Príspevok pre RTVS bude vo výške minimálne 0,12 percenta hrubého domáceho produktu

RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Foto: ilustračné, SITA/Tomas Halasz.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. decembra 18:43

Príspevok pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) bude vo výške minimálne 0,12 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšením stavu verejných financií, ktorý na pondelkovom rokovaní schválila vláda.

Ozdravovanie verejných financií

Návrh zákona, ktorý predložilo ministerstvo financií, túto zmenu zdôvodňuje potrebou ozdravovania verejných financií. Vláda tiež schválila, že predmetný návrh zákona bude prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) na tlačovej besede po rokovaní vlády uviedol, že príjmy verejnoprávneho vysielateľa by sa mali v budúcom roku pohybovať približne na úrovni roku 2023, a teda nemali by poklesnúť.

Zároveň zdôraznil, že nedôjde k opätovnému zavedeniu koncesionárskych poplatkov, ktoré boli pred časom zrušené.

Kamenický poznamenal, že na koaličnej rade diskutovali i o tom, že v budúcnosti by mohli RTVS povoliť i vyššie príjmy z reklamy, no to bude ešte predmetom ďalšej debaty.

Nové financovanie schválili v lete

Nové financovanie RTVS založené na poskytovaní automatického príspevku zo štátneho rozpočtu začiatkom leta schválil parlament a podpísala ho prezidentka Zuzana Čaputová.

Odvíja sa od vyprodukovaného HDP a nemal by závisieť od politických tlakov ani vyjednávaní. Nárokovateľný príspevok by malo každoročne poskytovať ministerstvo financií.

Jeho výška bola pôvodne stanovená na 0,17 percenta HDP v bežných cenách za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa nárokovateľný príspevok poskytuje.

Príspevok by RTVS mala dostávať do konca januára príslušného kalendárneho roka a je určený na úhradu nákladov a výdavkov na zaistenie hlavnej činnosti verejnoprávneho vysielateľa v danom roku, prípadne nasledujúcich rokoch.

Zrušenie poplatkov bolo chybou

Ukazuje sa, že zrušenie koncesionárskych poplatkov bolo chybou. Myslí si to poslankyňa parlamentu Zora Jaurová (PS).

Členov Progresívneho Slovenska (PS) zároveň neprekvapuje, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) využila príležitosť na vytvorenie tlaku na verejnoprávne médiá.

„Je otázne, či RTVS vôbec dokáže pracovať s de facto o tretinu menším rozpočtom. V kontexte vyjadrení vládnych predstaviteľov o rozdelení televízie a rozhlasu a prvých krokoch vlády s cieľom obmedziť prácu médií ako takých, to považujeme za systematický útok na verejnoprávne médiá a ich nezávislosť,“ tvrdí Jaurová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav KamenickýZora Jaurová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRRozhlas a televízia Slovenska