Progresívne Slovensko chce viesť Michal Šimečka, je jediným kandidátom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PS: Aktivista Sabo vstúpil do hnutia PS
Podpredseda Európskeho parlamentu (EP) a podpredseda PS Michal Šimečka. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 19. apríla 16:32

Jediným kandidátom na predsedu Progresívneho Slovenska (PS) bude podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Michal Šimečka. Ako informuje riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva, súčasná predsedníčka hnutia Irena Bihariová kandiduje na post podpredsedníčky PS.

„V Progresívnom Slovensku to nikdy nebolo o jednom človeku a ja tiež nie som prilepená na stoličke predsedníčky. Vojna na Ukrajine spôsobila, že témy zahraničnej politiky sú a v najbližšom čase budú vo verejnom priestore kľúčové, preto považujem Michala Šimečku za najvhodnejšieho predsedu nášho hnutia,“ uviedla Bihariová.

Zápas o demokraciu

Svoje kvality podľa nej dokázal aj nedávnym získaním prestížneho postu podpredsedu EP a považuje ho za svojho prirodzeného nástupcu, ktorý povedie hnutie do najbližších volieb.

Bihariová sa chce ako podpredsedníčka venovať najmä sociálnym a ľudskoprávnym témam, na ktoré by podľa nej v čase rastúcej inflácie, poddimenzovaného sociálneho systému a nárastu extrémizmu malo dávať PS ešte väčší dôraz.

„Slovensko čaká neskutočne náročné obdobie – pokračujúca vojna na Ukrajine a obrovská geopolitická neistota, skokové zdražovanie potravín, energií a bývania, stúpajúca nevraživosť v spoločnosti. Robert Fico s fašistami to všetko zneužívajú a parlamentné voľby 2024 budú v skutočnosti zápasom o demokraciu a európsku budúcnosť Slovenska. Som presvedčený, že ak má tento zápas Slovensko vyhrať, bude potrebovať silné PS,“ vyhlásil Šimečka.

Európska budúcnosť Slovenska

Ako podpredseda europarlamentu preto využije všetky svoje kontakty, skúsenosti a možnosti, aby demokracia a európska budúcnosť Slovenska „odolali hrozbám extrémistov a populistov“.

Šimečka chce ako predseda PS vybudovať hnutie, ktoré dôrazne háji liberálne hodnoty, prozápadné smerovanie a boj proti klimatickej kríze, ale má aj kvalitný ekonomický, zdravotnícky či vzdelávací program, a odborníkov a odborníčky na celú paletu tém, ktoré trápia ľudí na Slovensku.

Šimečka sa zároveň poďakoval doterajšej predsedníčke hnutia Bihariovej za jej prácu a úsilie, ktorým sa výrazne zasadila o etablovanie PS ako stabilnej súčasti slovenskej politickej scény.

Snem bude v máji

Bihariová na sociálnej sieti uviedla, že sa podarilo to, čo asi málokto očakával. „Sme jediné hnutie na Slovensku, ktoré sa ako nováčik na scéne nedalo odradiť prehrou v parlamentných voľbách a miesto klesajúcej krivky, ktorá by nás odsúdila do zabudnutia, sme aj napriek finančným, personálnym a ostatným limitom typickým pre mimoparlamentný exil narástli z povolebných 5,2 percenta na plus mínus 8 percent,“ povedala.

Bihariová poznamenala, že na Slovensku je 500 000 ľudí žijúcich v alarmujúcej chudobe, ďalších 750 000 ľudí žije tesne nad prepadom do chudoby, no Slovensko poskytuje pomoc len 56 000 občanom v hmotnej núdzi. „Ostatní spomenutí, dovedna 1,2 milióna občanov a občaniek, sú napospas bez akejkoľvek pomoci. Nesmieme dovoliť, aby si túto agendu árendoval výlučne Smer svojim populizmom, zvlášť ak vieme, že tieto alarmujúce čísla sú výsledkom aj jeho vlád a deformovaného konceptu sociálneho štátu,“ dodala Bihariová.

Na pozíciu podpredsedníčok a podpredsedov hnutia kandiduje okrem Bihariovej aj Zora Jaurová, Lucia Plaváková, Martin Hojsík, Michal Truban a Tomáš Valášek. Na 12 pozícií členiek a členov Predsedníctva kandiduje dovedna 30 kandidátiek a kandidátov. Snem PS sa uskutoční v sobotu 7. mája v Bratislave.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Irena BihariováMichal ŠimečkaMichal TrubanRadovan CholevaRobert FicoTomáš Valášek
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentPS Progresívne Slovensko