Prvá vedecká štúdia, ktorá sa venuje štekleniu. Čo by sme o ňom mali vedieť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Love, diversity and couple hug on vacation, holiday or summer trip. Romantic, relax smile and happy man and woman hugging, embrace or cuddle, having fun and enjoying quality time together outdoors
Foto: Getty Images

88 percent ľudí má šteklenie spojené so sexuálnym potešením. Vyplýva to z novej štúdie, ktorá sa ako prvá na svete pozrela na knismofíliu, alebo inak povedané na sexuálny fetiš zo šteklenia. Podľa vedcov u partnerov podporuje blízkosť a intimitu.

Sexuálne fetiše zahŕňajú širokú škálu javov, a jedným z nich je aj knismofília, alebo fetiš zo šteklenia. Ukázalo sa, že šteklenie medzi partnermi je jednou z obľúbených foriem predohry vo všeobecnosti. Tento fenomén sexuálnej aktivity nedávno ako prví študovali odborníci z Univerzity Johannesa Gutenberga v Nemecku.

Na jedinečnom prieskume sa zúčastnilo celkovo 719 ľudí vo veku od 18 do 69 rokov. Prevládali respondenti z východoázijských krajín, zvyšok tvorili Severoameričania a Európania. 88 % ľudí uviedlo, že šteklenie im spôsobuje sexuálne potešenie, a to aj bez akýchkoľvek iných podnetov. Štvrtina dokonca priznala, že šteklenie ich priviedlo k orgazmu. „Skutočnosť, že šteklenie vyvolalo orgazmus aj bez stimulácie genitálií, prekvapila aj samotných výskumníkov,“ prezrádza Veronika Kubíčková, odborníčka z e-shopu www.ruzovyslon.sk, ktorý predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou.

Takmer 9 z 10 ľudí považovalo fyzický podnet šteklenia za najpotešujúcejší. 42 % respondentov uviedlo, že pocit submisivity alebo bezmocnosti spojený so šteklením im tiež pomohol si ho vychutnať. Ak boli respondenti v úlohe toho, kto vyvolal šteklenie, 91 % z nich bolo vzrušených fyzickou reakciou svojho partnera. Mnohých ľudí však počas šteklenia vzrušil aj hlas partnerov a pocit dominancie, ktorý vďaka štekleniu cítili.

Podľa vedcov šteklenie partnerov podporuje blízkosť a intimitu

Vo svojej štúdii sa vedci taktiež zamýšľali nad tým, či existujú nejaké predispozície, prečo ho ľudia majú radi. Z výskumu vychádza, že 70 % respondentov si šteklenie užívali ako deti, čo mohlo prispieť k tomu, že im prináša potešenie aj v dospelosti.

Odborníci sa zhodujú, že šteklenie má v intímnych vzťahoch veľký význam. Pôsobí ako jedinečný prvok, ktorý presahuje fyzický rámec. Slúži ako mechanizmus, ktorý podporuje blízkosť a intimitu medzi partnermi, a pôsobí ako prepojenie, ktoré presahuje konvenčné formy dotyku. „V sexuálnom kontexte šteklenie prináša osobitný rozmer hravosti a prispieva k emocionálnej zložitosti intímnych stretnutí. Táto hravosť diverzifikuje emocionálny repertoár sexuálnych zážitkov, uľahčuje spoločný smiech, chvíle zraniteľnosti a skúmanie zmyslových podnetov. Vedecký význam šteklenia v intimite preto spočíva v jeho schopnosti prepojiť hmatový aspekt s emocionálnym a zmyslovým rozmerom, čo obohacuje celkový zážitok z ľudskej sexuality,“ dodáva odborníčka Veronika.

www.ruzovyslon.sk

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať