Rakúšan Hirscher prekvapil v super G, glóbus má na dosah

Marcel Hirscher
Rakúšan Marcel Hirscher obsadil štvrté miesto, je to takmer senzácia, pretože super G jazdí iba sporadicky. Foto: SITA/AP

MÉRIBEL 19. marca (WEBNOVINY) – Víťazom posledného superobrovského slalomu mužov v sezóne 2014/2015 v alpskom lyžovaní sa v rámci finále Svetového pohára vo francúzskom Méribeli prekvapujúco stal Kanaďan Dustin Cook.

Nór Kjetil Jansrud, ktorý bol už pred záverečnými pretekmi istým držiteľom malého glóbusu za super G, zaostal na druhom mieste iba o 5 stotín sekundy. Tretí skončil s odstupom 8 stotín Francúz Brice Roger. „V tejto sezóne som začal dobre, ale poriadne som uspel až na jej konci. Verím, že v budúcom roku pridám viac pódiových miest,“ cituje víťazného Cooka server Laola.

Takmer senzáciou je 4. miesto lídra Svetového pohára Rakúšana Marcela Hirschera, ktorý super G jazdí iba sporadicky. Teraz však útočí na historický štvrtý veľký krištáľový glóbus v sérii a 50 bodov za štvrtú priečku sa mu veľmi zíde v súboji s Nórom Jansrudom o celkové prvenstvo.

Jansrud sa zmieril s celkovým druhým miestom

Pred záverečným obrovským slalomom a slalomom má špecialista na technické disciplíny Hirscher na čele náskok 34 bodov pred Jansrudom a už len veľká zhoda náhod ho môže pripraviť o celkový triumf. Jansrud je totiž v „obráku“ iba priemerný a slalomy prakticky nejazdí.

„Bez poriadneho tréningu som ani nemal konkrétne ambície, ale zajazdil som výborne. Vziať si lyže na zjazd sa ukázalo ako dobré rozhodnutie. Zároveň to bola pre mňa najlepšia príprava na obrovský slalom, lebo už poznám trať. Pre celkový úspech som už urobil veľa, ale ešte nie som na konci,“ povedal v cieli Hirscher pre ORF. „Teoreticky o veľkom glóbuse ešte nie je rozhodnuté, ale prakticky už áno. Musím rešpektovať stav, aký nastal,“ uviedol Jansrud.

Preteky ovplyvnilo teplé počasie

Štvrtkové preteky v Méribeli výrazne ovplyvnilo teplé počasie a rýchlo sa roztápajúca trať, ktorá priala pretekárom s nižšími štartovnými číslami. Vyťažilo z toho najmä trio Roger (č. 7), Hirscher (6), Caviezel (1), ktoré skončilo do 5. miesta. Jansrud s číslom 17 skončil druhý, víťazný Cook mal dvanástku.

Víťazný 25-ročný Cook je strieborný medailista z tohtoročných majstrovstiev sveta v Beaver Creeku, ale v pretekoch Svetového pohára stál na stupňoch víťazov doteraz iba raz, pred 11 dňami v nórskom Kvitfjelli bol v super G tretí.

Finále Svetového pohára 2014/2015 v alpskom lyžovaní – Méribel (Fr.):

Super G mužov: 1. Dustin Cook (Kan.) 1:06,04 min, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) +0,05, 3. Brice Roger (Fr.) +0,08, 4. Marcel Hirscher (Rak.) +0,09, 5. Mauro Caviezel (Švaj.) +0,11, 6. Max Franz (Rak.) +0,27

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 35 z 37 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1298 bodov, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 1264, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 924, 4. Felix Neureuther (Nem.) 816, 5. Hannes Reichelt (Rak.) 760, 6. Dominik Paris (Tal.) 745,… 65. Adam Žampa (SR) 95

Konečné poradie v super G (po 7 pretekoch): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) 556 bodov – malý glóbus, 2. Dominik Paris (Tal.) 353, 3. Matthias Mayer 274, 4. Hannes Reichelt 207, 5. Dustin Cook (Kan.) 239, 6. Vincent Kriechmayr (všetci Rak.) 196

Viac k osobe Adam ŽampaDominik ParisFelix NeureutherHannes ReicheltKjetil JansrudMarcel HirscherMatthias MayerVincent Kriechmayr