Putin ohlásil ďalšie vojenské cvičenie s Bieloruskom, zrejme sa uskutoční vo februári alebo v marci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/ AP

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko a Bielorusko začiatkom budúceho roka uskutočnia spoločné vojenské cvičenie.

Putin privítal návrh svojho bieloruského partnera na ďalšie kolo vojenských cvičení a uviedol, že by mohli byť vo februári alebo v marci. Počas stredajšej schôdzky s Lukašenkom v Petrohrade dodal, že podrobnosti budú koordinovať vojenskí predstavitelia.

Obavy z ruskej invázie

Putinovo oznámenie prišlo v čase, keď sa ruskí vojaci zhromaždili pri ukrajinských hraniciach, čo vyvolalo znepokojenie Západu z invázie. Niektorí ukrajinskí predstavitelia vyjadrili obavy, že Rusko by mohlo zaútočiť na ich krajinu z bieloruského územia.

Moskva popiera plány útoku na svojho suseda, ale vyzýva USA a ich spojencov, aby poskytli garancie, že NATO sa nerozšíri o Ukrajinu. Západ tieto požiadavky odmietol.

Štáty majú dohodu o spoločnom zväze

Rusko a Bielorusko majú dohodu o spoločnom zväze, ktorá predpokladá úzke politické, ekonomické a vojenské vzťahy a Moskva zásadne podporuje Lukašenka v súvislosti s tlakom zo strany Západu.

Tento tlak sa zintenzívnil po brutálnom potlačení protestov v Bielorusku, ktoré vypukli v auguste 2020 po Lukašenkovom znovuzvolení za prezidenta na šieste funkčné obdobie. Bieloruská opozícia a Západ tvrdia, že voľby boli sfalšované.

Ako prejav podpory Lukašenkovi uskutočnilo Rusko v septembri spoločné vojenské cvičenie s Bieloruskom, na ktorom sa zúčastnilo 200-tisíc vojakov. V uplynulých týždňoch Moskva opakovane vyslala svoje bombardéry schopné niesť jadrové zbrane, aby hliadkovali nad Bieloruskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander LukašenkoVladimir Putin