Proces s bývalým policajným funkcionárom Rehákom v kauze Judáš pokračuje, vypočúvajú svedkov

Súd, kladivko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 20. apríla, 14:31

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom úradu zvláštnych policajných činností Jozefom Rehákom. Obžalovaný je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku.

Rehák ešte na začiatku procesu v januári tohto roku uviedol, že sa cíti byť nevinný. Expolicajtovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. Pred súd sa ako svedok postavil člen zločineckej skupiny sýkorovcov, odsúdený Jurij Fejer známy ako „Malý Rus“.

Pravidelne dostával peniaze

Svedok uviedol, že osobne obžalovaného nepozná. „Poznám ho pod prezývkou Dodo, viem, že bol na výplatnej páske skupiny sýkorovcov, a to pána Lališa (šéf sýkorovcov Róbert Lališ, pozn. SITA) prezývaného ‚Kýbel‘. Pravidelne dostával každý mesiac peniaze,“ popísal Fejer s tým, že tam bolo viac príslušníkov polície, ktorí dostávali výplatu.

„Tento pán za to nosil Kýblovi informácie. Ten potom mal informácie, keď niekoho z nás odpočúvali, lebo vtedy nám dal echo Kýbel, aby sme tento telefón nepoužívali,“ doplnil svedok s tým, že Lališovi robil šoféra a ochranku, preto o tom vedel. „Výšku mesačnej výplaty Dodovi neviem. Na výplatnej listine boli všetci členovia skupiny a takíto policajti,“ dodal svedok, ktorý priznal, že on sám dostával výplatu viac ako 1 000 eur.

Obžalovaný Rehák odmieta vyjadrenia svedka, ktoré sa podľa neho nezakladajú na pravde. „Pre mňa je záhadou, že svedok vypovedá tak, ako to vyhovuje obžalobe. Keď si pozriem výpovede, tak od jednej k druhej je to podľa mňa dolaďovanie, aby to sedelo s obžalobou,“ skonštatoval obžalovaný.

Vypočuť majú aj Pakšiho

Samosudca Ján Giertli sa od začiatku pojednávacieho dňa zaoberal námietkou zaujatosti od obhajcu obžalovaného voči svojej osobe, o ktorej nakoniec rozhodol tak, že nebude vylúčený a pokračuje v rozhodovaní v tejto veci.

Vypočutý má byť ako svedok aj policajný funkcionár Norbert Pakši, ktorý bol zástupcom šéfa špeciálneho útvaru na policajnom prezídiu. Za mrežami si aktuálne odpykáva päťročný trest.

Stretnutie s Lučanským

Svedok Pakši popísal od roku 2014 obidva korupčné skutky, z ktorých je Rehák obžalovaný. Vtedy ho mal osloviť František Böhm, či by mu nejakým spôsobom nevedel vybaviť kontakt s Danielom Čechom, ktorý bol viceprezidentom na finančnej správe. Böhm potreboval pomôcť v oblasti nafty. V tejto veci mal svedok osloviť svojho nadriadeného Reháka, ktorý zariadil spoločné stretnutie, na ktorom bol aj Milan Lučanský.

„Tam sa dohodlo, že pán Čech bude pomáhať Böhmovi a stanovil sa tam mesačný paušál 10-tisíc eur za túto pomoc,“ uviedol Pakši s tým, že táto suma sa mesačne prerozdeľovala. „Ja som si zobral 2 000 eur a 2 000 som dal pánovi Rehákovi. Zvyšných 6 000 som odniesol pánovi Lučanskému. On si nechal z toho 2 000 a 4 000 posunul Čechovi,“ popísal ďalej svedok, podľa ktorého sa niekedy táto suma aj navyšovala, keď sa zohnali ďalší odberatelia nafty. Tento paušál fungoval len asi pol až trištvrte roka.

Odovzdanie ďalších úplatkov

Pakši ďalej popísal aj odovzdanie ďalších úplatkov od Böhma v krabiciach od alkoholu v sumách 30-tisíc eur pre Lučanského a pre neho samého 15-tisíc eur, ktoré sa uskutočnili od roku 2018. Svedok nevie uviesť, prečo sa tento paušál takto zvýšil. Z tých 15-tisíc eur odovzdával Pakši vždy 1 000 eur obžalovanému.

„Odovzdával som mu ich v práci. Čakal som, že ak by Rehák vedel nejaké informácie, tak by mi ich povedal,“ doplnil s tým, že k tomu nedošlo, aby mu nejaké informácie povedal.

Podľa obžaloby Rehák v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo“ pre zločineckú skupinu sýkorovcov, pre ktorú mal zisťovať informácie z prostredia polície. Takisto je obžalovaný z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári. Na súde už v procese s Rehákom vypočuli napríklad odsúdených členov sýkorovcov Martina Biháriho a Róberta Lališa. Zatiaľ čo prvý menovaný obžalovaného usvedčoval, druhý odmietol, že by s Rehákom spolupracoval.

Bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ČechFrantišek BöhmJán GiertliJozef RehákJurij FejerMartin BiháriMilan LučanskýNorbert PakšiRóbert Lališ
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR