Putin nariadil stiahnutie väčšiny ruských síl zo Sýrie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko tento rok zmarilo 20 teroristických akcií, tvrdí Putin
Foto: SITA/AP

MOSKVA 14. marca (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v pondelok armáde stiahnutie hlavnej časti ruských ozbrojených síl zo Sýrie. Informovala o tom agentúra DPA.

„Úloha, ktorú ministerstvo obrany a ozbrojené sily pred sebou mali, bola bezo zvyšku splnená,“ povedal Putin ministrovi obrany Sergejovi Šojgu. „Preto nariaďujem ministrovi obrany začať so sťahovaním hlavnej časti našich jednotiek zo Sýrskej arabskej republiky,“ uviedol podľa agentúry TASS ruský prezident. Putin tiež dodal, že stiahnutie ruských vojsk by podľa neho mohlo byť stimulom pre politické riešenie konfliktu v Sýrii.

Prípravy na odsun letectva sa začali

Ruské ministerstvo obrany v utorok v nadväznosti informovalo o spustení príprav ruského letectva na odsun zo Sýrie. Napísala to agentúra AP s tým, že z ruskej leteckej základne v Sýrii sa na odchod chystajú prvé lietadlá a stíhačky. Vojaci v Sýrii sa podľa ministerstva aktuálne pripravujú na návrat a balia armádne vybavenie a materiál a nakladajú ho na nákladné lietadlá.

Odsunom ruských vojsk sa ukončí päť a polmesačná letecká misia v krajine, ktorú Rusi začali na priame pozvanie prezidenta Bašára Asada. Aktivity ruského letectva dopomohli podľa AP sýrskemu prezidentovi Asadovi k získaniu niektorých kľúčových pozícií a posilnili jeho pozíciu pred ženevskými rokovaniami. Rezort obrany však presný odsun prvých lietadiel nešpecifikoval.

Putin telefonoval s Obamom

Po oznámení o čiastočnom stiahnutí ruských síl zo Sýrie hovoril s Putinom telefonicky americký prezident Barack Obama. Oznámil to Biely dom. Obama privítal obmedzenie násilia v Sýrii od začiatku čiastočného prímeria. Zdôraznil však, že pokračovanie útočných operácií sýrskych vládnych síl môže ohroziť úsilie o mier, preto by podľa neho mala Moskva vyvinúť tlak na Damask, aby zastavil takéto akcie, informovali tlačové agentúry Reuters a AP.

Šéf Bieleho domu tiež vyzdvihol určitý pokrok pri doručovaní humanitárnej pomoci Sýrčanom, vyzval však na to, aby vládne sily umožnili jej neobmedzený prísun do oblastí, kde je potrebná. Prezidenti hovorili aj o „ďalších krokoch“ pri uplatňovaní prímeria, pričom Obama tiež apeloval na to, aby Ruskom podporované sily dodržiavali inú dohodu o prímerí – na východe Ukrajiny, dodal Biely dom.

Podľa oznámenia Kremľa Putin Obamovi povedal, že ruské sily sa začnú sťahovať zo Sýrie, keďže tam splnili svoje „hlavné úlohy“ v boji proti terorizmu. „Prezidenti vyzvali na zintenzívnenie procesu politického riešenia sýrskeho konfliktu a vyjadrili podporu pre rozhovory (pod záštitou) OSN medzi sýrskou vládou a opozíciou, začínajúce v Ženeve,“ dodal úrad ruského prezidenta.

Hovoril aj s Asadom

S Putinom telefonicky hovoril aj sýrsky prezident Bašár Asad, ktorého kancelária oznámila, že obaja sa zhodli na obmedzení ruskej vojenskej prítomnosti. Rozhodnutie podľa vyhlásenia Damasku odráža „úspechy“ armád oboch krajín pri boji proti terorizmu v Sýrii a opätovnom nastoľovaní mieru v kľúčových oblastiach krajiny. Sýrska armáda v separátnom vyhlásení krátko na to uviedla, že bude pokračovať v operáciách proti militantnej skupine Islamský štát (IS), Frontu an-Nusra a ďalších teroristických organizáciám „rovnakým tempom“ ako doposiaľ.

Zástupcovia sýrskej opozície reagovali na ruské oznámenie s veľkými pochybnosťami, napísala agentúra DPA. „Musíme počkať, aký rozsiahly tento odsun bude a aký bude jeho časový rámec,“ uviedol v Ženeve hovorca Vyššieho rokovacieho výboru (HNC), zastrešujúceho zoskupenia opozičných skupín. „Ruské pozemné jednotky nie sú rozhodujúce, pretože v Sýrii prakticky ani nepôsobia,“ dodal s tým, že situácia v Sýrii by sa zásadne zmenila až vtedy, keby Rusko zastavilo svoje letecké útoky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaBašár AsadPutinVladimir Putin