Primátor Čadce bude mesačne zarábať vyše 4000 eur, poslanci mu navýšili plat o 19 percent

Vyplata, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Primátor Čadce Milan Gura má po šesťmesačnom období, keď poberal len základnú mzdu, opäť plat navýšený o 19 percent. Rozhodli o tom na svojom marcovom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí s účinnosťou od 1. januára 2021 odsúhlasili primátorovi plat vo výške 4 328 eur.

Ešte na začiatku volebného obdobia poslanecký zbor využil svoju zákonnú možnosť a navýšil Gurovi jeho základný plat o 19 percent. Čadčiansky primátor však v druhej polovici minulého roka poberal len základný plat 3 506 eur, keď sám požiadal poslancov o zníženie svojej mzdy a zdôvodnil to šetriacimi opatreniami počas pandemickej situácie.

Rozhodnutiu predchádzalo porovnanie platov

Tohtoročný základný plat čadčianskeho primátora je o 131 eur vyšší ako ten vlaňajší. S návrhom na opätovné zavedenie 19-percentného príplatku prišiel poslanec Jozef Kupka. Podľa jeho vlastných slov tomu predchádzalo porovnanie platov starostov v okolitých obciach.

Kupka vyjadril názor, že primátor 25-tisícového okresného mesta by mal mať vyšší plat ako napríklad starostovia Oščadnice, Skalitého či Čierneho. V hlasovaní získal jeho návrh podporu 15 z 21 prítomných poslancov.

Deväť platových skupín

Mzdy predstaviteľov územnej samosprávy na Slovensku upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Plat je stanovený ako súčin priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a násobku daného veľkosťou obce, resp. mesta.

Pre tento účel je stanovených deväť platových skupín. Zároveň zákon umožňuje obecnému a mestskému zastupiteľstvu vypočítaný plat starostu, resp. primátora zvýšiť až o 60 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Gura