Rakúsko má nového kancelára, funkcie sa ujal Alexander Schallenberg

Alexander Schallenberg
Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg. Foto: SITA/AP

Novým rakúskym kancelárom sa v pondelok oficiálne stal kariérny diplomat Alexander Schallenberg. Dva dni po odstúpení jeho predchodcu Sabastiana Kurza ho do úradu uviedol prezident Alexander Van der Bellen. Schallenberg doteraz pôsobil vo funkcii rakúskeho ministra zahraničných vecí, kde sa stal jeho nástupcom diplomat Michael Linhart.

Kurz a jeho blízki spolupracovníci čelia obvineniam z toho, že sa pokúšali zabezpečiť jeho postup k predsedníctvu v Rakúskej ľudovej strane (ÖVP) a vládnutiu v krajine s pomocou manipulovaných prieskumov verejnej mienky a priaznivých článkov v médiách financovaných z verejných peňazí.

Politik, ktorý sa stal predsedom strany a kancelárom v roku 2017, akékoľvek previnenie popiera. Kurzova strana aj po oznámení prokurátorov ďalej stála za ním, no ich menší koaličný partner, strana Zelení vyzvala ÖVP, aby nahradila kancelára bezúhonnou osobou.

Tridsaťpäťročný Kurz následne v sobotu oznámil, že odstupuje a ako svojho nástupcu navrhol ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SchallenbergAlexander Van der BellenSebastian Kurz