Projekt charity v Gruzínsku sa chýli ku koncu

Obete tornád v USA dostanú od charity oblečenie
Dobrovoľníci v alabamskom meste Tuscaloosa triedia oblečenie, ktoré vyzbierali charitatívne organizácie na pomoc obetiam minulotýždňových tornád. V siedmych štátoch USA si tornáda vyžiadali 342 obetí na životoch a tisícky zranených. Ďalšie tisícky rodín ostali bez domovov. Najväčšie škody tornáda napáchali v štáte Alabama, kde zrejme išlo o najhoršiu prírodnú katastrofu v histórii meteorologických pozorovaní v USA. Foto: AP Photo/Dave Martin

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Projekt Slovenskej katolíckej charity (SKCH), ktorá v gruzínskom Khobi pomáha vnútorným presídlencom adaptovať sa do života, finišuje. Dvaja slovenskí a traja gruzínski experti – členovia projektového tímu – vypracovali na základe analýzy strategický dokument Poskytovanie pomoci pre presídlencov na regionálnej úrovni v Gruzínsku.

Dokument bol odsúhlasený obidvoma partnermi, Slovenskou katolíckou charitou aj Ministerstvom pre presídlencov, utečencov a bývanie v Gruzínsku. Bude slúžiť pre ministerstvo v Gruzínsku ako aj pre Regionálne centrá pre presídlencov ako nástroj na koordináciu pomoci.

„Dobudovali sme a skolaudovali za pomoci gruzínskeho partnera vodovod v centre pre presídlencov Thorsa, mesto Khobi. Bol zakúpený farmársky traktor spolu s príslušenstvom a vybudovaný prístrešok na garážovanie. Postavili sme oplotenie areálu centra presídlencov, momentálne prebiehajú úpravy terénu areálu – vyrovnávanie nerovností na prístupovej ceste, betónovanie chodníkov v rámci areálu domov presídlencov,“ povedala agentúre SITA projektová manažérka Júlia Aguado.

Slováci nakúpili a poskytli pre rodiny presídlencov hnojivo – 250 kg liadku, v najbližšom čase nakúpia pracovné náradia (motyky, rýle, hrable) na obrábanie pôdy. Na 4. decembra je pripravovaná študijná cesta štyroch expertov z partnerskej inštitúcie na Slovensko. „Cieľom tejto cesty je zaškolenie presídlencov (neskôr školiteľov) pre aplikáciu správnej poľnohospodárskej praxe a umiestnenie produkcie na miestnom trhu,“ hovorí Aguado o projekte, ktorý by sa mal definitívne skončiť už v decembri.

Projekt charity v Gruzínsku
Foto: SKCH

Projekt charity v Gruzínsku
Foto: SKCH
Projekt charity v Gruzínsku
Foto: SKCH
Projekt charity v Gruzínsku
Foto: SKCH

Gruzínsko, ktoré od 90. rokov minulého storočia zažilo viacero vojenských konfliktov, podľa generálneho sekretára SKCH Radovana Gumuláka pomoc potrebuje. „V regióne okolo mesta Khobi je veľmi malá šanca sa zamestnať a tak poľnohospodárska produkcia je jedinou šancou pre miestnych ľudí, ako sa uživiť,“ hovorí Gumulák. Pracovníci SKCH v rámci projektu, ktorý sumou viac ako 150-tisíc eur podporila vláda z prostriedkov SlovakAid, zintenzívnili prácu s komunitou a pomáhajú jej zabezpečiť si živobytie poľnohospodárskou výrobou.

Gruzínsko po konfliktoch s Abcházskom a v auguste 2008 s Ruskom o Južné Osetsko zažilo masový presun obyvateľstva gruzínskeho pôvodu z týchto oblasti do regiónov, hlavne však do hlavného mesta Tbilisi a jeho okolia. Po konfliktoch v 90. rokoch sa presídlilo okolo 500-tisíc obyvateľov, z ktorých sa časť vrátila späť, no stále z tohto obdobia je evidovaných viac ako 251-tisíc presídlencov. Po konflikte v Južnom Osetsku sa mimo svojich domovov dostalo viac ako 26-tisíc obyvateľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovak Aid