmeny v neziskovkách predložili poslanci za Smer-SD Jozef Valocký a Róbert Madej. Parlament ich schválil začiatkom decembra minulého roka. Proti úprave protestovala vtedajšia opozícia. Podľa nej ohrozovali nezávislosť neziskových organizácií. Koaliční poslanci nimi podľa opozície chceli presadiť štátny diktát nad neziskovkami a tým „skryto privatizovať“ ich majetok. Úprava sa nepozdávala ani samotným predstaviteľom neziskoviek.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ValockýRichard RašiRóbert Madej